Koalīcijas darba grupa vienojas par konceptuāliem jautājumiem saistībā ar jauno Veselības aprūpes finansēšanas likumu
Foto: LETA
Valdību veidojošo partiju darba grupa šodien vienojās virzīties uz priekšu ar jaunā Veselības aprūpes finansēšanas likuma pieņemšanu, izskatot uz otro lasījumu iesniegtos priekšlikumus Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā, kā arī Sociālo un darba lietu komisijā.
Darba grupas vadītāja veselības ministre Ingrīda Circene (V) pēc sēdes žurnālistiem skaidroja, ka darba grupa vienojusies virzīties uz priekšu ar šī likumprojekta izskatīšanu un, vērtējot priekšlikumus otro lasījumu, var būt diskusijas "par vienu vai otru tehnisku lietu", bet par konceptuāliem jautājumiem darba grupai domstarpību nebija.
Circene gan piebilda, ka Zaļo un zemnieku savienībai (ZZS), kas nesen ienāca koalīcijā, ir vairāki jautājumi par šo likumprojektu, piemēram, viens no tiem saistīts ar to, vai iezīmēt daļu no iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) vai sociālā nodokļa. Tomēr no sociālā nodokļa netiek apmaksāti veselības aprūpes pakalpojumi, līdz ar to šajā jautājumā nevar veikt izmaiņas, skaidroja ministre.
Tikmēr ZZS pārstāvis Kaspars Vitenbergs skaidroja, ka iebildumi saistīti ar jaunā speciālā budžeta veidošanu, iezīmējot konkrētu nodokļa daļu daļu veselības aprūpei. Tomēr arī turpmāk kopējais veselības aprūpes finansējums būs atkarīgs no valsts budžeta, jo ieņēmumi no IIN veidos tikai daļu no veselības nozares finansējuma, līdz ar to ZZS vēlas noskaidrot, ko tieši atrisinās jaunas sistēmas izveide un kādi būs ieguvumi, sacīja Vitenbergs.
Darba grupas sanāksmē bija paredzēts vienoties par pamatjautājumiem saistībā ar jauno likumu un to, ka vairs netiks apspriesta piesaiste konkrētām nodoklim, darba grupas sēdē norādīja Finanšu ministrijas parlamentārā sekretāre Lolita Čigāne (V). Savukārt Vitenbergs norādīja, ka viņam nav partijas mandāta paust šādu atbalstošu pozīciju un par to varētu lemt ZZS valde.
Circene, noslēdzot darba grupas sēdi, sacīja, ka pamatjautājumiem vienošanās ir panākta, bet, rodoties problēmām priekšlikumu izskatīšanas gaitā, atkārtoti tiks sasaukta darba grupas sanāksme.
Kā ziņots, Latvijas ģimenes ārstu asociācijas aicinājušas Veselības ministriju un Saeimas deputātus nevirzīt jauno veselības aprūpes finansēšanas likumu tālākai izskatīšanai esošajā redakcijā, aģentūru LETA informēja asociāciju pārstāvji.
Ģimenes ārsti uzskata, ka paredzētā veselības aprūpes finansēšanas sistēma ir diskriminējoša pret daudzbērnu ģimenēm un tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuru ienākumi ir nedaudz lielāki par nabadzības slieksni. Mediķi norāda, ka procentuāli vairāk no saviem ienākumiem būs jāmaksā trūcīgajiem.
Jauno likumu kritizē arī citas ārstu profesionālās organizācijas, piemēram, Latvijas Slimnīcu biedrība, kuras pārstāvji prasa dokumentu pārstrādāt, pieaicinot veselības aprūpes nozari pārstāvošās biedrības, nevalstiskās organizācijas un valsts un pašvaldību finanšu speciālistus.
Jaunais Veselības aprūpes finansēšanas likums paredz ieviest obligāto veselības apdrošināšanu, sasaistot tiesības uz valsts budžeta apmaksātu veselības aprūpi ar IIN deklarēšanu un nomaksu.
Veselības aprūpes minimumu plānots nodrošināt visiem valsts iedzīvotājiem neatkarīgi no IIN maksāšanas fakta - neatliekamo medicīnisko palīdzību, konkrētu diagnožu ārstēšanu un kompensējamos medikamentus ar 100% kompensāciju.