Ģimenes ārstus informēs par dzemdību nodaļās nevakcinēto bērnu vakcinācijas organizēšanas iespējām un termiņiem
Satraukums ārstniecības iestādēs un jaundzimušo vecākos ir saprotams, jo BCG vakcīna pasargā mazus bērnus no saslimšanas ar smagām ārpusplaušu tuberkulozes formām. Saskaņā ar Ministru kabineta 2000.gada 26.septembra noteikumiem Nr. 330 "Vakcinācijas noteikumi" zīdaiņu vakcinācija pret tuberkulozi ir iekļauta valsts apmaksāto vakcināciju sarakstā un, atbilstoši vakcinācijas kalendārām, zīdaiņus vakcinē ar BCG vakcīnu otrajā - piektajā dzīves dienā.
Epidemiologi jau vēstījuši, ka arī jau iepriekšējā mēnesī BCG vakcīna netika piegādāta pilnā apjomā. Šādi pārrāvumi tik jutīgā jomā, kā bērna veselība, nebūtu, ja savlaicīgi tiktu izpildīta līgumā paredzētā prasība par rezerves krājuma nodrošinājumu ar vakcīnu vismaz trijiem mēnešiem.
Par dzemdību nodaļās nevakcinēto bērnu vakcinācijas organizēšanas iespējām un termiņiem ģimenes ārsti tiks informēti atsevišķi.
Epidemiologi skaidro, ka vakcināciju pret tuberkulozi var veikt vēlāk par vakcinācijas kalendārā paredzēto termiņu, arī pēc izrakstīšanas no dzemdību nodaļas. Vakcināciju var veikt ģimenes ārsta praksē vai citā vakcinācijas iestādē. Ja kopš bērna dzimšanas pagājuši vairāk kā 2 mēneši, pirms vakcinācijas ar BCG vakcīnu veic Mantu testu (tuberkulīna ādas testu), lai atklātu iespējami inficētos bērnus, kuriem vakcinācija ar BCG vakcīnu kontrindicēta.
Epidemiologi rekomendē pret tuberkulozi dzemdību nodaļās nevakcinēto bērnu vecākiem ierobežot zīdaiņu kontaktus ar cilvēkiem ārpus ģimenes loka, tostarp, atturēties no sabiedrisko vietu (piem., veikalu) un dažādu publisko pasākumu apmeklējumiem. Jebkurā bērna saslimšanas gadījumā, vēlams nekavējoties pieteikt ārsta mājas vizīti. Ģimenes ārsti organizēs nevakcinēto bērnu potēšanu pēc BCG vakcīnas saņemšanas.
Zīdaiņu vakcinācija pret tuberkulozi tiek veikta valstīs ar augstu saslimstību ar tuberkulozi. Valstīs ar zemu inficēšanās risku vakcinē riska grupas bērnus (kontakts ar tuberkulozes slimnieku vai personām, kuri bieži apmeklē valstīs ar augstu saslimstību ar tuberkulozi). Pieradīts, ka BCG vakcīna veido aizsardzību pret tuberkulozo meningītu un pret miliāro tuberkulozi, novēršot tuberkulozes baktērijas izplatīšanos no plaušām ar asinīm. Tādēļ jaundzimušo imunizācija ar BCG vakcīnu spēj samazināt bērnu saslimstību un mirstību no tuberkulozes. Vakcīnas klīniskā efektivitāte plaušu tuberkulozes profilaksē dažādos pētījumos svārstās no nulles (ASV, Indija) līdz 80% (Lielbritānija).
Ilgus gadus tuberkulozes profilaksei Latvijā un vairākās citās Eiropas Savienības valstīs tiek izmantota Dānijas Valsts seruminstitūtā ražotā BCG vakcīna. Konkursu par vakcīnu iepirkumu rīko Nacionālās veselības dienests un zāļu lieltirgotavas, ar kurām noslēgti līgumi, nodrošina vakcīnu uzglabāšanu un piegādi vakcinācijas iestādēm. BCG vakcīnas piegādātājs ir SIA "Elpis". Pašreiz tiek veikti nepieciešamie pasākumi, lai pēc iespējas ātrāk atrisinātu problēmu ar BCG vakcīnas piegādi.
Informāciju sagatavoja V/a "Latvijas Infektoloģijas centrs" Sabiedrisko attiecību speciālisti
Foto: Stock.XCHNG
Komentāri
-
Visu laiku bija teikts, ka nekas nedrīkst kavēties, bet šeku reku tagad var visu :)
-
Visu laiku bija teikts, ka nekas nedrīkst kavēties, bet šeku reku tagad var visu :)
-
Visu laiku bija teikts, ka nekas nedrīkst kavēties, bet šeku reku tagad var visu :)
-
Visu laiku bija teikts, ka nekas nedrīkst kavēties, bet šeku reku tagad var visu :)