EP deputāti ierosina pasākumus pacientu drošības uzlabošanai
Vakar, 19.maijā, EP deputāti pieņēma rezolūciju, kurā ierosina pasākumus pacientu drošības uzlabošanai ES, risinot cilvēku un dzīvnieku pieaugošo rezistenci antibiotikām un novēršot "nevēlamos notikumus" veselības aprūpes laikā.
Ierosinājumus EP apstiprināja ar 637 balsīm par, 32 pret un desmit - atturoties.
Ekonomikas krīze ir radījusi pastiprinātu spiedienu uz dalībvalstu veselības aprūpes sistēmas budžetiem, tādējādi ietekmējot pacientu drošību, jo daudzas dalībvalstis ir drastiski samazinājušas budžetus un veselības aprūpes darbinieku skaitu. EP deputāti aicina ES dalībvalstis nodrošināt, ka taupības pasākumi neietekmē pacientu drošību.
EP deputāti ierosina stingri aizliegt antibiotiku lietošanu bez receptes, nodrošināt, ka pirms antibiotiku izrakstīšanas tiek veikta mikrobioloģiskā diagnostika, novērst interešu konfliktus starp ražotājiem un zāļu izrakstītājiem, kā arī palielināt informētību par antibakteriālu līdzekļu patēriņu un rezistenci pret antibiotikām un infekciju novēršanu.
EP deputāti arī mudina zāļu uzņēmumus ieguldīt jaunu pretmikrobu vielu izstrādē un prasa Eiropas Komisijai apsvērt tiesisko regulējumu, kas veicinātu jaunu antibiotiku izstrādi.
EP deputāti arī iestājas par antibakteriālo līdzekļu atbildīgu lietošanu veterinārmedicīnā, tostarp mājlopu barībā, un norāda, ka tos vajadzētu lietot vienīgi pēc veterinārārsta veiktas diagnozes uzstādīšanas.
EP arī aicina pakāpeniski likvidēt antibiotiku lietošanu profilakses nolūkos un minimizēt metafilaksi, proti, dzīvnieku masveida barošanu ar antibiotikām, lai vienlaikus gan izārstētu atsevišķus dzīvniekus, gan novērstu veselo dzīvnieku inficēšanos.
Tiek lēsts, ka 8-12% no visiem slimnīcu pacientiem ES ir cietuši no nevēlamiem notikumiem veselības aprūpes laikā, un gandrīz pusi šo gadījumu būtu varēts novērst. Visbiežāk sastopamie "nevēlamie notikumi" ir veselības aprūpē iegūtas infekcijas, ar zālēm saistīti negadījumi un komplikācijas ķirurģisku operāciju laikā vai pēc tām.
LETA