Jauno jātnieku skola izveidojusi Reitterapijas rokasgrāmatu
Jauno Jātnieku skola sadarbībā ar Natālija Dreimani, kvalificētu reitterapijas instruktori ar augstāko pedagoģisko un zootehnisko izglītību, izveidojusi pirmo elektronisko rokasgrāmatu par reitterapiju.
Reitterapija ir unikāla ārstniecības metode, kas pasaulē ir guvusi lielu atzinību, lai risinātu dažādas fiziskas un psiholoģiskas problēmas kā bērniem tā pieaugušajiem. Tāpat reitterapija ir atzīta par ļoti efektīvu metodi, kā cilvēkam mazināt stresu, miega traucējumus, hronisku nogurumu un pārslodzi. Reitterapijas nodarbībā piedalās speciāli apmācīts un šai metodei sertificēts zirgs, pacients, reitterapeits un 1 - 3 palīgi.
Atšķirībā no tradicionālās jāšanas, reitterapijā netiek izmantoti segli, jo metodes labvēlīgā ietekme uz cilvēku ir tieši zirga ritmiskās, trīsdimensiju kustības un ķermeņa siltums. Lai to labāk izjustu, zirgam tiek uzlikta tikai speciāla josta ar rokturiem, pie kuriem pacients turas. Nodarbības saturs ir atkarīgs no pacienta spējām un pielietotā reitterapijas veida. Sākumā ir tikai soļošana, vēlāk, atbilstoši katra pacienta rehabilitācijas plānam iespējami vingrojumi. Zirgs kā ārstniecisks līdzeklis vienlaicīgi iedarbojas uz visām pacienta sensorām sistēmām un stimulē visu organisma sistēmu darbību. Ir pierādīta zirga un cilvēka gaitas līdzība vidukļa un iegurņa rajonā, kas izskaidro, kāpēc jājot, pacientam rodas līdzīgas izjūtas, kā cilvēkam ejot. Īpaši patīkamas šīs izjūtas ir tiem, kas nespēj staigāt.
Lai aktualizētu jautājumu par tik vērtīgo, bet Latvijā maz izplatīto ārstniecības metodi, Jauno Jātnieku skola 2013. gada nogalē rīkoja informatīvu semināru un septiņu dienu nometni brīvprātīgajiem par reitterapiju. Seminārā lekcijas par reitterapiju un ar to saistītajām tēmām - rehabilitāciju, psihoterapiju, invalīdu sportu, kā arī zoopsiholoģiju lasīja gan eksperti no Latvijas, gan no Igaunijas, turklāt nometnes dalībniekiem bija iespēja gūt praktisku pieredzi, profesionālu reitterapeitu vadībā darbojoties ar zirgiem, kas ikdienā tiek izmantoti reitterapijai, kā arī, vērojot piemēru tam, kā norit reitterapijas nodarbība.
Nometnes mērķis bija popularizēt reitterapiju un iedrošināt izmantot to cilvēku, kurus var ārstēt ar reitterapiju un to līdzcilvēku vidū. Rokasgrāmata kalpo kā turpinājums nometnē un seminārā iesāktajam, sniedzot ieskatu reitterapijas specialitātē. Šoreiz uzsvars tiek likts uz tiem cilvēkiem, kuriem ikdienā jau ir saskarsme ar zirgiem, lai sniegtu priekšstatu par terapijas specifiku un niansēm, kā arī kalpotu par papildus stimulu apgūt reitterapeita specialitāti īpašos kursos.
Grāmata ir brīvi pieejama Jauno Jātnieku skolas mājaslapā. Tajā pašā laikā Jauno Jātnieku skola atgādina: lai nodarbotos ar reitterapiju ir nepieciešams iegūt profesionālo kvalifikāciju. Lai arī rokasgrāmatā ir sniegta praktiska informācija par nodarbību norisi, tā ir paredzēta tikai informatīvam nolūkam un nedod tiesības nodarboties ar reitterapiju bez attiecīga sertifikāta. Tāpat Jauno Jātnieku skola uzsver, ka reitterapija, tāpat kā jebkura cita ārstniecības metode, ir jāsaskaņo ar savu ārstējošo ārstu.
92,07% no projekta finansēja Eiropas Savienība ar Eiropas Sociālā fonda starpniecību. Apakšaktivitāti administrēja Valsts kanceleja sadarbībā ar Sabiedrības integrācijas fondu.