Gada beigās e-veselības sistēmas testēšanā izmantos reālu personu datus
Šobrīd, kad e-veselības sistēma atrodas testēšanas procesā, nekādas darbības ar reālu personu datiem netiek veiktas, bet tās plānotas gada beigās. "Mēs mēģināsim no ārstiem dabūt to pacientu sarakstu, kuri piekristu piedalīties testēšanā," sacīja Gabaliņa. Viņa arī uzsvēra, ja līdz šim laikam nebūs sakārtota normatīvā bāze, datu izmantošanai tiks prasīta individuāla piekrišana. "Iespējams, ka pats kāds pamēģināsim," viņa piebilda aģentūrai LETA.
Jautāta, kādas medicīnas iestādes plānots iesaistīt šajā procesā, Gabaliņa atklāja, ka jau ir notikušas sarunas ar "Veselības centru 4" un lielajiem stacionāriem.
Tie iedzīvotāji, kuri piekritīs piedalīties sistēmas testēšanas procesā, varēs elektroniski pierakstīties pie ģimenes ārsta, ambulatorā speciālista, aplūkot speciālistu sniegtos rezultātus, diagnozes. Savukārt ārsts varēs pacientiem izrakstīt nosūtījumus pie speciālistiem.
Runājot par informācijas drošību, Gabaliņa aģentūrai LETA apgalvoja, ka šī brīža sistēma ar pacientu kartītēm drošības ziņā nav salīdzināma ar elektronisko sistēmu. '"Šobrīd kartīšu izmantošana netiek kontrolēta, un neviens arī nespēj auditēt, kad kāds tās ir izmantojis un datus skatījies," viņa sacīja. Paredzēts, ka e-veselības sistēmā katra datu izmantošana tiks auditēta un pats pacients varēs redzēt, kas ir piekļuvis viņa informācijai.
"E-veselības ieviešana dos labumu ikvienam Latvijas iedzīvotājam, kurš vēlēsies saņemt kādu no veselības aprūpes pakalpojumiem. Vai tā būtu ātrās palīdzības brigāde vai ģimenes ārsts, vai arī slimnīcas uzņemšanas nodaļa, pateicoties centralizētai datubāzei mediķiem būs pieeja pacienta datiem, kas nodrošinās iespēju sniegt ātrāku un kvalitatīvāku pakalpojumu. Piekļuve datu bāzei būs ierobežota, tādējādi tiks novērstas bažas par ļaunprātīgu datu izmantošanu," norādīja Ingrīda Circene, piebilstot, ka jau šobrīd Nacionālais veselības dienests sekmīgi uztur sistēmu, kurā tiek ievadīta informācija par pacientu izmeklējumiem.
Kā norāda veselības ministres preses sekretāre Lāsma Lapinska, sociālie partneri pauda atbalstu e-veselības ieviešanai Latvijā, norādot uz vairākiem ieguvumiem gan ārstniecības iestādēm, gan pacientiem. Kā vienu no galvenajiem ieguvumiem Latvijas slimnīcu biedrības pārstāvji minēja dubulto izmeklējumu izskaušanu. Ieviešot e-veselību, pacientam vairākkārt netiks veikti vieni un tie paši izmeklējumi, dodoties pie dažādiem ārstiem. Liels ieguvums būs arī medicīnas personālam, jo veidlapu aizpildīšana tiks nomainīta pret elektronisko sistēmu.
Pacientu Ombuda pārstāve Marta Augucēviča īpaši atzinīgi vērtēja priekšlikumu pašam pacientam ļaut izvēlēties ārstniecības personu loku, kam būs pieeja viņa medicīnas datiem. Tādējādi tiks nodrošināta pacienta interešu aizsardzība, piebilda M.Augucēviča.
Slimnīcu vadītāji savukārt pauda atbalstu kopējā e-veselības projekta ieviešanai, jo jau šobrīd slimnīcās pastāv iekšējie e-veselības moduļi, kas koordinē slimnīcas darbību, plāno operācijas, gatavo izrakstus un kopējos rēķinus. Ieviešot jauno sistēmu, tiks nodrošināta centralizēta datu apmaiņa, atzīmē Lāsma Lapinska, veselības ministres preses sekretāre.
Foto: LETA