Lapiņš: "Olainfarm" no Krievijas iespējamajām sankcijām neciestu
Foto: Evija Trifanova/LETA
Ja gadījumā Krievija ieviestu sankcijas pret farmācijas produktiem un medikamentiem, Latvijas farmācijas kompānija neizjustu gandrīz nekādas negatīvās sekas, biznesa portālam "Nozare.lv" teica farmācijas kompānijas AS "Olainfarm" valdes loceklis Salvis Lapiņš.
Viņš norāda, ka "Olainfarm" no sankcijām gandrīz neciestu, jo uzņēmuma pārstāvji ir uzzinājuši par jaunā sankciju likumprojektā minētajiem kritērijiem, kas tiktu attiecināti uz medikamentiem.
"Olainfarm" no neoficiāliem avotiem ir uzzinājuši, ka patlaban Krievijas valsts domē tiekot izskatīts likumprojekts par aizliegumu ievest Krievijā noteikta veida medikamentus. "No neoficiāliem avotiem esam uzzinājuši, ka Krievijas valsts domes gaiteņos "staigā" likumprojekts par aizlieguma noteikšanu medikamentiem, kuri atbilst diviem kritērijiem," stāsta Lapiņš.
Viens no kritērijiem noteiktu, ka Krievijā aizliegts ievest bezrecepšu medikamentus, bet otrs noteiktu aizliegumu ievest medikamentus, kam analogi tiek ražoti Krievijā.
Gadījumā, ja Krievija ieviestu šīs sankcijas pret farmācijas izstrādājumiem un medikamentiem, "Olainfarm" no tā īpaši neciestu, jo tas attiektos tikai uz vienu no uzņēmuma ražotajiem medikamentiem - pretgripas medikamentu "Remantadīns", kas no kopējā eksporta īpatsvara uz Krieviju veido aptuveni 2-4%.
Lapiņš arī skaidro, ka "Olainfarm" pirms dažiem gadiem, izvērtējot iespējamo uzņēmuma atkarību no Krievijas tirgus, kas mēdz uzrādīt neprognozējamas, nestabilas tendences, pieņēma lēmumu ieguldīt vairāk laika un līdzekļu citu tirgu apguvē.
Piemēram, patlaban "Olainfarm" ir laba produktu realizācija Tadžikistānā, Turkmenistānā, Kirgizstānā. Tāpat pieauguši rādītāji Albānijā. Uzņēmums var lepoties arī ar pirmajiem reģistrētajiem produktiem Mongolijā, atzīmē "Olainfarm" valdes loceklis.
Taču kopumā farmācijas biznesā eksporta tirgu pārorientēšana kā minimums var aizņemt no diviem līdz trīs gadiem.
Tas ir saistīts ne tikai ar jaunu stratēģisko partneru atrašanu, bet arī ar sava uzņēmuma iepazīstināšanu, radīto produktu portfeļa prezentēšanu, skaidro Lapiņš. Tāpat ir jārēķinās ar zināmām birokrātiskām darbībām, piemēram, produkta reģistrāciju, kas aizņem ne mazums laika, kamēr dokumenti ceļo no viena punkta uz otru.
"Piemēram, mūsu kompānija joprojām turpina Turcijas tirgu apguvi, kas sākti pirms aptuveni diviem trīs gadiem. Patlaban gan "Olainfarm" nav ar ko palepoties, bet varu teikt, ka nelielas, bet nozīmīgas birokrātiskas uzvaras līdz šim ir gūtas. Grūti gan vēl precīzi prognozēt, kad varētu izdoties sākt eksportu uz Turciju, jo tas tomēr nav Eiropas Savienības (ES) tirgus, taču turpināsim darbu šajā virzienā," uzsver Lapiņš.
Kā ziņots, Krievija varētu ierobežot rūpniecības preču importu no ASV un Eiropas Savienības, tādējādi reaģējot uz to piemērotajām sankcijām Krievijai, pirmdien, 18.augustā, vēstīja Krievijas laikraksts "Vedomosti", atsaucoties uz divām Krievijas amatpersonām.
"Vedomosti" norādīja, ka rūpniecības preču imports varētu tikt ierobežots gadījumā, ja Rietumi ieviesīs jaunas sankcijas pret Krieviju.
Kā ziņots, Krievija 7.augustā noteikusi pilnīgu embargo lielākajai daļai pārtikas produktu, kas tiek importēti no Eiropas Savienības, ASV un citām rietumvalstīm, kuras ieviesušas sankcijas pret Maskavu. Krievijas embargo attiecas uz liellopu gaļu, cūkgaļu, augļiem, dārzeņiem, mājputniem, zivīm, sieru, pienu un piena produktiem. Šajā sarakstā gan nav iekļautas šprotes, zivju un gaļas konservi, kā arī alkohols un saldējums.
"Olainfarm" ir vairāk nekā 40 gadu pieredze medikamentu un ķīmiski farmaceitisko produktu ražošanā. Patlaban produkcija tiek eksportēta uz vairāk nekā 35 pasaules valstīm, tostarp Baltijas valstīm, Krieviju, Eiropu, Ziemeļameriku, Āzijas valstīm un Austrāliju.
"Olainfarm" akcionāru sapulcē šī gada 29.aprīlī tika apstiprināts uzņēmuma darbības plāns, kas paredz, ka uzņēmuma nekonsolidētais apgrozījums 2014.gadā sasniegs 80 miljonus eiro, konsolidētais apgrozījums - 93 miljonus eiro.
Saskaņā ar jūlija publicētajiem provizoriskajiem apgrozījuma rādītājiem 2014.gada septiņos mēnešos ir sasniegti 60% no visa 2014.gadā plānotā nekonsolidētā apgrozījuma un 59% no gadā plānotā konsolidētā apgrozījuma.
Koncerna "Olainfarm" peļņa pēc nodokļu nomaksas pērn bija 12,6 miljoni eiro, kas ir par 8% mazāk nekā 2012.gadā, kad "Olainfarm" peļņa sasniedza 13,9 miljonus eiro. Apgrozījums pērn bijis 78 miljoni eiro, kas ir par 4% lielāks nekā 2012.gadā, kad "Olainfarm" apgrozījums bija 75,3 miljoni eiro. Lielākais uzņēmuma īpašnieks ir valdes priekšsēdētājs Valērijs Maligins.