Izmeklēšanas darbu ar vardarbībā cietušiem bērniem plāno veikt īpašā "Bērnu mājā"
Lai aizsargātu bērnus no atkārtotas emocionālas traumēšanas un kļūšanas par vardarbības upuriem, Labklājības ministrija (LM) plāno izveidot "Bērna mājas" pakalpojumu, aģentūru LETA informēja LM pārstāve Marika Kupče.
LM sadarbībā ar iesaistītajām institūcijām un organizācijām gatavo projekta pieteikumu Eiropas Komisijas grantu konkursam "Atbalsts integrētām un starpdisciplinārām uz bērnu centrētām pieejām attiecībā uz bērniem, kuri ir vardarbības upuri".
Kupče skaidroja, ka dalība projektā ir iespēja arī Latvijā pārņemt citu valstu labo praksi par atbalstu un aizsardzību bērnam, kurš cietis no seksuālas izmantošanas un seksuālas vardarbības, kā arī iegūt finansējumu 2017.gadā plānotajam "Bērna mājas" modeļa izmēģinājuma projektam Rīgas reģionā.
Plānotās aktivitātes balstītas Apvienoto Nāciju Organizācijas Bērnu tiesību komitejas sniegtajās rekomendācijās Latvijai - vērsties pret visām vardarbības formām pret bērniem, ātri izmeklēt visus ziņotos gadījumus par vardarbību pret bērniem, kā arī notiesāt un sodīt vainīgos.
"Bērna māja" ir starpnozaru un starpinstitucionāls pakalpojums - bērnam, kurš cietis no vardarbības, nepieciešamā atbalsta un aizsardzības plānošana, kā arī pret bērnu izdarītā noziedzīgā nodarījuma izmeklēšana notiek vienkopus, piesaistot starpdisciplināru speciālistu komandu. Šis modelis ir bērnam draudzīgāks un novērš nepieciešamību cietušajam daudzkārt stāstīt par piedzīvoto vardarbību. Piemēram, vidēji 15 sarunu vietā ar dažādiem speciālistiem notiek vidēji trīs sarunas, skaidroja Kupče.
Izmēģinājuma projekta laikā paredzēts izveidot un praksē pārbaudīt Latvijas tiesību sistēmai un procedūrām piemērotāko "Bērna mājas" modeli. Paredzēts pilnveidot gan infrastruktūru, gan arī izstrādāt un praksē izmēģināt vienotu metodoloģiju, intervēšanas protokolus un bērniem draudzīgas vides vadlīnijas. Tāpat plānots organizēt bērna intervēšanā iesaistīto profesionāļu apmācības un pilnveidot atbalsta un aizsardzības nodrošināšanu.
Par pakalpojumu sniedzēju un stratēģisko projekta partneri plānots piesaistīt nodibinājumu "Dardedze", ņemot vērā tā uzkrāto ilgtermiņa praktisko pieredzi, intervējot krimināllietās bērnus, kuri cietuši no seksuālās vardarbības, kā arī izglītojošo un metodisko darbību šajā jomā.
"Bērna mājas" projektu varētu ieviest jau 2017.gadā uz nodibinājuma resursu bāzes. Par Latvijas ārvalstu sadarbības partneri izvēlēta Islandes valdības Bērnu tiesību aizsardzības aģentūra un starptautiskā bērnu tiesību aizsardzības organizācija "Childcircle".
"Bērna mājas" modelis Eiropā pastāv jau vairāk nekā 15 gadus. Informācijas noskaidrošanas un pierādījumu iegūšanas procedūrās tas atzīts par labās prakses piemēru un bērnam draudzīgu. Novērsta bērna vairākkārtēja iztaujāšana par vieniem un tiem pašiem jautājumiem, kā arī nodrošināta institūciju darba labāka koordinācija, kopīgi veicot intervēšanu, skaidro LM.
Jau ziņots, ka arī Tiesībsarga birojs ir norādījis, ka patlaban Latvijā netiek nodrošinātas atbilstošas telpas nepilngadīgo pratināšanai.
Tiesībsarga Jura Jansona ieskatā būtu nepieciešams ne tikai nodrošināt atbilstošas telpas nepilngadīgo pratināšanai, bet arī psihologa pieejamību jebkurā nepieciešamā brīdī, kā arī ir jāveic vispusīga informācijas uzskaite par nepilngadīgajiem cietušajiem un lieciniekiem.
Centra "Dardedze" juriste Laura Ceļmale ir norādījusi, ka atkārtota bērnu nopratināšana traucē iegūt arī kvalitatīvus pierādījumus noziegumu atklāšanai, jo, prasot vienu un to pašu, bērna stāstījums par notikušo mainās. Viņa informēja, ka citu valstu pieredze apliecina, ka dzimumnoziegumu, kuros cietuši bērni, izmeklēšanā efektīvi palīdz "Bērnu mājas" modelis. Tā ir vieta, kur nopratināšana notiek speciālistu vadībā, nepieciešamības gadījumā uzreiz tiek veikta arī medicīniskā izmeklēšana un notiek datu uzskaite. Šādā mājā bērnu uzklausa kvalificēts speciālists, bet viņa stāstīto vienlaicīgi dzird un redz visi nepieciešamie speciālisti.
LETA