Aptauja: Vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju savu dzīves kvalitāti vērtē kā vidēju
Rīga, 23.febr., LETA. Vairāk nekā puse jeb 53% Latvijas iedzīvotāju savu dzīves kvalitāti vērtē kā vidēju, secināts "Euroaptiekas" veiktajā aptaujā "Lielais Latvijas veselības tests", kurā piedalījās vairāk nekā 42 000 Latvijas iedzīvotāju.
Kā aģentūru LETA informēja pētījuma veicēju pārstāve Nadīna Erdmane, ne pārāk veselīgi ir aptaujāto iedzīvotāju ēšanas paradumi. Ceturtā daļa jeb 22% ēd pie televizora vai datora, un visbiežāk tie ir iedzīvotāji vecuma grupā līdz 35 gadiem.
Savukārt 15% maltīti mēdz ieturēt vēlu vakarā. Lielākais vēlo ēdāju īpatsvars ir grupā no 45 līdz 55 gadiem. Kā, diskutējot par testa rezultātiem, izteicās diētas ārste, Rīgas Stradiņa universitātes studiju programmas "Uzturzinātne" vadītāja Lolita Neimane, cilvēki ikdienā krietni par daudz patērē cukuru.
Savukārt "Veselības centrs 4" grupas uzņēmuma "Capital Clinic Riga" ģimenes ārste Dārta Miķelsone norādīja, ka vairāk uzmanības būtu jāpievērš videi, kurai būtu jābūt pielāgotai veselīgākiem paradumiem, piemēram, darbavietās nodrošinot iespēju pagatavot veselīgu maltīti vai ēdot iepriekš pašu pagatavotas pusdienas.
Testa rezultāti iezīmē arī to, ka trešdaļa jeb 35% aptaujāto darba dienu pavada sēžot. Tāpat satraucoši ir dati par fiziskajām aktivitātēm ikdienā - puse aptaujāto jeb vairāk nekā 22 000 iedzīvotāju atzīst, ka sporto retāk nekā reizi mēnesī. Kritiski maz sportisku aktivitāšu veic aptaujātie iedzīvotāji 36 līdz 45 gadu vecumā. Šajā vecuma grupā nesporto jau 57% sieviešu un 52% vīriešu.
Tomēr pozitīvu tendenci uzrāda "Lielais Latvijas veselības tests" attiecībā uz naktsmieru - tam testa dalībnieki velta vidēji 7,5 stundas. Arī ūdeni cilvēki patērē gana daudz - vidēji 5,4 glāzes dienā, lai gan, kā norādīja Neimane, ideālai ūdens daudzums būtu astoņas glāzes dienā.
Kā sacīja "Veselības centrs 4" filiāles "Bērnu veselības centrs" ārste - psihoterapeite Gunta Andžāne, "mums būtu jāpievērš vairāk uzmanības sabiedrības izglītošanai par lietām, kas ikdienas paradumos būtu jāmaina, lai pašsajūta un dzīves kvalitāte uzlabotos."