Iedzīvotājiem Pasaules astmas dienā liela interese par bezmaksas plaušu pārbaudēm
Iespēju bez maksas pārbaudīt plaušu veselību Astmas dienai veltītajā pasākumā "Dzīvo, Dejo, Elpo!" izmantojuši daudzi dažāda gadagājuma cilvēki, novēroja aģentūra LETA.
Latvijas Tuberkulozes un plaušu slimību ārstu asociācijas valdes priekšsēdētājs Alvils Krams aģentūrai LETA pastāstīja, ka pasākums ir vērsts uz sabiedrības informēšanu par astmu un citām plaušu slimībām, it īpaši jauniešu informēšanu. Viņš skaidroja, ka šī iespēja pārbaudīties ir tikai reprezentatīva un nedod pilnīgu ieskatu par cilvēka plaušu stāvokli, jo profesionālu plaušu pārbaudi ir jāveic ilgāk un to veic profesionāli ārsti.
Kā ziņots, atzīmējot Pasaules astmas dienu, šodien tirdzniecības centrā "Origo" tika aizsākts Veselības mēnesis, piedāvājot dažādas aktivitātes veselības un aktīva dzīvesveida veicināšanai.
Stacijas laukumā no plkst.17 līdz 18.30 notika pasākums "Dzīvo, Dejo, Elpo!". Akcijas laikā ikviens bez maksas varēja pārbaudīt plaušu veselību un noskaidrot to bioloģisko vecumu, kā arī uzzināt vairāk par astmu, tās simptomiem, profilaksi un ārstēšanu, lai izvairītos no ielaistām elpceļu slimībām.
Ārsti norāda, ka plaušu veselību īpaši ieteicams pārbaudīt cilvēkiem, kas smēķē, bieži klepo, kam ir spiedoša sajūta krūtīs, aizdusa, paātrināta vai skaļa elpošana.
Statistika liecina, ka ar astmu Latvijā slimo 2% līdz 5% iedzīvotāju, tajā skaitā ap 8% bērnu, un saslimstība, tāpat kā citviet pasaulē, arvien pieaug. Pasaulē kopumā ir 300 miljoni astmas slimnieku. Paredzams, ka līdz 2025.gadam astmas pacientu skaits pieaugs par 100 miljoniem. Aptuveni 70% astmas slimnieku cieš no dažādām alerģijām.
Latvijas Tuberkulozes un plaušu slimību ārstu asociācijas valdes priekšsēdētājs uzsver, ka astmas attīstībā liela nozīme ir ne tikai iedzimtībai, bet arī apkārtējās vides faktoru ietekmei un sevišķi negatīva ietekme ir tieši cigarešu dūmiem. Sadegot tabakai, toksiskās gāzes un indīgās daļiņas nonāk plaušās, tās kairinot un radot iekaisumu elpceļos, kas būtiski palielina astmas, plaušu vēža un hroniskas obstruktīvas plaušu slimības risku pilnīgi visiem smēķētājiem, skaidro Krams. Lielākajai daļai pieaugušo, kam attīstās astma pēc 50 gadu vecuma, pagātnē ir bijusi saskarsme ar smēķēšanu.
LETA