Klusēšanas plīvurs traucē diagnosticēt bieži sastopamos samazinātas dzimumtieksmes traucējumus
Boehringer Ingelheim pauž apņēmību turpināt pētīt šo nepietiekami novērtēto medicīnas jomu, veicot "Bouquet" pētījumus.
Ingelheima, Vācija, 2008. gada 7. maijs. Dati, kas šonedēļ darīti zināmi atklātībai Amerikas Dzemdību speciālistu un ginekologu (ACOG) ikgadējās klīniskās sanāksmes ietvaros, ļauj domāt, ka no samazinātas dzimumtieksmes (Hypoactive Sexual Desire Disorder, HSDD) varētu ciest pat katra desmitā sieviete, bet tikai trešdaļa no viņām vēršas pēc padoma vai palīdzības pie veselības aprūpes speciālista.1 HSDD ir ļoti izplatīts traucējums, kas līdz šim nav diagnosticēts pietiekami bieži; tas ir medicīnisks stāvoklis, kas atstāj postošas sekas uz sieviešu dzīves kvalitāti, izraisot vērā ņemamu psiholoģisku nomāktību un negatīvi ietekmējot viņu attiecības ar partneriem.2,3
HSDD ir seksuālās disfunkcijas paveids sievietēm, kas Amerikas Psihiatrijas asociācijas Psihisko traucējumu diagnostikas un statistikas rokasgrāmatā (DSM-IV) definēts kā "pavājināta seksuālā interese vai vēlme, seksuālu domu vai fantāziju trūkums vai nevēlēšanās reaģēt uz seksuālu kairinājumu, kas rada izteiktu stresu vai sarežģī attiecības ar citiem cilvēkiem un kura cēlonis nav medicīnisks stāvoklis vai zāles".2
Pazīstamais seksuālās veselības speciālists Dr. Šerils Kingsbergs (Sheryl Kingsberg) pauž šādu viedokli: "Lai gan sekss ir ierasts temats presē un sabiedrībā kopumā, par sieviešu seksuālajām problēmām diskutē reti. Pavājināta seksuālā vēlme sievietēm patiešām sagādā problēmas, un to iespējams objektīvi noteikt. Minētais stāvoklis ietekmē gandrīz ikvienu šo sieviešu dzīves aspektu un var kļūt par pastāvīgu raižu cēloni". Dr. Kingsbergs uzsver: "Gan pacientes, gan ārsti var justies neērti, pārrunājot sievietes seksuālo pieredzi, taču mums jāiedrošina sievietes vērsties pēc profesionālas palīdzības, ja viņas jūtas nomāktas seksuālās vēlmes pavājināšanās dēļ. Mēs esam gandarīti, ka tagad varam palīdzēt kolēģiem diagnosticēt šo stāvokli, jo uzņēmumā Boehringer Ingelheim ir izstrādāta anketa, kas ļauj ārstiem objektīvi novērtēt daudzās sievietes, kas cieš no šī nomācošā stāvokļa".
Lai nodrošinātu normālu seksuālo funkciju, svarīga nozīme ir neirotransmiteriem smadzenēs un dzimumhormoniem.3 Par seksuālo reakciju atbild smadzenes; lai gan ārstēšana ar hormoniem var dot labumu dažām sievietēm, kuras cieš no HSDD, piemēram, sievietēm, kam ir bijusi ķirurģiski izraisīta menopauze olnīcu un dzemdes izoperēšanas rezultātā, tas noteikti nav pilnvērtīgs risinājums daudzajiem miljoniem sieviešu, kurām ir HSDD.
Boehringer Ingelheim pauž apņēmību turpināt pētījumus šajā no medicīniskā viedokļa nepietiekami novērtētajā jomā, īstenojot Bouquet pētījumu programmu, ko veido septiņi III fāzes pētījumi. Šīs programmas ietvaros notiek nehormonāla preparāta flibanserīna izpēte, ko, iespējams, varētu izmantot kā perorālu ikdienā lietojamu līdzekli sievietēm pirms menopauzes, kuras cieš no HSDD.
"Pašreiz tiek pētīts flibanserīna potenciāls attiecībā uz palīdzību daudzajām sievietēm ar HSDD. Savā ikdienas darbā esmu saskāries ar daudzām sievietēm, kam ir šis stāvoklis, un viņām tas varētu nozīmēt cerību, jo viņas meklē palīdzību", stāstīja galvenais pētnieks Dr. Evans Goldfišers (Evan Goldfischer). "Boehringer Ingelheim, piedaloties jaunu potenciālo ārstēšanas līdzekļu, piemēram, flibanserīna, izpētē, rāda lielisku piemēru. Es ceru, ka šāda rīcība izraisīs īstu apvērsumu šī reti pārrunātā medicīniskā stāvokļa ārstēšanā."
Bouquet pētījumu rezultāti būs pieejami 2008. gada nogalē un 2009. gadā. Tas būs liels solis uz priekšu, lai izprastu šo nepatīkamo stāvokli, un varētu radīt cerības daudziem miljoniem sieviešu un viņu partneru, ko iespaido HSDD.
Par Bouquet pētījumiem
Boehringer Ingelheim Bouquet Study programmā ir ietverti vairāki III fāzes klīniskie pētījumi, kuros pēta flibanserīna potenciālu, ārstējot sievietes ar samazinātas dzimumtieksmes traucējumiem (HSDD). Kopumā Bouquet Studies programmas mērķis ir pierādīt flibanserīna iedarbīgumu un nekaitīgumu, lai būtu iespējama flibanserīna reģistrācija šī izplatītā un nepatīkamā stāvokļa ārstēšanai.
Bouquet Studies ietver septiņus pētījumus: ROSE, DAHLIA, VIOLET, DAISY, ORCHID, SUNFLOWER un MAGNOLIA; tos Ziemeļamerikā un Eiropā veic uzņēmums Boehringer Ingelheim. Pētījumos ir iesaistījušās vairāk nekā 5000 sievietes pirms menopauzes. Paredzams, ka pētījumi tiks pabeigti 2008. un 2009. gadā.
Pētījumos izmantoto kritēriju pamatā ir PZA norādījumi, un tie ietver seksuālās vēlmes pastiprinājuma noteikšanu, ar pavājināto seksuālo vēlmi saistīto nepatīkamo izjūtu mazināšanos, kā arī "apmierinošu seksuālo atgadījumu" skaitu. Šie pētījumi ļaus labāk izprast flibanserīna potenciālu un tā piemērotību varbūtējai ikdienas perorālai terapijai sievietēm, kuras cieš no pavājinātas seksuālās vēlmes.
Par flibanserīnu
Flibanserīns ir nehormonāls savienojums, un šobrīd tiek pētīta iespēja izmantot to kā perorālu ikdienā lietojamu līdzekli, ārstējot sievietes pirms menopauzes, kuras cieš no samazinātas dzimumtieksmes traucējumiem. Šis savienojums iedarbojas uz centrālo nervu sistēmu un darbojas kā 5-HT1A serotonīna receptoru agonists un 5-HT2A serotonīna receptoru antagonists. Turklāt norit pētījumi, kas ļautu labāk izprast flibanserīna darbības mehānismu.
Par Boehringer Ingelheim
Boehringer Ingelheim grupa ir pasaules 20 vadošo farmācijas kompāniju vidū. Uzņēmuma vadība atrodas Ingelheimā, Vācijā; uzņēmumam ir 135 filiāles 47 valstīs, un tajā ir nodarbināti vairāk nekā 39 800 cilvēku. Jau kopš dibināšanas brīža 1885. gadā šis vienas ģimenes īpašumā esošais uzņēmums ir nodarbojies ar jaunu un augstvērtīgu cilvēkiem paredzētu medikamentu un veterināro zāļu pētniecību, attīstību, ražošanu un tirdzniecību.
2007. gadā uzņēmuma Boehringer Ingelheim paziņotā neto pārdošanas peļņa bija 10,9 miljardi eiro, un piekto daļu no šīs summas uzņēmums ieguldīja sava lielākā biznesa segmenta, proti, recepšu zāļu, pētniecībā un attīstībā.
Lai uzzinātu vairāk informācijas, lūdzam apmeklēt vietni www.boehringer-ingelheim.com.
Kontakti:
Vineta Romāne
SIA Consensus PR projektu vadītāja
E-pasts: vineta.romane@consensuspr.lv
Tālr.: 7114349, mob.: 26589603
Atsauces
1. Shifren J. ASV sievietes, kas cieš no samazinātas dzimumtieksmes traucējumiem (HSDD), meklē ārstēšanas iespējas [Treatment-Seeking Behavior of U.S. Women with Hypoactive Sexual Desire Disorder (HSDD)]. Plakāts, kas izmantots Amerikas Dzemdību speciālistu un ginekologu 56. ikgadējās klīniskās sanāksmes laikā 2008. gadā 5. maijā Ņūorleānā.
2. "Seksuālās un dzimuma identitātes traucējumi" [Sexual and gender identity disorders]. Amerikas Psihiatrijas asociācija. Psihisko traucējumu diagnostikas un statistikas rokasgrāmata [Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders]. 4. izdevums. Vašingtona, DC: Amerikas Psihiatrijas asociācija; 2000:493-538
3. Frank J u.c. Seksuālās disfunkcijas diagnosticēšana un ārstēšana sievietēm [Diagnosis and Treatment of Female Sexual Dysfunction]. Am Fam Physician 2008;77(5):635-642.