Ierobežo vielas "acitretīns" saturošu zāļu izrakstīšanu sievietēm reproduktīvajā vecumā
Valdība atbalstīja Veselības ministrijas (VM) sagatavotos grozījumus noteikumos, kas paredz, ka vielu "acitretīns" saturošus medikamentus sievietēm reproduktīvajā vecumā drīkstēs izrakstīt ne vairāk kā četras nedēļas ilgam ārstēšanās kursam.
VM norāda, ka grozījumi noteikumos "Recepšu veidlapu izgatavošanas un uzglabāšanas, kā arī recepšu izrakstīšanas un uzglabāšanas noteikumi" nepieciešami, ņemot vērā, ka, lietojot šādus medikamentus, pastāv ļoti augsts risks dzemdēt bērnu ar patoloģijām. Sievietes reproduktīvā vecumā nedrīkst lietot attiecīgās vielas, ja vien netiek lietota droša kontracepcijas metode četrus mēnešu pirms un trīs gadus pēc ārstēšanas pārtraukšanas, un vienīgi tajā gadījumā, ja viņām ir novērojami smagi veselības traucējumi, kas nepakļaujas citiem terapijas veidiem.
Līdz ar to turpmāk zāles, kas saturēs acitretīnu, pacientiem ar reproduktīvu potenciālu drīkstēs izrakstīt ne vairāk kā četras nedēļas ilgam ārstēšanās kursam.
Tāpat grozījumi paredz, ka aptiekām dati par e-receptēm būs jāievada e-veselības sistēmā no 1.decembra. Iepriekš Ministru kabineta noteikumos bija paredzēts, ka, sākot ar 1.decembri, visas receptes ārstiem būs jāizraksta, bet farmaceitiem - jāievada e-veselības sistēmā.
VM, ņemot vērā saņemtos veselības aprūpes profesionālo asociāciju iebildumus un apzinoties, ka projekta realizācijas gaitā netika nodrošināts pietiekami ilgs sistēmas pilota periods, nolemts ārstiem pagarināt brīvprātīgas e-veselības lietošanas periodu līdz 2017.gada 30.jūnijam.
Lai nodrošinātu pilnvērtīgu e-receptes funkcionalitātes pilotēšanu, aptiekām no 1.decembra saglabāts pienākums tiešsaistē e-veselības sistēmā ievadīt informāciju par aptiekā izsniegtajām zālēm, ja ārsts ir izrakstījis e-recepti. Līdz 2017.gada 30.jūnijam ārsta izrakstītu papīra recepti farmaceitam nav pienākums ievadīt e-veselības sistēmā.
Savukārt ar 2017.gada 1.jūliju aptiekām būs pienākums sniegt informāciju e-veselības sistēmā par visām izrakstītajām un izsniegtajām zālēm, kuras izrakstītas uz īpašās receptes veidlapas un kuru iegādes izdevumus pacientam daļēji vai pilnībā kompensē no valsts budžeta līdzekļiem. Tātad ar 2017.gada 1.jūliju kompensējamo zāļu informācijas ievade tiks pilnībā pārcelta no vadības informācijas sistēmas uz e-veselības sistēmu. Līdz 2017.gada 30.jūnijam saglabājas līdzšinējā kārtība.
LETA
2016.gada 29.novembrī