Farmācijas nozare gatavojas datu iesniegšanai par pērn sniegto atbalstu veselības aprūpes nozarē
Farmācijas nozares uzņēmumi gatavojas datu iesniegšanai Veselības inspekcijā (VI) par pērn sniegto finansiālo un nefinansiālo atbalstu veselības aprūpes organizācijām, biedrībām un asociācijām, žurnālistiem stāstīja Starptautisko inovatīvo farmācijas firmu asociācijas (SIFFA) valdes priekšsēdētāja Anda Blumberga.
Viņa atzīmēja, ka šo datu publiskošana notiks saskaņā ar izmaiņām Ministru kabineta (MK) noteikumos "Zāļu reklamēšanas kārtība un kārtība, kādā zāļu ražotājs ir tiesīgs nodot ārstiem bezmaksas zāļu paraugus", kas Latvijā tapa pēc farmācijas nozares - SIFFA un Latvijas Patentbrīvo medikamentu ražotāju (LPMA) - iniciatīvas.
Izmaiņu mērķis ir nodrošināt augstākas kvalitātes caurskatāmību par farmācijas nozares un veselības aprūpes organizāciju un veselības aprūpes speciālistu sadarbību.
Saskaņā ar izmaiņām šajos MK noteikumos rītdiena, 31.marts, ir termiņš, līdz kuram farmācijas uzņēmumiem ir jāiesniedz VI informācija par atbalstu 2015.gadā. Paredzēts, ka VI mājaslapā šī informācija tiks publicēta līdz aprīļa vidum. VI mājaslapā šī informācija būs pieejama divus gadus. Savukārt līdz šī gada 30.jūnijam SIFFA un LPMA savu dalīborganizāciju sniegto informāciju publicēs savās organizāciju mājaslapās.
LPMA valdes priekšsēdētājs Egils Einārs Jurševics norādīja, ka atklātības principu ieviešana ir pirmais solis atklātības iniciatīvas attīstībā Latvijā. SIFFA un LPMA aicina šai iniciatīvai pievienoties arī citus nozares spēlētājus - medicīnisko tehnoloģiju, iekārtu, laboratorisko reaģentu ražošanas, kā arī citas ar nozari saistītas kompānijas.
"Caurskatāmība veselības nozarē ir nozīmīgs sabiedrības un pacientu uzticības priekšnosacījums," uzsvēra Jurševics.
Atklātības iniciatīvu atbalsta arī Biofarmaceitisko zāļu ražotāju asociācija Latvijā (BRAL), kuras pārstāvis Sandris Sabajevs teica, ka veselības aprūpes speciālistu un farmācijas nozares sadarbībai dažādu slimību izpētē un efektīvu zāļu atklāšanas procesā ir ilglaicīgas tradīcijas. Šī partnerības ir būtisks priekšnosacījums jaunām inovācijām, kas paver iespējas ārstēt pacientus ar labākiem rezultātiem, uzlabot un pagarināt viņu dzīves kvalitāti un dzīvildzi.
Kā atzīmēja eksperti, farmācija ir zinātnē balstīta nozare, kuras attīstības dzinējspēks ir sadarbība ar medicīnas profesionāļiem - pētniekiem un praktiķiem. Šādas sadarbības rezultātā iespējami aizvien jauni un inovatīvi atklājumi, kas paver plašākas iespējas ārstēt pacientus, uzlabot viņu dzīves kvalitāti un pagarināt dzīvildzi.
Sadarbība starp farmaceitisko industriju un veselības aprūpes speciālistiem un organizācijām būtiski ietekmē arī mediķu profesionālās izaugsmes iespējas un tālākizglītību, jo īpaši ņemot vērā, ka ārstiem nemitīgi jāpilnveido savas prasmes un zināšanas, ko valsts atbilstoši nenodrošina, atzina Latvijas Psihiatru asociācijas viceprezidents Elmārs Rancāns.
Kopš 2015.gada 1.janvāra Latvijā ir spēkā SIFFA un LPMA Atklātības kodekss, kas iekļauj zāļu ražotājiem obligāti izpildāmu prasību kopumu, lai nodrošinātu plašai sabiedrībai informāciju par zāļu ražotāju sniegto atbalstu veselības aprūpes speciālistiem un organizācijām.
LETA