Farmaceiti un zāļu ražotāji aicina nozaru pārstāvjus informēt par iespējamiem koruptīviem gadījumiem
Nolūkā izskaust iespējamus koruptīvus gadījumus, kad, piemēram, zāļu ražotājs mēģina ietekmēt savu produktu pārdošanu, "apdāvinot" farmaceitus, Latvijas Farmaceitu biedrība (LFB), Latvijas Patentbrīvo medikamentu asociācija (LPMA) un Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācija (SIFFA) aicina savu nozaru pārstāvjus informēt par šādiem gadījumiem, žurnālistiem teica LFB, LPMA un SIFFA pārstāvji.
Lai farmaceitiem un zāļu ražotājiem būtu pieejamas kādas vadlīnijas savstarpējai saskarsmei un ētikas principiem, LFB, LPMA un SIFFA izstrādāja deklarāciju, kuru šo organizāciju vadītāji šodien parakstīja.
Kā atzina LFB prezidente Kitija Blumfelde, šāda veida gadījumi, kad ražotāji, mēģinot uzpirkt farmaceitus, cenšas ietekmēt savu produktu pārdošanu, ejot mazumā, jo, gadiem ejot, mainās nozares pārstāvju attieksme pret to. Tomēr nevarot teikt, ka tas būtu izskausts pavisam, jo nav tā, ka visi ražotāji, kuri Latvijā veic uzņēmējdarbību, būtu LPMA un/vai SIFFA biedri.
LPMA valdes priekšsēdētājs Egils Jurševics atzīmēja, ka farmācijas un farmācijas rūpniecības nozarēs ir jāmainās attieksmei pret "dāvinājumiem" kā normālu veidu, kā, piemēram, veicināt kāda zāļu ražotāja produktu pārdošanu aptiekās, jo tas kropļo konkurenci.
Jurševics uzsvēra, ka tādā veidā farmaceitu un ražotāju sadarbība vairs nedrīkst notikt.
Blumfelde skaidroja, ka farmaceiti, ko pārstāv LFB, un farmācijas rūpniecība, ko pārstāv SIFFA un LPMA, apzinās savu atbildību pret pacientiem un sabiedrību un uzskata par būtisku iedibināt tādu kārtību, kas Latvijā kalpos par vadlīniju attiecību veidošanai starp farmaceitiem un farmācijas firmām.
LFB uzskata, ka, lai nodrošinātu abu pušu neatkarību un uzticamību, nepieciešama sadarbības caurskatāmība. Tāpēc jebkādas attiecības, kas rada interešu konfliktus vai var tikt uzskatītas par interešu konfliktus radošām, publiski jāapspriež un turpmāk jānovērš.
LFB prezidente atzīmēja, ka valsts institūcijas ir izveidojušas juridisku sistēmu, ar kuru zināmās jomās sadarbība tiek regulēta. Taču papildus juridiskajiem nosacījumiem LFB SIFFA un LPMA uzskata par nepieciešamu stiprināt abu pušu ētisko principu ievērošanu. Farmaceitiem un farmācijas firmām ir savi Ētikas kodeksi, kuros ir noteikti ētikas principi, kas piemērojami to darbībai, un Ētikas komisijas, kas pārrauga to ievērošanu. Šī kopējā deklarācija nosaka abu pušu kopējos principus attiecībā uz vissvarīgākajiem aspektiem, kas īstenojami jebkādos sadarbības veidos.
Jau vēstīts, ka deklarācija aptver tādas jomas kā informācija par zālēm un zāļu reklāma, farmācijas firmu organizētās vai atbalstītas sapulces, konsultācijas. Deklarācijā iekļauti principi, kas iesaistītajām pusēm būtu jāievēro, lai savā darbā saglabātu uz ētiku un profesionalitāti balstītu rīcību.
LETA