Konstatēti vīrushepatīta gadījumi, kas, iespējams, saistīti ar sabiedriskās ēdināšanas iestādi
Sabiedrības veselības aģentūra (SVA) veic epidemioloģisko izmeklēšanu saistībā ar septiņiem saslimšanas gadījumiem ar vīrushepatītu, kuri, iespējams, savstarpēji saistīti. Pirmie epidemioloģiskās izmeklēšanas rezultāti liecina, ka visi saslimušie ir pieaugušie, kas strādāja vai ēda Rīgas restorāna "Stella pub" (Šķūņu 19).
Saslimušie norāda, ka slimības pazīmes parādījās laika periodā no šī gada 22.marta līdz 18.aprīlim. Visi saslimušie hospitalizēti ar diagnozi akūts vīrushepatīts.
Epidemioloģiskā izmeklēšana turpinās un par notikušo informēta Pārtikas un veterināra dienesta Rīgas pārvalde.
SVA aicina visus iedzīvotājus, kas pēdējā mēneša laikā apmeklēja restorānu un kuriem parādījušās akūta hepatīta pazīmes - nogurums, apetītes zudums, slikta dūša, ķermeņa temperatūras paaugstināšanās, sāpes labajā paribē, tumšs urīns, acu baltumu un ādas dzelte - vērsties pie sava ģimenes ārsta un sazināties ar SVA Rīgas filiāles epidemiologu (diennakts tālrunis 67271738).
Ņemot vērā A hepatīta saslimstības pieaugumu (2008.gadā reģistrēti vairāk nekā 100 saslimšanas gadījumi) un infekcijas izplatīšanās risku ar pārtikas produktu starpniecību, SVA aicina pārtikas apritē strādājošos darbiniekus ievērot profilakses pasākumus, it sevišķi - ievērot roku higiēnu darba vietā.
SVA atgādina, ka A hepatīts ir vīrusu infekcija, kas izplatās kā zarnu infekcija (fekāli orālais inficēšanās mehānisms). Visbiežāk A hepatīta vīrus izplatās:
• no cilvēka uz cilvēku tieša un netieša sadzīves, kā arī seksuālā kontakta ceļā;
• ar pārtikas produktiem, kas piesārņoti ar slimnieka fekālijām roku higiēnas neievērošanas dēļ;
• lietojot uzturā piesārņotu ūdeni;
• peldoties ūdenskrātuvēs, kas varētu būt piesārņotas ar notekūdeņiem un cilvēku fekālijām.
No inficēšanās līdz brīdim, kad parādās pirmie slimības simptomi paiet vidēji 15 līdz 50 dienas (vidēji 4 nedēļas). Pirmsdzeltes periods ilgst no 3 līdz 7 dienām, pacientam ir slikta dūša, nogurums, apetītes zudums, drudzis, sāpes labajā paribē u.c. sūdzības. Bieži vien tas atgādina gripai līdzīgu saslimšanu vai kuņģa zarna trakta traucējumus. Aizdomas par hepatītu rodas, kad pacientam parādās tumšs urīns. Pēc dažām dienām acu baltumi un āda paliek dzelteni. Dzeltes periods ilgst līdz 2 nedēļām. Maziem bērniem dzelte var arī neveidoties. Nereti arī pieaugušajiem infekcija norit bez simptomiem.
A hepatīta profilaksē vissvarīgākais ir personīgās higiēnas ievērošana. Nepieciešams rūpīgi mazgāt rokas ar ziepēm vairākas reizes dienā, it sevišķi pēc tualetes apmeklēšanas, pirms ēšanas, dzeršanas, ēdiena gatavošanas un pasniegšanas, zāļu lietošanas, dekoratīvās kosmētikas uzlikšanas, smēķēšanas. Nepieciešams pārliecināties, ka arī bērni bieži un rūpīgi nomazgā rokas. Mazgājot rokas, SVA iesaka lietot šķidrās ziepes, jo uz ziepju gabaliem vīrusi var ilgi saglabāties.
Citi ieteikumi:
• Ja rokas nav mazgātas, izvairieties no pieskaršanās mutei;
• Iemāciet bērniem nebāzt mutē rotaļlietas, pirkstus, zīmuļus, citus priekšmetus, jo uz tiem var būt infekcijas izraisītāji.
• Lietojiet uzturā drošu pārtiku - vienmēr rūpīgi mazgājiet augļus un dārzeņus;
• Nelietojiet kopīgus traukus - glāzes, karotes u.c. priekšmetus.
• Nedzeriet ūdeni no krāna. Lietojiet uzturā vārītu ūdeni.
• Nepeldieties ūdenskrātuvēs, kas nav šim mērķim paredzētas vai nav informācijas par ūdens kvalitāti. Peldēšanās laikā, izvairieties no ūdens norīšanas.
Informāciju sagatavoja:
SVA Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja
Laura Bundule (7081549 vai 26442452)