Latvijā ievieš fotodinamisko terapiju ādas vēža ārstēšanai
2011. gada 26. janvārī Veselības centra 4 Estētiskās dermatoloģijas un ķirurģijas klīnikā (Skanstes ielā 13/5, Rīgā) pirmo reizi Baltijā ādas vēža pacientiem bez maksas veiks fotodinamisko terapiju. Pasākumā un preses konferencē plkst. 12:00 ir aicināti piedalīties masu mediji. Tajā Raimonds Karls- Veselības centrs 4 (VC4) dermatologs stāstīs par dažādām ādas vēža formām un to diagnostiku, kā arī iepazīstinās ar fotodinamiskās terapijas iespējām onkoloģisko pacientu ārstēšanā. Preses konferencē piedalīsies un savā līdzšinējā pieredzē dalīsies Winrich Rausching – medicīnas doktors, klīniskais onkologs, Biolitec Pharma (Īrija).
Fotodinamiskā terapija ir ārstēšanas metode, kas balstās uz fotosensitīva (gaismas jutīga) medikamenta un redzamās gaismas kombinētu pielietošanu ārstēšanā. Fotodinamiskai terapijai ir virkne priekšrocību. Pēdējās desmitgades laikā fotodinamiskā terapija tiek plaši pielietota visā pasaulē. Metodei attīstoties, ir uzlabojusies efektivitāte un samazinājušās izmaksas. Turklāt, mūsdienās lietojamās fotosensitīvās vielas ir uzlabotas un tādēļ efektīvākas nekā to priekšteči. Tā ir selektīva metode – izraisa tikai audzēja šūnu destrukciju, neskarot veselās šūnas; atkārtoti pielietojama metode – droša veseliem audiem; fleksibla metode – var droši izmantot pat pacientiem, kuri ārstēti ar citām metodēm, neskatoties uz pacienta vispārējo stāvokli, vecumu vai blakus saslimšanām.
Fotodinamisko terapiju pasaulē izmanto dažādu vēža formu un lokalizāciju ārstēšanai: ādas, galvas un kakla, plaušu, prostatas, u.c.. Katrs no fotosensitīvajiem medikamentiem tiek lietots pie noteiktām diagnozēm un katru fotosensitīvo medikamentu aktivizē noteikta garuma gaismas viļņi (lāzers). Fotosensatīvo medikamentu nodrošinās farmācijas kompānija Gedeon Richter.
Šobrīd fotodinamisko terapiju varēs izmantot bazālo un plakanšūnu (nepigmentēto jeb ne-melanocītu) ādas audzēju, kā arī aktīniskās keratozes (posmu starp labdabīgu ādas procesu un ļaundabīgu ādas procesu) ārstēšanā. Atkarībā no ādas vēža formas procedūras ilgums ir no 200 līdz 800 sekundēm.
Veselības centra 4 dermatologs, RSU Infektoloģijas un dermatoloģijas katedras asistents, Eiromelanoma Latvija rīcības komitejas vadītājs, biedrības Dermatologi pret ādas vēzi un Latvijas Dermaskopijas biedrības Valdes priekšsēdētājs Dr. Raimonds Karls:
Audzēju gadījumā svarīga loma ir agrīnai diagnostikai, kas spēj glābt cilvēku no nāves, taču ļoti būtiska nozīme ir arī ārstēšanai. Turklāt Latvija dermatoloģijas jomā ir soli priekšā citām Baltijas valstīm, jo VC4 ir pieejama ne tikai konfokālā lāzera mikroskopija un siaskopija, kurām liela loma ir vēža diagnostikā, bet tagad šeit pieejama arī fotodinamiskā terapija. Šobrīd Latvijā ārstēšanā pielieto visas pasaulē pieejamās metodes – rentgena starošanu, ķirurģisko (operatīvo), zemo temperatūru (kriodestrukcijas), medikamentu (imikvimoda) metodi. Savukārt fotodinamiskā terapija ir efektīvāka, droša, sniedz labu kosmētisku efektu, īpaši gadījumos, ja pacientam saslimšana ir vēlīnās stadijās, vai iepriekšējā terapija bijusi neefektīva.
Šī pasākuma kontekstā, ņemot vērā, ka Veselības centrā 4 ir pieejamas jaunākas, pasaulē atzītās ādas diagnostikas metodes, ieskaitot ādas vēža diagnostiku, Estētiskās dermatoloģijas un ķirurģijas klīnikā tiks atvērts Latvijā pirmais ādas vēža diagnostikas un profilakses kabinets. Jāatzīmē, ka VC4 pirms 4 gadiem Latvijā iedibināja arī ikgadējo ādas vēža profilakses kampaņu – Eiromelanomas dienu, kuras laikā tiek veikta bezmaksas ādas jaunveidojumu izmeklēšana.
Ilze Apine,
Veselības centrs 4
sabiedrisko attiecību speciāliste