Lai gan ērču aktivitāte vēl niecīga, pirmās ērces jau nodotas pārbaudēm LIC
Pagaidām ērču aktivitātes sezona Latvijā nav sākusies, kaut arī niecīgs aktīvo ērču skaits ir atrodams, īpaši saulainās vietās, liecina publicētā informācija Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) mājaslapā.
SPKC 25.februārī apsekoja monitoringa vietas, kur ērču blīvums to aktivitātes sezonas laikā parasti ir augsts, un tika konstatēts, ka vidējais ērču blīvums vēl ir ļoti zems - viena ērce uz aptuveni sešiem kvadrātkilometriem. Ērču aktivitāte pagaidām ir niecīga, jo dienas gaisa temperatūra ilgāku laiku nav bijusi augstāka par 0 grādiem, kā arī ērču sezonālā bioloģiskā ritma dēļ. Tomēr, uzturoties dabā, ērču piesūkšanās iespēja, kaut arī neliela, tomēr pastāv.
Savukārt, kā aģentūrai LETA pastāstīja Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) vadītāja Baiba Rozentāle, līdz šim brīdim centra laboratorijā pārbaudītas trīs ērces. Pirmā ērce pārbaudei nodota jau 13.janvārī. Tās gan nav bijušas piesūkušās cilvēkiem, bet gan uz centru atgādātas ar starpnieku palīdzību. Tāpat noskaidrots, ka šīs ērces nebija inficētas.
Tomēr vakar LIC ieradusies kāda sieviete, kura atnesusi ērci, kuru pati no sevis noņēmusi. Visticamāk, uz sievietes apģērba ērce nonākusi laikā, kad viņa mežā lauzusi zarus, kurus pēc tam nolikusi turpat zemē. Kā skaidroja Rozentāle, ērces nevar uzlīst augstāk par metru un no kokiem zemē tās nekrīt, tomēr, ja zemē šī ērce atradās, viņa uz zariem varēja uzlīst. Pagaidām nav zināms, vai šī ērce bija inficēta ar kādu slimību.
Rozentāle arī piebilda, ka šobrīd ērces jau ir pamodušās, jo gaisa temperatūra ir lielāka nekā 0 grādi.
SPKC dati liecina, ka 2014. un 2015.gadā novērots salīdzinoši zems saslimstības līmenis ar ērču encefalītu - attiecīgi 173 un 169 saslimšanas gadījumi. Tāpat nav reģistrēti arī letālie gadījumi. Savukārt 2011.gadā tika reģistrēti 494 ērču encefalīta saslimšanas gadījumi.
2014.gadā tika reģistrēti 469 Laimas slimības gadījumi un 2015.gadā - 495, savukārt 2011.gadā tika reģistrēti 866 gadījumi Laimas slimības gadījumi.
Ik gadu tiek reģistrēta arī ērlihioze, piemēram, 2014.gadā tika reģistrēti 13 gadījumi, bet 2015.gadā - 41 gadījums.
SPKC norāda, ka saslimstības samazinājums ar ērču encefalītu un Laimas slimību varētu būt saistīts ar pēdējos divus gadus reģistrēto salīdzinoši zemo ērču aktivitāti, un masīvu un regulāru ērču pārnesto slimību profilakses pasākumu (pareiza ģērbšanās, uzmanība) reklāmu masu informācijas līdzekļos. Ērču encefalīta saslimstību ietekmē arī vakcinācija, savukārt ērlihiozes gadījumu pieaugums salīdzinoši ar iepriekšējiem gadiem varētu liecināt par ārstu labāku informētību, jo šīs slimības vieglākās formas, iespējams, netiek diagnosticētas.
Lai izsargātos no ērču encefalīta, būtiskākais profilakses pasākums ir savlaicīga vakcinācija. Vakcinācija īpaši nepieciešama personām, kuras regulāri apmeklē mežus un krūmājus, kā arī tūristiem, kuri apmeklē ērču encefalīta endēmiskos rajonus.
LETA