Latvijā atsevišķu onkoloģisko slimību ārstēšanā būs pieejama jauna un efektīva metode
Šonedēļ Veselības centra 4 Estētiskās dermatoloģijas un ķirurģijas klīnikā pirmo reizi Baltijā ādas vēža pacientiem bez maksas tika veikta fotodinamiskā terapija. Kā skaidro Veselības centra 4 dermatologs, Rīgas Stradiņa universitātes Infektoloģijas un dermatoloģijas katedras asistents, Eiromelanoma Latvija rīcības komitejas vadītājs, biedrības Dermatologi pret ādas vēzi un Latvijas Dermaskopijas biedrības valdes priekšsēdētājs Raimonds Karls, fotodinamiskās terpijas aizsākumi meklējami 20.gadsimta sākumā, kad sākusies gaismas staru terpijas izmantošana tuberkulozes un vēlāk arī citu slimību ārstēšanai.
Terapijā tiek izmantoti lāzerstari un lāzerstrojums jau ir pazīstams un tiek plaši izmantots medicīnā Latvijā, taču konkrētajā metodē tiek izmantota sarkanā gaisma un šī ārstniecības metode tiek izmantota gadījumos, kur parastās operācijas varētu atstāt sliktu kosmētiski rezultātu, kad audzēji ir grūti operējami, piemēram, acs kaktiņā, uz lūpām, vai arī reizēs, kad citas metodes izsmeltas. Atšķirībā no ķīmijterapijas, kur "tiek indēts viss organisms", fotodinamiskā terpija iedarbojas tieši uz audzēja šūnām. Pamatā iet bojā visas audzēja šūnas, bet veselās praktiski visas paliek veselas. Tai pat laikā, ja audzējs ir liels, ne vienmēr var cerēt uz 100% pozitīvu rezultātu, taču pacienta dzīves kvalitāti var uzlabot un arī pagarināt dzīvildzi.
Šonedēļ klīnikā manipulācija par velti tika veikta pirmajiem pacientiem. Viena no pacientēm bija 62 gadus veca sieviete, kurai ādas audzējs bijis uz sejas. Pacientei 2008.gadā bija parādījušies viedojumi uz sejas un pēdējo pāris mēnešu laikā audzējs progresēja. Pirms procedūras pacientei tika intravenozi ievadīts fotosensitīvs (gaismas jutīgs) medikaments. Tas jāievada 24 līdz 48 stundas pirms procedūras. Ja audžejs ir dziļāks, tad - 96 stundas pirms procedūras.
Pacientei tika veikti trīs procedūras seansi, kuru laikā uz audzēja trīs minūtes tiek raidīts lāzerstarojums. Pēc tam pacients dodas ikdienas gaitās, izvairoties no spilgtas gaismas.
Karls uzsver, ka fotodinamiskā terpija ar intravenozo injekciju nodrošina teicamu kontroli pār šo slimību. Tā pielietojama arī plaušu, barības vada, kuņģa zarnu un citu onkoloģisko saslimšanu gadījumā, bet Latvijā pagaidām tā tiks pielietota onkoloģisko galvas un kakla saslimšanu gadījumā.
Lielākajā daļā valstu šo metodi pacientiem ar atsevišķām diagnozēm kompensē valsts. Pie mums pagaidām tas nav paredzēts, tomēr arsti cer, ka ar laiku tādā iespēja pastāvēs, tai pat laikā atzīstot, ka metodes izmaksas ir lielas, tāpēc arī šīs manipulācijas iekļaušana kompensējamā sarakstā būšot garš process.
Piemēram, iepriekš minētajai pacientei, viens ārstēšanas cikls izmaksājis ap 1000 latu.
Uzziņai:
Fotodinamiskā terapija ir ārstēšanas metode, kas balstās uz fotosensitīva (gaismas jutīga) medikamenta un redzamās gaismas kombinētu pielietošanu ārstēšanā. Fotodinamiskai terapijai ir virkne priekšrocību. Pēdējās desmitgades laikā fotodinamiskā terapija tiek plaši pielietota visā pasaulē. Metodei attīstoties, ir uzlabojusies efektivitāte un samazinājušās izmaksas. Turklāt, mūsdienās lietojamās fotosensitīvās vielas ir uzlabotas un tādēļ efektīvākas nekā to priekšteči. Tā ir selektīva metode – izraisa tikai audzēja šūnu destrukciju, neskarot veselās šūnas; atkārtoti pielietojama metode – droša veseliem audiem; fleksibla metode – var droši izmantot pat pacientiem, kuri ārstēti ar citām metodēm, neskatoties uz pacienta vispārējo stāvokli, vecumu vai blakus saslimšanām.
Fotodinamisko terapiju pasaulē izmanto dažādu vēža formu un lokalizāciju ārstēšanai: ādas, galvas un kakla, plaušu, prostatas, u.c.. Katrs no fotosensitīvajiem medikamentiem tiek lietots pie noteiktām diagnozēm un katru fotosensitīvo medikamentu aktivizē noteikta garuma gaismas viļņi (lāzers).
Šobrīd fotodinamisko terapiju varēs izmantot bazālo un plakanšūnu (nepigmentēto jeb ne-melanocītu) ādas audzēju, kā arī aktīniskās keratozes (posmu starp labdabīgu ādas procesu un ļaundabīgu ādas procesu) ārstēšanā. Atkarībā no ādas vēža formas procedūras ilgums ir no 200 līdz 800 sekundēm.
Ilze Mežniece