Latvijā pieaug saslimstība ar zāļu rezistento tuberkulozi
Stacionāra galvenā ārste Andra Cīrule norāda, ka zāļu rezistento tuberkulozes formas ārstēt ir daudz grūtāk un arī dārgāk. "Lai arī pacientu skaits ar multirezistentu tuberkulozi pēdējo 15 gadu laikā ir mazinājies no 332 reģistrētiem gadījumiem 1997.gadā līdz 92 gadījumiem 2011.gadā, tomēr procentuāli pacientu īpatsvars ar multirezistentu tuberkulozi nav īpaši mainījies, un, tas 2011.gadā veidoja 13% pirmreizēju tuberkulozes pacientu vidū un 29% atkārtoti saslimušo pacientu vidū. Kā nelabvēlīga tendence jāatzīmē ekstensīvi (īpaši) rezistentas tuberkulozes pacientu īpatsvara pieaugums multirezistentu pacientu vidū no 5% 2002.gadā līdz 14% 2011.gadā," stāsta A.Cīrule.
Tāpat pieaudzis pacientu skaits, kuriem ir konstatēta gan tuberkuloze, gan HIV - 2000.gadā 14 TB/HIV gadījumi, bet 2011.gadā 74 TB/HIV gadījumi. Pieaudzis arī HIV pozitīvo pacientu īpatsvars pirmreizēju tuberkulozes pacientu vidū no 0,5% - 2000.gadā līdz 7,9% - 2011.gadā.
"Latvijā pieejami labi tuberkulozes ārstēšanai nepieciešamie medikamenti, savlaicīgi var tikt nodrošināta slimības diagnostika, taču diemžēl daudzi pacienti pārāk vēlu meklējuši mediķu palīdzību. Sarunās ar šiem cilvēkiem atklājas, ka novēlota griešanās pie speciālistiem saistīta pārsvarā ar ekonomiskās un sociālās situācijas pasliktināšanos. Vēlāk - ārstēšanās procesā - kā rāda mūsu pieredze - daļa pacientu vieglprātīgi izturas pret medikamentu lietošanu un ārstu noteiktā režīma ievērošanu - zāles dzer neregulāri, pārtrauc ārstēšanos. Šis faktors it bieži nosaka saslimšanu ar multirezistentās un īpaši rezistentās tuberkulozes formām", norāda A.Cīrule.
Lai novērstu gadījumus, kad medikamenti neiedarbojas uz slimību, ļoti būtiski ir ievērot ārstēšanās režīmu - tāpēc jau vairākus gadus Latvijā sekmīgi ir ieviesta DOTS stratēģija, kas nozīmē īpašu tuberkulozes pacientu uzraudzības sistēmu - pacients saņem zāles tiešā mediķu uzraudzībā, līdz ar to ir garantija, ka pacients ārstējas. Pacientam, ārstu noteiktajā laikā, jāierodas un jāiedzer nozīmētie medikamenti. Ja pacients nav ieradies, tad operatīvi, ar sociālo dienestu palīdzību, tiek noskaidroti pacienta neierašanās cēloņi. Tikai stingra mediķu uzraudzība un paša pacienta līdzestība kopumā garantē gan izveseļošanos, gan samazina multirezistentās tuberkulozes gadījumu izplatību, gan kopumā neapdraud sabiedrības veselību.
Šā gada astoņos mēnešos Latvijā reģistrēti 567 pirmreizējas tuberkulozes gadījumi, tajā skaitā - 31 bērns (0 - 14gadu vecumā) un 11 pusaudži (15 - 17gadu vecumā). Reģistrēti 84 multirezistentas tuberkulozes gadījumi.
Salīdzinājumam: 2011.gada astoņos mēnešos reģistrēti 514 pirmreizējas tuberkulozes gadījumi, tostarp 37 bērni un 4 pusaudži), kā arī 70 multirezistentas tuberkulozes gadījumi.
Mediķi aicina sekot līdzi savai veselībai un pašiem nenovērtēt ieilgušu klepu, ka ilgst vairākas nedēļas, kā arī šo klepu pavadošu nogurumu, apetītes trūkumu ar iespējamu krišanos svarā, elpas trūkumu un sāpēm krūtīs, neuzskatīt kā vienkāršu saaukstēšanos, par vainīgu iedomājoties sezonālos laika apstākļus, kondicionierus vai to, ka - "gan jau pāries...". Arī šie mazāk specifiskie simptomi tomēr var norādīt uz iespējamo tuberkulozes mikobaktērijas klātbūtni. Tāpēc savlaicīgi meklēta mediķu konsultācija un padoms, palīdzēs noskaidrot situāciju un nepieciešamības gadījumā savlaicīgi uzsākt ārstēšanu.
Mediķi atgādina, ka tuberkulozes pacientiem un pacientiem, kuriem veic izmeklējumus tuberkulozes noteikšanai ārstēšanās un atrašanās stacionārā ir bezmaksas. Arī medikamenti tuberkulozes ārstēšanai ir valsts apmaksāti.
Informāciju sagatavoja Dace Kārkliņa, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas preses sekretāre.
Foto: LETA