"iVF Riga" investējusi 700 tūkstošus eiro nacionālās nabassaites šūnu bankas izveidē
Neauglības ārstēšanas un reproduktīvās ģenētikas klīnika iVF Riga saņēmusi Zāļu valsts aģentūras (ZVA) sertifikātu nabassaites cilmes šūnu iegūšanai, apstrādei, laboratoriskajai izmeklēšanai, izdalīšanai, uzglabāšanai un lietošanai, medicine.lv informē klīnikas pārstāve Līga Baranovska.
"Šobrīd tā ir vienīgā klīnika, kura jau piedāvā pacientiem nabassaites asins cilmes šūnu iegūšanu un uzglabāšanu tepat Latvijā. Tas būtiski paplašina dažādu smagu slimību un traumu ārstēšanas iespējas Latvijas iedzīvotājiem – un ir milzīgs solis reģeneratīvās medicīnas nozares attīstībā Latvijā. Klīnikā ieviestās vismūsdienīgākās metodes un tehnoloģijas turpmāk ļaus jau šobrīd un tepat parūpēties par savu bērnu un tuvinieku veselību nākotnē vai pat palīdzēt citiem," stāsta Baranovska.
Saglabājot nabassaites cilmes šūnas, iespējams parūpēties par savu bērnu nākotni un apdrošināt viņus pret iespējamiem riskiem un potenciālām bīstamām slimībām. To paņemšana ir viegla, nesāpīga un jaundzimušajam un māmiņai absolūta nekaitīga procedūra. Toties tā ir unikāla iespēja nodrošināt savam bērnam personisko šūnu rezervi.
"Tas, kas vēl nesen šķita zinātniskā fantastika, šodien jau ir realitāte," stāsta iVF Riga direktore, klīnikas vadošā reproduktoloģijas un ginekoloģijas speciāliste Dr. Violeta Fodina. "Jau tagad cilmes šūnas dažādās pasaules klīnikās izmanto vairāk nekā 80 slimību ārstēšanā, tādām kā leikēmija, cukura diabēts, insults, sirds un asinsvadu slimības, pie aknu saslimšanas, bronhiālās astmas, multiplās sklerozes un dažādu alerģiju gadījumā, kā arī onkoloģisko slimību un radioloģiskās un ķīmijterapijas radīto bojājumu novēršanai, tāpat tās ir efektīvas arī traumu un apdegumu ārstēšanā. Tā vietā, lai kādreiz dzīvē nāktos lūgt ziedojumus un ilgi meklēt atbilstošus donorus, ir iespējams nodrošināties jau šodien ar savu šūnu rezervi. Zinātnieki rod arvien jaunas un jaunas pielietojuma iespējas cilmes šūnām, tai skaitā arī Latvijā mūsu pašu ārsti un zinātnieki savos pētījumos jau veiksmīgi izmanto cilmes šūnas kardioloģijā, ortopēdijā, eksperimentāli ārstēšanā izmantojot no kaulu smadzenēm transplantētās šūnas, kuras iegūtas, veicot pacientam operāciju ar narkozi. Tomēr dzemdību laikā iegūto un saglabāto nabassaites šūnu pielietošana paver daudz efektīvākas un plašākas ārstēšanas iespējas – tās ir jaunas, satur daudz bioloģiski aktīvo vielu un dažādu veidu cilmes šūnas augstā koncentrācijā. Pateicoties tam, ka iegūtās cilmes šūnas tiks uzglabātas Latvijā, tas būs arī drošāk, jo tās tiks iegūtas, analizētas un uzglabātas tepat Rīgā, iVF Riga sertificētajā biotehnoloģiju laboratorijā ar vismodernāko aprīkojumu, tas ievērojami paātrina un padara drošāku gan transportēšanu, gan garantēti kvalitatīvu uzglabāšanas procesu nepieciešamajā temperatūrā. Nav mazsvarīgi arī tas, ka uz minētajiem pakalpojumiem attieksies tieši Latvijas likumdošanā definētie nosacījumi un kontrole."
"Šobrīd Latvijā diemžēl ir tāda situācija, ka nav publiska, valsts izveidota reģistra, kā tas ir, piemēram, Rietumeiropā, uz kurieni ārstēties brauc arī Latvijas pacienti. Tāpat nozare ir attīstīta arī mūsu kaimiņiem – Lietuvā. Tikko Latvijā beidzot tiks izveidots šāds publiskais reģistrs, arī mēs tam pievienosimies, jo galvenais ir pacientu intereses," apstiprina Fodina." Šobrīd mēs esam gatavi pacientiem palīdzēt veidot šo savu personisko nākotnes veselības apdrošināšanu un palīdzēsim atrast atbilstošu klīniku, kura spētu piedāvāt vajadzīgo terapiju. Cilmes šūnu materiālu uzglabāsim tik ilgi, cik vien pacients vēlēsies, šobrīd Latvijas likumdošanā nav termiņa, bet tehniski mēs varam to nodrošināt bez laika ierobežojuma."
Īpaši svarīgi plānot cilmes šūnu saglabāšanu varētu būt gadījumos, kad ģimenes slimību vēsturē ir dati par audzēju, īpaši asins vēžu attīstību, specifiskām ģenētiski pārmantojamām saslimšanām, sirds un asinsvadu slimībām u.c.
Klīnika iVF Riga nacionālās nabassaites šūnu bankas izveidē investējusi vairāk kā 700 000 eiro.
Par nabassaites cilmes šūnām
• Galvenā funkcija – tās palīdz atjaunot bojātos audus, nomainīt vecās un mirstošās šūnas, novēršot priekšlaicīgu organisma novecošanu vai atjaunojot kļūdaini funkcionējošā orgāna darbību.
• Pieauguša cilvēka cilmes šūnu krājums ir mazs, tādēļ gadās, ka organisms patstāvīgi nespēj tikt galā ar bojāto vai zaudēto šūnu atjaunināšanu vai atveseļošanu.
• Nabassaites asinis satur daudz bioloģiski aktīvo vielu un dažādu veidu cilmes šūnas augstā koncentrācijā.
• Saderība ar paša nabassaites asins cilmes šūnām bērnam ir 100 %, tuvākajiem radiniekiem – 50%, citiem radiniekiem - 25%.