Izstrādāta tehnoloģija jaunu aktīvo farmaceitisko vielu savienojumu ražošanai
Foto: LETA
Latvijas farmācijas kompānija AS "Olainfarm" sadarbībā ar Latvijas Organiskās sintēzes institūtu izstrādā vairāku aktīvo farmaceitisko vielu sintēzes ceļus, kas atšķiras no šobrīd zināmajiem un būs aizsargājami ar patentu, veselības portālu MEDICINE.LV informē Sigita Lapsiņa.
Šāds pētījums ir iespējams, pateicoties 2013.gada 2.decembrī starp "Olainfarm" un Valsts izglītības attīstības aģentūru parakstītam līgumam par Eiropas Reģionālās attīstības fonda projektu "Aktīvo farmaceitisko vielu sintēzes metožu izstrāde un farmakoloģiskā profila izpēte".
Projekta mērķis ir radīt jaunu produktu neirodeģeneratīvu perifērās un centrālās nervu sistēmas slimību ārstēšanai. Patlaban notiek izvēlēto sintēžu procesa parametru optimizācija un pielāgošana lielizmēra ražošanai.
"Projektā jau ir veikti "in vivo" eksperimenti, lai noskaidrotu R-fenotropila pretsāpju aktivitāti neiropātisko sāpju modelī un to salīdzinātu ar S-fenotropilu un fenotropila racemātu. Iegūtie rezultāti norāda, ka visizteiktākā pretsāpju darbība ir raksturīga R-fenotropilam," stāsta medicīnas doktore, Latvijas Organiskās sintēzes institūta Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorijas zinātniece Līga Zvejniece.
Darba gaitā tiek apkopoti rezultāti par fenibuta R-enantiomēra ietekmi uz pēcinsulta rehabilitācijas periodu dzīvnieku modelī. Tie jau ir publicēti tēžu veidā un prezentēti 8.Starptautiskajā neiroprotekcijas un neiroatjaunošanas simpozijā ("8th International Symposium on Neuroprotection and Neurorepair"), kas notika šī gada maijā Magdeburgā, Vācijā.
Papildus ir iesniegts raksts publicēšanai starptautiski citētā zinātniskā žurnālā "Basic & Clinical Pharmacology & Toxicology" par R-fenibuta antiišēmisko darbību smadzeņu audos ("The effects of R-phenibut, an agonist of GABA-B receptors, in experimental model of middle cerebral artery occlusion in rats").
"Izstrādātā aktīvo farmaceitisko vielu ražošanas tehnoloģija ļaus "Olainfarm" ražot jaunus optiski aktīvus savienojumus, kas ir vairāku inovatīvu preparātu sastāvā, un piedāvāt tos pasaules tirgū. Tas būs būtisks papildinājums uzņēmuma ķīmisko produktu portfelim," piebilst "Olainfarm" Aktīvo farmaceitisko vielu un Ķīmisko produktu ražošanas attīstības departamenta direktors Vilnis Liepiņš.
Projekta kopējās izmaksas ir 570 031 eiro. To paredzēts īstenot līdz 2015.gada 31.augustam.
Kā ziņots, provizoriskais konsolidētais "Olainfarm" realizācijas apjoms šī gada pirmajos sešos mēnešos ir sasniedzis 48,74 miljonus eiro, biznesa portālu "Nozare.lv" informē uzņēmumā. Salīdzinot ar attiecīgo periodu pērn, tas ir pieaugums par 40%.
"Olainfarm" akcionāru sapulcē aprīlī tika apstiprināts uzņēmuma darbības plāns, kas paredz, ka uzņēmuma nekonsolidētais apgrozījums 2014.gadā sasniegs 80 miljonus eiro, konsolidētais apgrozījums - 93 miljonus eiro.
Saskaņā ar provizoriskajiem apgrozījuma rādītājiem 2014.gada pirmajos sešos mēnešos ir sasniegti 53% no visa šajā gadā plānotā nekonsolidētā apgrozījuma un 52% no konsolidētā apgrozījuma.
"Olainfarm" ir vairāk nekā 40 gadu pieredze medikamentu un ķīmiski farmaceitisko produktu ražošanā. Patlaban produkcija tiek eksportēta uz vairāk nekā 35 pasaules valstīm, tostarp Baltijas valstīm, Krieviju, citām NVS valstīm, Eiropu, Ziemeļameriku, Āzijas valstīm un Austrāliju.
Koncerna "Olainfarm" peļņa pēc nodokļu nomaksas pērn bija 12,6 miljoni eiro, kas ir par 8% mazāk nekā 2012.gadā, kad "Olainfarm" peļņa sasniedza 13,9 miljonus eiro. Apgrozījums pērn bijis 78 miljoni eiro, kas ir par 4% lielāks nekā 2012.gadā, kad "Olainfarm" apgrozījums bija 75,3 miljoni eiro. Lielākais uzņēmuma īpašnieks ir Valērijs Maligins.