Latvijā atklāj pirmo urīna nesaturēšanas ārstniecības kompleksu
Tā ietvaros pacientiem ir pieejams pilns ārstniecisko metožu komplekss - vairākpakāpju terapijas sistēma, - sākot no konservatīvās terapijas līdz ķirurģiskām operācijām. Galvenais akcents kompleksa ietvaros tiek likts uz speciālajām fizioterapijas tehnoloģijām, tostarp "biofeedback" tehnikas pielietošanu, kas pacientam palīdz pašam izprast, kā tieši darbināt iekšējos dziļos muskuļus cīņā ar urīna nesaturēšanu un seksuālās dzīves problēmām.
"Rīgas rajona slimnīca pēdējos gados mērķtiecīgi ir attīstījusi Rehabilitācijas nodaļu, ieviešot daudzas mūsdienīgas fizioterapijas metodes dažādu saslimšanu ārstēšanai," stāsta Valdis Siļķe, Rīgas rajona slimnīcas galvenais ārsts. "Urīna nesaturēšana ir plaši izplatīta problēma visā pasaulē. Tā lielā mērā saistīta ar cilvēku mazkustīgo dzīvesveidu un iegurņa pamatnes muskuļu vājumu. Sievietēm, protams, papildus slodzi rada grūtniecība, kuras laikā pieaug augļa spiediens uz iegurņa pamatni. Līdz ar to riska grupā ir sievietes pēc dzemdībām, sievietes pēc 45 gadu vecuma (saistīts ar iegurņa dobuma orgānu noslīdējuma risku), kā arī sievietes, kuras strādā pārmērīgi smagu fizisku darbu, piemēram, tirdzniecībā pārkrauj kastes, lauksaimniecībā - rok zemi, ceļ smagumus u.tml."
Saskaņā ar pētījumiem, Latvijā no urīna nesaturēšanas cieš ap 150 000 cilvēku, tostarp ap 120 000 sieviešu. Taču lielākā problēma, - ne tikai Latvijā, bet visā pasaulē - ir tā, ka cilvēki par šo problēmu nerunā ar ārstu. Saskaņā ar pētījumiem, gandrīz 50% sieviešu nekad par šo problēmu nav runājušas ar savu ārstu. "To var skaidrot gan ar cilvēku kautrēšanos, gan fiziskās kaites radītajiem psiholoģiskajiem aspektiem, gan neticību iespējai izārstēties," stāsta Valdis Siļķe. "Sadarbībā ar SIA "Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca" Uroloģijas klīniku piedāvājam mūsdienīgas ārstēšanas metodes cīņai ar šo nepatīkamo likstu."
"Urīna nesaturēšana ietekmē arī cilvēku seksuālo dzīvi - bailes no urīna noplūšanas seksa laikā var ietekmēt cilvēka spēju atslābināties, kas savukārt cieši saistīts ar psiholoģisku barjeru un vēlmi izvairīties no seksa vispār. Turklāt inerti muskuļi liecina par apasiņošanas problēmām, kas savukārt apdraud normālu veselīga orgasma norisi, kā arī protams, ietekmē kontrakciju spēku un seksuālo baudu abiem partneriem," skaidro sertificēts fizioterapeits, "biofeedback" speciālists Kārlis Podskočijs. "Tāpēc par urīna nesaturēšanu nevar runāt atrauti no seksuālās dzīves kvalitātes."
Urīna nesaturēšanai (inkontinencei) var būt dažādi iemesli, un ir vairākas saslimšanas stadijas: viegla – izdalās urīna piles pie slodzes (šķaudīšana, klepošana, smiekli, skrienot, lecot); vidēji smaga – slodzes rezultātā noplūst jau lielāks daudzums urīna; smaga – urīna noplūde notiek lielos apmēros nesaistīti ar slodzi. Smagas saslimšanas gadījumos, protams, jāpielieto viss ārstniecības komplekss un ārstēšanai var būt nepieciešamas specifiskas operācijas. Taču vieglas vai vidēji smagas saslimšanas gadījumos pasaulē plaši un efektīvi tiek izmantotas speciālās fizioterapijas tehnoloģijas. Ar fizioterapijas palīdzību tiek trenēta iegurņa pamatnes muskulatūra, atjaunots tās spēks, un muskuļi atgūst savu funkcionēšanas spēju.
"Nereti sievietes pašas mājas apstākļos mēģina trenēt maksts muskulatūru, pildot dažādus vingrojumus. Taču, strādājot ar pacientēm, "biofeedback" procedūras laikā atklājas nepareizi veiktu vingrojumu sekas. Piemēram, vingrojums ir veikts, sasprindzinot, nevis starpenes, bet vēdera muskulatūru, kas savukārt tikai veicina muskuļu disbalansu. Citreiz muskuļi ir pārtrenēti: sievietei šķiet, - jo vairāk vingrojumus pildīšu, jo būs labāk, bet finālā muskuļi nespēj atjaunoties, tie strādā paaugstinātā režīmā un problēmas tikai pieaug," kļūdainas pašārstēšanās sekas skaidro sertificēta fizioterapeite – "biofeedback" speciāliste Zane Podskočija.
"Biofeedback" procedūras laikā pacientes tiek apmācītas pareizā un efektīvā starpenes muskulatūras vingrojumu izpildīšanā. Tas notiek, izmantojot speciālu iekārtu, kas vizuāli atgādina datoru ar pievadu, kura galā atrodas speciāla zonde. Tā procedūras laikā tiek ievadīta sievietēm makstī, vīriešiem – taisnajā zarnā. Zonde vingrojumu laikā uztver muskuļu sasprindzināšanu, un spiediena spēks – stiprs/vājš, uzdevumam atbilstoši/neatbilstoši izpildīts – grafiski parādās datora ekrānā. Tādējādi pacients procedūras laikā var saprast, ko viņš spēj izdarīt, ko nespēj, un kā kuru vingrojumu pareizi pildīt. Ja procedūras laikā starpenes muskuļi neklausa prāta pavēlēm, fizioterapeits pielieto elektrostimulāciju, kas kairina muskuli, stimulējot to darboties.
Rīgas rajona slimnīcā pieejamā "biofeedback" medicīniskā iekārta "EchoVision" aprīkota ar dažādām 33 urīna nesaturēšanas ārstniecības programmām. Šī iekārta sniedz plašas iespējas trenēt arī insulta un traumu rezultātā cietušos muskuļus.
"Biofeedback" terapijas īpatnība ir tā, ka procedūras seansi jāpielāgo sievietes menstruālajam ciklam," skaidro fizioterapeite Zane Podskočija, "Cikla ietvaros sievietei mainās hormonu darbība, kas jāņem vērā. Piemēram, pirms menstruācijām nervu sistēma ir uzbudināta, līdz ar to muskuļu tonuss pieaug, kas procedūru ietekmē pozitīvi. Menstruāciju laikā procedūras, protams, netiek veiktas, gan ņemot vērā higiēnas apsvērumus, gan izmainīto muskuļu tonusu, turklāt, piemēram, elektrostimulāciju šajās dienās nemaz nedrīkst veikt. Arī seksuālās dzīves aktivitātes atstāj savu iespaidu uz procedūras seansu produktivitāti: ja sievietei pirms procedūras bijis aktīvs sekss, tad procedūras laikā var redzēt, ka muskuļi ir noguruši, tie "negrib" strādāt, un seanss nav produktīvs; savukārt, ja pirms procedūras bijis maigs sekss – muskuļi ir gatavi aktīvi un produktīvi strādāt."
Rīgas rajona slimnīca urīna nesaturēšanas ārstniecībā izmanto rehabilitācijas kompleksu, kurā līdzās speciālajai "biofeedback" tehnoloģijai ietilpst arī speciāli vingrinājumi, ūdens procedūras un dūņu aplikācijas. Atbalsta terapijā pieejamas psihologa konsultācijas, mākslas terapija, autogēnais treniņš.
Daži fakti par urīna nesaturēšanu no starptautiskiem pētījumiem:
* Pasaulē urīna nesaturēšana ir aptuveni 200 miljoniem cilvēku.
* ASV urīna nesaturēšanai tiek izlietots lielāks skaits higiēnas pakešu un ieliktnīšu nekā pie menstruācijām.
* Visizplatītākais urīna nesaturēšanas veids ir slodzes urīna nesaturēšana, kad urīns notek nekontrolēti pie šķaudīšanas, klepošanas, smiekliem vai skrienot un lecot.
* Pretēji mītam, ka tas nepadodas terapijai – slodzes urīna nesaturēšanu ir iespējams efektīvi ārstēt.
* Vairākums slodzes urīna nesaturēšanas gadījumu parādās pēc dzemdībām.
* Gandrīz 50% sieviešu, kurām ir slodzes urīna nesaturēšanas simptomi, nekad nav runājušas ar savu ārstu par tiem.
* 61% sieviešu, kuras uzdrošinājās par šo problēmu runāt ar savu ārstu, līdz sarunai cietušās vismaz 4 gadus.
* Liela daļa sabiedrības uzskata, ka urologi ir speciālisti, kas ārstē tikai vīriešu veselības problēmas.
* Latvijā tikai 4% sieviešu vecumā no 20 līdz 30 gadiem zina urologa patieso nodarbošanos.
* ASV urīna nesaturēšana ir vismaz 13 miljoniem pieaugušo, 85% no tiem ir sievietes.
* No ASV armijā dienošajām sievietēm 33% ir saskārušās ar urīna nesaturēšanu.
* Latvijā urīna nesaturēšana skar vismaz 150 000 pacientu, no tiem aptuveni 120 000 ir sievietes.
* Urīna nesaturēšana piemeklē visa vecuma sievietes – gan divdesmitgadnieces, gan sievietes pēc bērniņa piedzimšanas, gan menopauzes vecumā un arī vecākas dāmas.
* Urīna nesaturēšana veicina bloku orgasma lokam, kas noved pie seksuālās disfunkcijas. 44% pāru šķiras dēļ seksuālās disfunkcijas.
Infoprmāciju sagatavoja Dace Zandfelde, Rīgas rajona slimnīcas pārstāve
Foto: Ieva Lūka/ LETA
Komentāri
-
Vov! Iespaidīgi! Prieks, ka attīstāmies!
-
Vov! Iespaidīgi! Prieks, ka attīstāmies!