Koalīcijas politiķi nesteidz paust atbalstu konkrētam veselības aprūpes finansēšanas modelim
Koalīcijas politiķi pagaidām nesteidz paust atbalstu kādam no piedāvātajiem jaunajiem veselības aprūpes finansēšanas modeļiem.
Šodien, 27.septembrī, par šo jautājumu diskutēs valdība, tomēr pēc koalīcijas partneru - "Vienotības" un nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) - lūguma lēmumu vēl nepieņems.
Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis uzsvēra, ka par veselības reformas modeli vienošanās ir jāpanāk koalīcijai kopīgi. Viņš norādīja, ka veselības ministre Anda Čakša jau ir nākusi klajā ar iespējamiem risinājumiem.
Koalīcijas padomes sēdē šajā lietā izskanēja bažas, tāpēc vēl notiks sarunas valdībā. ZZS pagaidām nav piedāvājumā konkrēta reformas modeļa, jo koalīcijas partneriem var būt cita pozīcija, bet politiskais spēks uzskata, ka risinājums ir jāatrod kopīgi. Tāpēc Brigmanis arī nekomentēja jautājumu par iespējamiem līdzekļu avotiem veselības reformas veikšanai. Viņš arī nenosauca konkrētu termiņu, kad varētu tikt panākta vienošanās par risinājumu.
"Vienotības" priekšsēdētāja vietnieks Edvards Smiltēns aģentūrai LETA pauda, ka Veselības ministrijas (VM) atbalstītas modelis neparedz jaunus finansējuma avotus veselības aprūpes nozarei un risinājumu pašreizējām problēmām. Proti, pašlaik nevar redzēt, ka VM un Finanšu ministrijai ir risinājums tam, ko darīt ar veselības finansēšanas modeli, skaidroja Smiltēns. Kā piemēru viņš minēja aizsardzības nozari, kurai paredzēts konkrēts finansējuma apmērs no iekšzemes kopprodukta katru gadu.
Savukārt VL-TB/LNNK līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars aģentūrai LETA norādīja, ka rīt, 28.septembrī, par šo jautājumu paredzēts Latvijas Bankas seminārs, bet nākamnedēļ plašākas diskusijas būs partijā. Pēc šīm diskusijām nacionālā apvienība arī formulēs savu viedokli, piebilda politiķis.
Kā ziņots, VM ir izstrādājusi trīs veselības aprūpes finansēšanas modeļus. Ministrija aizstāvēs to veselības aprūpes finansēšanas modeļa variantu, kas neparedz kopējo nodokļu sloga pieaugumu, tomēr prasa daļu no sociālā nodokļa novirzīt veselībai, teikts konceptuālā ziņojuma kopsavilkumā "Par Latvijas veselības aprūpes sistēmas finansēšanas modeļa maiņu".
Savukārt otrais konceptuālā ziņojuma kopsavilkumā minētais modeļa variants balstās uz obligātās privātās apdrošināšanas iemaksām.
Trešais veselības aprūpes finansēšanas modeļa variants balstās uz valsts budžeta finansējumu, kas nodrošinātu neatliekamo medicīnisko palīdzību. Pārējais pakalpojumu grozs tiktu nodrošināts, balstoties uz konkrētā cilvēka maksātajiem nodokļiem.
LETA