LĀB pieprasa Veselības aprūpes finansēšanas likumu nodot atpakaļ VM pārstrādāšanai
Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) aicina Saeimu atgriezt pirmajā lasījumā atbalstīto likumprojektu "Veselības aprūpes finansēšanas likums" pārstrādāšanai Veselības ministrijai (VM).
Kā portālu MEDICINE.LV informēja LĀB pārstāve Sendija Burka-Šaicanova, biedrības valde ir izskatījusi likumprojektu, starptautiskos un vietējo speciālistu atzinumus, kā arī iesniegtos priekšlikumus likumprojekta otrajam lasījumam un secinājusi, ka nepieciešamie labojumi krietni pārsniedz atbildīgās Saeimas komisijas iespējas sakārtot likumu redakcionālā līmenī.
LĀB uzskata, ka likumā valsts finansēto veselības aprūpes pamatpakalpojumu skaitā obligāti jāparedz primārās veselības aprūpes un vienkāršāko, salīdzinoši lēto izmeklējumu pieejamība ikvienam neatkarīgi no apdrošināšanas iemaksām. Tāpat likumā obligāti nepieciešams iekļaut definīcijas un noteikt pakalpojumu apjomu dažādiem lietotajiem jēdzieniem, piemēram, neatliekamajai medicīniskajai palīdzībai un primārajai aprūpei, norāda LĀB.
Vienlaikus biedrība stingri iestājas par to, ka likumprojekts ir papildināms ar mērķi, kas paredz taisnīgu, pārskatāmu un prognozējamu finansējuma sadali valsts finansētajiem veselības aprūpes pakalpojumiem.
LĀB prezidents Pēteris Apinis uzskata, ka minēto labojumu iestrādi likumā varētu panākt, arī neatgriežot to VM. Tomēr viņš pievienojies valdes vairākuma viedoklim, ka bez būtiskiem labojumiem likumprojektu tālāk nedrīkst skatīt un tas ir bīstams Latvijas iedzīvotājiem, informē LĀB pārstāve Burka-Šaicanova.
Kā ziņots, arī Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas aicinājušas VM un Saeimas deputātus nevirzīt jauno veselības aprūpes finansēšanas likumu tālākai izskatīšanai esošajā redakcijā, portālu MEDICINE.LV informēja asociāciju pārstāvji.
Ģimenes ārsti uzskata, ka paredzētā veselības aprūpes finansēšanas sistēma ir diskriminējoša pret daudzbērnu ģimenēm un tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuru ienākumi ir nedaudz lielāki par nabadzības slieksni. Mediķi norāda, ka procentuāli vairāk no saviem ienākumiem būs jāmaksā trūcīgajiem.
Jauno likumu kritizē arī citas ārstu profesionālās organizācijas, piemēram, Latvijas Slimnīcu biedrība, kuras pārstāvji prasa dokumentu pārstrādāt, pieaicinot veselības aprūpes nozari pārstāvošās biedrības, nevalstiskās organizācijas un valsts un pašvaldību finanšu speciālistus.
Šobrīd likumprojekts atrodas Saeimā, kur tas jau pieņemts pirmajā lasījumā. Līdz 14.februārim deputāti varēja iesniegt priekšlikumus izmaiņām likumprojektā otrajam lasījumam.
Veselības ministre Ingrīda Circene (V) 10.februārī žurnālistiem pauda, ka likuma pieņemšanas apturēšanai nav pamata. "Šis likums ir sabiedrības interesēs, pilnīgi noteikti," teica ministre.
Jaunais Veselības aprūpes finansēšanas likums paredz ieviest obligāto veselības apdrošināšanu, sasaistot tiesības uz valsts budžeta apmaksātu veselības aprūpi ar IIN deklarēšanu un nomaksu.
Veselības aprūpes minimumu plānots nodrošināt visiem valsts iedzīvotājiem neatkarīgi no IIN maksāšanas fakta - neatliekamo medicīnisko palīdzību, konkrētu diagnožu ārstēšanu un kompensējamos medikamentus ar 100% kompensāciju.