FM: Ierosinājums finansēt veselības aprūpi arī no sociālā budžeta ir drosmīgs priekšlikums
Foto: LETA
Ierosinājums finansēt veselības aprūpi arī no sociālā budžeta ir radikāls un drosmīgs, kas prasa rūpīgu izvērtējumu un analīzi, uzskata Finanšu ministrijas (FM) eksperti.
Jau ziņots, ka Veselības nozares stratēģiskās padomes sēdē atbalstīts veselības nozares darba grupas piedāvājums no nākamā gada veselības aprūpi finansēt no diviem avotiem - valsts budžeta un iedzīvotāju veiktajām sociālās apdrošināšanas iemaksām. Darba grupas izstrādātais veselības aprūpes finansēšanas modelis paredz, ka lielākā daļa finansējuma ir no valsts budžeta un noteikta daļa no sociālajām iemaksām, skaidroja darba grupas vadītāja Ilze Viņķele (V).
Pēc viņas teiktā, ja šādu modeli atbalstītu gan nozare, gan politiķi, jau nākamgad veselības aprūpei varētu novirzīt pusprocentu no sociālajām iemaksām, bet trīs līdz četru gadu laikā būtu jāvirzās uz 2,5%-3%. Nākamgad šāda modeļa ieviešana veselības aprūpes budžetu papildinātu par aptuveni 31 miljonu eiro, bet četru gadu laikā tie būtu 160 miljoni eiro. Cilvēkiem nodokļu slogs nepieaugšot, bet augs pakalpojumu kvalitāte.
FM atzinīgi vērtē, ka Viņķeles vadītā darba grupa aktīvi strādā pie problēmu risināšanas veselības nozarē. Ir neapšaubāmi, ka šajā nozarē ir vajadzīgas strukturālas reformas, strādājot pie ilgtermiņa finansēšanas mehānisma. Patlaban no FM puses būtu pāragri paust savu vērtējumu par izskanējušo priekšlikumu, bet skaidrs, ka tas ir radikāls un drosmīgs, kā arī prasa rūpīgu izvērtējumu un analīzi, par FM ekspertu nostāju aģentūru LETA informēja FM Komunikācijas nodaļas vadītājs Aleksis Jarockis.
Ierosinājums skar labklājības un veselības jomas, tāpēc tas būtu jāskata Latvijas iedzīvotāju labklājības finansēšanas kontekstā, uzskata FM eksperti.
Savukārt labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS) iebilst pret ierosinājumu novirzīt sociālo iemaksu daļu veselības nozarei. Viņaprāt, veselības finansēšana no sociālā budžeta graus stabilu un sakārtotu sistēmu, kas ir paredzēta citiem mērķiem. "Protams, ir jārisina samilzušās veselības aprūpes problēmas, tomēr, neizvērtējot ekonomisko ietekmi un sekas, nevar vienkārši iegrābties sociālajā budžetā, kas tikai tagad ir sācis atkopties no krīzes. Tas būtu kā ar cirvi sist pa pulksteņa mehānismu," teikts ministra paziņojumā medijiem.