Informācijas sistēmu iepirkumus e-veselības projekta otrajā kārtā iecerēts rīkot nākamgad
Viņa teica, ka sākotnēji paredzēts piesaistīt konsultantus, kuri palīdzēs izstrādāt tehniskās specifikācijas, savukārt ap gada vidu varētu rīkot informācijas sistēmu attīstības iepirkumus.
Šodien konferencē "Veselības aprūpes aktualitātes 2013" viņa stāstīja, ka otrajā kārtā paredzēts papildināt pirmajā kārtā veidojamo sistēmu ar virkni lietu. Iecerēti 40 jauni e-pakalpojumi, iespēja autentificēties papildus lietotāju grupai, pacienta pašapkalpošanās veselības datu ievade, finanšu datu apmaiņa, ģimenes ārstu lietotāju saskarne, nozares statistikas informācijas sistēmas izveide, pieslēguma punkti, lai varētu apmainīties ar informāciju starp ES dalībvalstīm.
Saskaņā ar Nacionālā veselības dienesta publicēto informāciju projektam "E-veselības integrētās informācijas sistēmas attīstība" jeb e-veselības otrās kārtas aktivitātēm nepieciešamais Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums ir 5,82 miljoni latu.
Pirmajā kārtā tiek veidots e-veselības portāls, kurā varēs strādāt ārsti, farmaceiti, pacienti, iespēja iedzīvotājiem izmantot e-pakalpojumus portālā "www.latvija.lv", ir realizēta pierakstu sistēma, nosūtījumu sistēma, darba nespējas lapu sistēma, elektroniskā medicīnas karte, iespēja noskaidrot valsts apmaksātos pakalpojumus, atvieglota datu iesniegšana Veselības inspekcijai, konsultācijas elektroniski.
Kā norādīja Gabaliņa, neviens no šiem risinājumiem vēl neaizvietos papīru apriti un pāreja būs pakāpeniska.
Kad būs izveidota sistēma, tad arī ārstniecības iestādes varēs tai pievienoties un apmainīties ar datiem vai arī izmantot e-veselības portālu.
Pirmās kārtas īstenošanas gaitā patlaban tiek saņemti izstrādes rezultāti no piegādātājiem un drīzumā paredzēts nonākt pie pilotprojekta, tiek aizpildīts portāla saturs, ievietoti raksti par aktuālām tēmām.
Veselības ministre Ingrīda Circene (V) konferences atklāšanā norādīja, ka e-veselība ir problēmjautājums jau no 2003.-2004.gada, kad tika parakstīts dokuments par stratēģijas izstrādi. Pagājuši astoņi gadi, un beidzot redzam gaismu tuneļa galā, norādīja ministre.
Viņa atzina, ka IT attīstība ir svarīga, taču līdz šim tā bijusi diezgan sadrumstalota un fragmentāra. Viena no prioritātēm ir aptvert dažādas sistēmas, nevis lietot IT dažu iestāžu līmenī. Ministre norādīja, ka pacients tagad ir ļoti mobils, var pārvietoties no vienas pilsētas uz otru, ar viņu var notikt negadījums jebkurā vietā.
Jau ziņots, ka Nacionālais veselības dienests aicina ārstniecības iestādes pieteikties e-veselības sistēmas testēšanai. Tiek aicinātas ārstniecības iestādes, kas ir izveidojušas pašas savas informācijas sistēmas, kā arī ārstniecības iestāžu sistēmu izstrādātāji un citi, kas plāno tiešsaistes režīmā nodrošināt datu pārraidi starp ārstniecības iestāžu informācijas sistēmu un e-veselības sistēmu.
E-veselības portāla pilotdarbināšana tiks sākta nākamā gada sākumā, aptuveni trīs mēnešus vēlāk, nekā iecerēts. Pilotdarbināšanā piekritušas piedalīties Latvijas lielākās slimnīcas un tiks aicināti piedalīties arī pacienti. Savu dalību apstiprinājusi Bērnu klīniskā universitātes slimnīca, Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca un Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīca.
Rīga, 5.dec., NOZARE.LV.
Foto: Reuters/ Scanpix