Epidemiologi: cilvēki ar klasisko cūku mēri inficēties nevar
Tomēr, lai gan cilvēks ar cūku mēri nevar inficēties, pat apēdot slima dzīvnieka gaļu, SPKC epidemiologi aicina iedzīvotājus nelietot uzturā slimu mājas un meža cūku gaļu, pat tad, ja tā tiek termiski apstrādāta. Turklāt slimā dzīvnieka organismā notiekošie bioķīmiskie procesi nelabvēlīgi ietekmē gaļas kvalitāti.
Tāpat SPKC aicina medniekus un cūku turētājus stingri ievērot Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) rekomendācijas un būt īpaši piesardzīgiem, jo slimības ierosinātāju no meža uz novietni var atnest ar apģērbu, apaviem, nomedīto mežacūku asinīm. Savukārt no novietnes uz novietni to iespējams pārnest ar piesārņotu barību, ūdeni, inventāru, apģērbu un transporta līdzekļiem, termiski neapstrādātām, cūkgaļu saturošām virtuves ēdienu atliekām.
Vienīgais veids, kā apturēt slimības tālāku izplatīšanos, ir visu slimības skartajās novietnēs esošo cūku nogalināšana un sadedzināšana, kā arī iespējami inficētās cūkgaļas iznīcināšana un saimniecības teritorijas un dzīvnieku novietnes dezinfekcija. Lai nepieļautu slimības izraisītāja iznešanu no novietnes teritorijas, aizliegta inficēto un slimo dzīvnieku gaļas lietošana uzturā un ar to nedrīkst barot arī citus mājdzīvniekus.
Kā ziņots, klasiskais cūku mēris 26.novembrī konstatēts trijās Latgales saimniecībās - divas no tām atrodas Piedrujas pagastā, bet viena - Svariņu pagastā. Visas 14 inficētās cūkas likvidētas, savukārt saimniecībās veikta dezinfekcija.
Latvijā pēdējo reizi saslimšana ar klasisko cūku mēri mājas cūkām reģistrēta 1996.gadā, savukārt cūku mēris meža cūkām reģistrēts 1992.gadā.
Rīga, 6.dec., NOZARE.LV.
Foto: LETA