Jaunieši izglīto jauniešus par dzemdes kakla vēža profilaksi
Biedrība "Papardes zieds", sākot ar šo gadu, savā vienaudžu izglītotāju programmā ir ieviesusi jaunu tēmu – dzemdes kakla vēža profilakse. Nodarbībās ar jauniešiem paredzēts pārrunāt inficēšanās riskus ar dzemdes kakla vēzi izraisošo cilvēka papilomas vīrusu, kā arī profilakses iespējas un nepieciešamību. Pēc nodarbības visi jaunieši saņems bukletu, kas sniedz iespēju vēlreiz padziļināti atkārtot un pārdomāt nodarbībā dzirdēto tēmu.
Dzemdes kakla vēža attīstības riskam ir pakļautas gan jaunas, gan arī vecākas sievietes – ar cilvēka papilomas vīrusa onkogēnajiem tipiem var pirmreizēji vai atkārtoti inficēties ikviena seksuāli aktīva sieviete, neatkarīgi no vecuma un iedzimtības. Inficēšanās risks sākas jau ar pirmajām attiecībām, un tieši jaunu meiteņu/sieviešu vidū šī vīrusa onkogēno tipu sastopamība ir visaugstākā. Latvijā ik mēnesi dzemdes kakla vēzis tiek diagnosticēts 20 sievietēm, bet 10 sievietes no tā mirst.Saslimstība ar dzemdes kakla vēzi pēdējo desmit gadu laikā Latvijā pieaugusi par 20%. Lai sievietes censtos sevi profilaktiski pasargāt no šīs slimības un laicīgi meklētu ārsta palīdzību un padomu, būtiska ir viņu informētība un izpratne. .
Pirmā nodarbībā par šo tēmu notika Rīgas Teikas vidusskolas 10. klasei biedrības "Papardes zieds" rīkotajā pasākumā Eiropas dzemdes kakla vēža profilakses nedēļas (19. – 25. janvāris) ietvaros. Nodarbības novērtējuma anketās visi dalībnieki atzina, ka tā bijusi noderīga. Skolas, kas vēlas, lai arī viņu audzēkņiem notiktu nodarbība par dzemdes kakla vēža profilaksi vai kādu citu tēmu, kas saistīta ar attiecībām, seksualitāti un atbildīgu lēmumu pieņemšanu, var pieteikties pa tālruni
Dzemdes kakla vēža profilaksei veltīti pasākumi notika visā Eiropā. Viens no tiem bija Eiropas Parlamenta 3. Dzemdes kakla vēža samits, kurā tika izteikts aicinājums uz nekavējošu rīcību tām valstīm, kas nav izrādījušas pietiekamu aktivitāti – "šobrīd ir jau pavisam skaidrs, ka dzemdes kakla vēža profilakses programmas, kas efektīvi apvieno organizētu dzemdes kakla skrīningu un HPV vakcināciju, var novērst turpat vai visus šīs nāvējošās slimības gadījumus." Latvijā šogad ir ieviesta valsts finansēta organizēta dzemdes kakla vēža skrīninga programma, bet vakcinācija ir pieejama tikai kā maksas pakalpojums. 15 ES dalībvalstis ir jau ieviesušas arī nacionālās vakcinācijas programmas.