Eksperti aicina nekavējoties uzlabot kompensējamo zāļu pieejamību pacientiem
Šādu aicinājumu šodien atklātā vēstulē Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim (V), veselības ministrei Ingrīdai Circenei (V) un finanšu ministram Andrim Vilkam (V) pauda Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas (SIFFA) izpilddirektors Valdis Freidenfelds un Latvijas Patentbrīvo medikamentu asociācijas (LPMA) valdes priekšsēdētāja Evita Jaunzeme.
Pie šādas atziņas LPMA un SIFFA pārstāvji nonākuši, izvērtējot konferences "Kompensējamie medikamenti 2013-2020" rezultātus.
SIFFA un LPMA rosina VM vadību ne tikai runāt par nepieciešamību palielināt veselības aprūpes pieejamību Latvijas iedzīvotājiem, bet arī apliecināt savu patieso ieinteresētību tajā, uzklausot un ņemot vērā pacientu, nozares profesionālo un sabiedrisko organizāciju viedokli.
SIFFA un LPMA aicina valdību un politiķus izpildīt valdības rīcības plānā "Deklarācijas par Dombrovska vadītā Ministru kabineta iecerēto darbību īstenošanai" fiksēto apņemšanos, ka "veselības aprūpes valsts budžets gadā tiek palielināts vismaz par 0,25% no iekšzemes kopprodukta (IKP), sasniedzot rādītāju - veselības aprūpes valsts budžets 4,5% no IKP 2014.gadā".
Pretēji solītajam veselības aprūpes budžets attiecībā pret IKP nepārtraukti samazinās, atzīmē eksperti, piebilstot, ka 2013.gadā tie ir 3,15% no IKP. Ņemot vērā to, ka saskaņā ar likumu "Par vidēja termiņa budžeta ietvaru 2013., 2014. un 2015.gadam" ne 2014.gadā, ne 2015.gadā, salīdzinot ar 2013.gadu, nav plānots palielināt finansējumu veselības aprūpei, jau tagad droši var prognozēt, ka veselības aprūpes finansējums attiecībā pret IKP turpinās samazināties.
Starptautiskos pētījumos ir pierādīts, ka pastāv tieša korelācija starp medikamentu patēriņu un vidējo dzīves ilgumu. Tajā pašā laikā Latvijā ir trešais mazākais zāļu patēriņš starp Eiropas Savienības valstīm. Turklāt Latvijā ir otrie zemākie valsts izdevumi par zāļu kompensāciju - valsts apmaksā jeb kompensē tikai aptuveni trešo daļu no iedzīvotāju izdevumiem par zālēm.
Rezultātā - iegūtas invaliditātes dēļ valsts zaudē darbaspējīgus cilvēkus. Piemēram, personu skaits ar pirmreizējo invaliditāti piecu gadu laikā palielinājies par 46%. Tāpat nepārtraukti palielinās valsts izdevumi par slimību pabalstiem un pensijām, pabalstiem un atlīdzībām saistībā ar invaliditāti - piecu gadu laikā palielinājušies par 68%, sasniedzot 204 miljonus latu.
Pēdējo gadu laikā veiktās reformas zāļu kompensācijas sistēmā ir to padarījušas nedraudzīgu visām tajā iesaistītajām pusēm, it īpaši hroniski slimiem pacientiem, kuriem valsts ir garantējusi valsts kompensētās zāles.
2009.gadā veiktā kompensācijas procentu samazināšana palielināja pacientu līdzmaksājumus par zālēm. Savukārt VM izstrādātā un 2012.gadā ieviestā vienīgā lētākā jeb references medikamenta izrakstīšanas un izsniegšanas kārtība daļai pacientu palielināja līdzmaksājumu par zālēm, kā arī daļa pacientu tagad ir spiesti zāles pirkt par savu naudu, ja lētākās jeb references zāles nav pieejamas, jo dārgākas zāles ārsts nav tiesīgs izrakstīt.
Tādējādi pacienta izvēle ir ievērojami ierobežota, kas ir būtisks sistēmas trūkums, jo neļauj pacientam aptiekā vienmēr saņemt nepieciešamās zāles ar valsts garantēto kompensāciju, atzīmē eksperti.
SIFFA un LPMA piekrīt, ka ir jāveicina lētāko zāļu izsniegšana, kas ļauj ietaupīt valsts budžeta līdzekļus, lai tos novirzītu jaunu inovatīvu zāļu iekļaušanai kompensācijas sistēmā un uzlabotu pacientu ārstēšanu. Nepietiekamā valsts finansējuma dēļ tas diemžēl nenotiek.
Tāpēc konferences dalībnieki pamatoti pauda viedokli, ka izmaksu samazināšana nedrīkst būt pašmērķis, bet ka valsts īstenotajai rīcībai ir jābūt vērstai uz rezultātu un ar skaidri definētām prioritātēm, to skaitā īstenojot kompensācijas procentu atjaunošanu iepriekšējā līmenī, kā arī jaunu diagnožu un zāļu iekļaušanu kompensācijas sistēmā.
Ņemot vērā iepriekš minēto, SIFFA un LPMA aicina valdību un it īpaši VM un FM jau šogad būtiski palielināt izdevumus zāļu kompensācijai, lai hroniski slimajiem pacientiem uzlabotu zāļu pieejamību, atjaunojot 2009.gadā samazinātos kompensācijas procentus, un kompensējamo zāļu sistēmā iekļautu jaunas diagnozes un medikamentus.
Piemēram, "Zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas sistēmas attīstības koncepcijā" - spēkā esoša - apstiprināta ar Ministru kabineta 2009.gada 12.februāra rīkojumu nr.99 - noteikts, ka 2013.gadā valsts finansējumam zāļu kompensācijai jābūt 117,6 miljonu latu apmērā.
Tas nodrošinās, ka pacientiem, kas jau saņem kompensējamās zāles, tās tiks nodrošinātas vismaz 2008.gada līmenī, radot paļāvību, ka uzsāktā ārstēšana netiks pārtraukta. Tiks nodrošināta iespēja saņemt kompensējamās zāles pacientiem, kuriem slimība diagnosticēta no jauna, nodrošinot vienlīdzīgu attieksmi pret visiem pacientiem ar vienādu diagnozi.
Tāpat tiks nodrošināta iespēja kompensācijas sistēmā iekļaut jaunas diagnozes un zāles, paplašinot to iedzīvotāju loku, kam ir iespējas saņemt valsts palīdzību zāļu iegādei, uzlabosies sabiedrības veselības rādītāji, tiks racionāli izlietoti veselības aprūpes budžeta līdzekļi un pilnvērtīgāk izmantotas primārās veselības aprūpes iespējas.
SIFFA un LPMA aicina valdību, VM un FM izdevumus zāļu kompensācijai neskatīt atrauti no pārējiem valsts izdevumiem, tajā skaitā arī veselības aprūpes sistēmas ietvaros.
Ņemot vērā, ka cilvēks ir valsts galvenā vērtība, VM vai valdībai izveidot darbaspējīgu un rezultātspējīgu ekspertu grupu, iesaistot FM, Ekonomikas ministrijas un Labklājības ministrijas speciālistus un nevalstisko organizāciju ekspertus, kas izstrādātu veselības, tajā skaitā farmācijas, valsts politiku, kas būtu saskaņota ar valsts politiku tautsaimniecības, demogrāfijas un labklājības jomā.
SIFFA un LPMA arī aicina VM izstrādāt un valdībai apstiprināt un arī izpildīt ilggadēju veselības politikas izpildes plānu. Tam pamatojums ir tas, ka patlaban kompensācijas sistēmā netiek iekļautas izmaksu efektīvas zāles, ja tās rada papildu izdevumus, lai gan zāles ļauj valstij ietaupīt citus VM budžeta vai "sociālā" budžeta izdevumus, jo pacients netiek ārstēts slimnīcā vai nekļūst par invalīdu.
Iesaistot nozares ekspertus, to skaitā SIFFA un LPMA, plānots iespējami ātri izvērtēt spēkā esošo zāļu kompensācijas sistēmu - zāļu pieejamību pacientiem, pacientu efektīvu ārstēšanu, sistēmas ilgtspējību - un veikt grozījumus zāļu kompensāciju regulējošajos normatīvajos aktos, piemēram, atteikties no obligātās prasības izsniegt lētākās zāles, to aizstājot ar obligātu prasību piedāvāt, lai pacienti, kuriem pienākas kompensējamās zāles, tās arī saņemtu.
Tā kā konferences "Kompensējamie medikamenti 2013-2020" atklāšanas uzrunā veselības ministre Circene aicināja uz dialogu, SIFFA un LPMA arī no savas puses aicina ministri turpmāk neizvairīties no diskusijām par jautājumiem, kas saistīti ar zāļu kompensāciju, kā arī ministrijai ņemt vērā nozares profesionāļu viedokļus un ieteikumus, kas vērsti uz zāļu kompensācijas sistēmas pilnveidošanu, lai nodrošinātu labāku un efektīvāku pacientu ārstēšanu.
Piemēram, konferencē "Kompensējamie medikamenti 2013-2020" ministre piedalījās tikai nepilnu stundu, neuzklausot nozares ekspertu ziņojumus un pilnvarojot uz visiem jautājumiem - arī politiskajiem - atbildēt izpildvaru, tas ir, Nacionālo veselības dienestu.
Rezultātā konferences dalībnieki nesaņēma atbildes uz jautājumiem par veselības aprūpes un zāļu kompensācijas valsts politiku. Tomēr SIFFA un LPMA paļaujas uz to, ka arī ministrijas politiskā vadība iesaistīsies farmācijas politikas veidošanā, akcentēja eksperti.
Kā ziņots, Konferences dalībnieki aicināti līdz 6.martam iesūtīt priekšlikumus sistēmas attīstībai un sadarbības uzlabošanai uz e-pasta adresi: "bigevent@bigevent.lv". Iesūtītos priekšlikumus plānots apkopot un iesniegt Veselības ministrijā.
Konference notika Rīgā, viesnīcā "Maritim Park Hotel Riga" 27.februārī, un tā tika organizēta nolūkā rosināt nozares profesionāļu un pacientu diskusiju par kompensējamo zāļu sistēmas attīstību.
Konference notika sadarbībā ar Starptautisko Inovatīvo farmaceitisko firmu asociāciju un Latvijas Patentbrīvo medikamentu asociāciju. Uz konferenci aicināja nacionālā ziņu aģentūra LETA. Viena no konferences rīkošanas partnerēm līdz ar žurnālu "Doctus", "Prike" un tulkošanas aģentūru "Mestako" bija arī viesnīca "Maritim Park Hotel Riga".
Kā ziņots, pēdējo gadu laikā veselības aprūpē par prioritāti ir noteikta ambulatorā aprūpe, taču veselības aprūpei kopumā valsts finansējums ir viens no vismazākajiem starp Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm, biznesa portālam "Nozare.lv" apgalvoja Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas valdes priekšsēdētājs Jānis Leja.
Viņš norādīja, ka veselības aprūpei kopumā valsts finansējums 2013.gadā ir 3,15% no iekšzemes kopprodukta un ar tendenci samazināties.
Rīga, 4.marts, NOZARE.LV.
Foto: Stock.XCHNG
Komentāri
-
Eksperti jau var visu ko lūgt un lūgt, bet vai tas tiks darīt tas ir cits jautājums. Ja jau netiek uzklausīti pacienti, kuriem tās zāles ir nepieciešamas, tad uz ko cerēt?
-
Eksperti jau var visu ko lūgt un lūgt, bet vai tas tiks darīt tas ir cits jautājums. Ja jau netiek uzklausīti pacienti, kuriem tās zāles ir nepieciešamas, tad uz ko cerēt?