Konferencē apskata jauniešu zobu veselības situāciju Latvijas Ziemeļaustrumu reģionā
Ziemeļaustrumu Latvijas Mutes Veselības Centra zobārstes – koordinatores V. Medniece un R. Ulmane konferences ietvaros prezentēja pētījumu "Zobārstniecības pieejamība reģionā un mutes veselības stāvokļa analīze 17 gadus veciem jauniešiem reģionā pēc 2006./2007. gada novērtēšanas datiem."
Pētījumā secināts, ka 17 gadus vecu jauniešu zobu veselības stāvoklis ir apmierinošs, bet neapmierinošs ir mutes higiēnas stāvoklis, ko nepieciešams uzlabot, jo tas var veicināt arī zobu veselības pasliktināšanos.
Jāatzīmē, ka jaunieši šajā vecumā paši interesējas par mutes un zobu veselību. Tāpēc speciālistu uzdevums ir veicināt piekļūšanu informācijai par mutes veselību un zobārstniecības pakalpojumu pieejamību.
17 gadus vecu jauniešu mutes veselības stāvokļa analīze ir jauna tēma, tā norāda uz rezultātiem, kādi ir vērojami pēc valsts finansējuma zobārstniecības aprūpē. Redzams vecāku un pašvaldību darba rezultāts un rūpes par bērnu veselību.
Diskusiju rezultātā tika izvirzīti mērķi uzdevumu to sasniegšanā sadarbībā ar VOAVA Vidzemes filiāles vadītāju E. Zušmani. Līdz šim sadarbība ar šo filiāli ir bijusi ļoti veiksmīga un arī iezīmējas kopīga vēlme nākotnē rezultātus uzlabot.
Konferences diskusiju gaitā tika precizētas tās tēmas, par ko būtu vēlams pastiprināti runāt skolās, par sadarbības pastiprināšanu ar Sabiedrības Veselības aģentūras koordinētājiem. Uzturs, smēķēšanas kaitīgums ir tēmas, kas ietekmē gan zobu, gan vispārējo veselību.
Tika runāts arī par mobilās zobārstniecības rezultātiem, īpaši par mobilās zobārstniecības autobusu racionālu izmantošanu Vidzemē un Latgalē. Viens no diviem mobilās zobārstniecības autobusiem, kas no 2007. gada rudens strādā Latvijas reģionos, šobrīd ir Latvijas vistālākajā punktā – Krāslavas rajonā. Nākamā gada sākumā autobuss atgriezīsies Vidzemē un līdz tam brīdim speciālistiem ir laiks sagatavoties darbam Vidzemes zonā.
Konferences dalībnieki pārrunāja zobārstniecības aprūpes stratēģiju valstī. ZALMVC darbojas turpat desmit gadus un arī visā valstī uzsākts darbs mutes veselības saglabāšanā, un tas sniedz jaunas metodes un iespējas bērnu izglītošanā mutes veselības jautājumos un situācijas izvērtēšanai pat vismazākajās lauku skolās.
Rīgas Stradiņa universitātes asoc. prof. Egita Senakola un asoc. prof. Anda Brinkmane uzsvēra, ka vienmēr ir jādomā ne tikai par zobu, bet par visas mutes veselību un tā nav jāuztver kā autonoma, bet jāskata kopumā ar visu cilvēka ķermeni. Tāpēc sadarbība ar citu nozaru speciālistiem ir turpmākais darbības mērķis.