medicine.lv skaitļos

Lietotāji online41
Aktīvie uzņēmumi12682
Nozares raksti1663
Ekspertu atbildes21477
Eksperte: Vardarbībā cietušajiem ir tiesības saņemt palīdzību : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Eksperte: Vardarbībā cietušajiem ir tiesības saņemt palīdzību

Foto: pixabay.com

Raksta autore: Ineta Pikše, Labklājības ministrijas Sociālo pakalpojumu departamenta vecākā eksperte

Pēdējā laikā sabiedrībā raisījušās aktīvas diskusijas par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu. Šoreiz vēlos uzsvērt sociālās palīdzības iespējas, ko mūsu valstī ir tiesības saņemt ikvienam cilvēkam, kurš cietis no vardarbības, kā arī tiem, kuri paši rīkojušies vardarbīgi, bet vēlas to mainīt.

Krīžu centru speciālisti noteikti labi atceras, kā vardarbības ģimenē gadījumi tika risināti Latvijā vēl pirms 5-6 gadiem. Piemēram, nebija iespēju izmantot krīzes centra pakalpojumus, jo valsts toreiz apmaksāja tikai cietušo bērnu uzturēšanos krīzes centros, bez pavadoņiem. Vienlaikus, pat ierosinot krimināllietu pret laulāto par miesas bojājumu nodarīšanu, varmāka varēja turpināt netraucēti dzīvot ar cietušo, jo kriminālprocesa ietvaros drošības līdzekli "aizliegums tuvoties" praksē pielietoja ļoti reti. Cietušie ģimenes locekļi no vardarbības atkārtošanas nebija pasargāti arī tad, kad vardarbīgais laulātais atgriezās pēc cietumsoda izciešanas. Tāpat nav noslēpums, ka ļoti bieži, līdz pat 80% identificēto gadījumu, bērni cieš no vardarbības tieši ģimenē. Vardarbības veicējs ir bērna tuvinieks, ģimenes loceklis. Bieži vardarbības veicējs ir tēvs un cieš ne tikai bērni, bet arī bērnu māte, bet tikpat bieži pret bērnu vardarbīga kļūst arī pati bērna māte, kas neprot un nav spējīga vardarbības vietā izmantot citas audzināšanas metodes.

Lai gan nepieciešamība risināt ar vardarbību saistītas problēmas konstatēta jau ilgu laiku iepriekš, tieši pēdējo gadu laikā Latvijā notikušas izmaiņas normatīvajos aktos. To mērķis ir labāk aizsargāt no vardarbības ģimenē cietušos un sniegt kompleksu palīdzību gadījumos, kad ģimenē notiek vardarbība.

Valsts apmaksāta sociālā rehabilitācija cietušajiem ir pieejama jau kopš 2015. gada 1. janvāra. Šādu pakalpojumu var saņemt ikviens pieaugušais sociālās rehabilitācijas kursā (līdz 30 dienas sociālās rehabilitācijas institūcijā ar izmitināšanu) vai speciālista konsultācijās dzīvesvietā (līdz desmit 45 minūšu psihologa, sociālā darbinieka un jurista konsultācijas).

Banner 280x280
Banner 280x280

Nepieciešamības gadījumā sociālās rehabilitācijas pakalpojumu institūcijā var pagarināt līdz 60 dienām, bet pakalpojumu dzīvesvietā - līdz 20 konsultācijām.

Dati liecina, ka šāda palīdzība vardarbībā cietušiem cilvēkiem 2015.  gadā sniegta 30 Latvijas pašvaldībās. Atbalstu saņēma 5 vīrieši un 109 sievietes, savukārt 47 cilvēki sociālās rehabilitācijas laikā izmitināti krīzes centros.

Kopš 2015. gada 1. janvāra pieejama palīdzība arī vardarbību veikušiem cilvēkiem. Konsultācijas var saņemt gan individuāli (līdz desmit 45 minūšu konsultācijām), gan grupu nodarbībās līdz pat 18 nedēļām (16 divu stundu garas nodarbības, 8-12 cilvēki grupā). Minētais pakalpojums 2015. gadā kopumā sniegts 40 vīriešiem un 59 sievietēm, no tiem 22 cilvēkiem bijušas individuālās psihologa konsultācijas, bet 77 cilvēki apmeklēja grupu nodarbības.  Gandarījums, ka virkne pašvaldību ir izrādījušas interesi un Rīgā, Jelgavā, Liepājā, Jēkabpilī, Ķekavā, Lielvārdē un citur jau sekmīgi uzsākta sociālā rehabilitācija vardarbības veicējiem. Tas ļauj cerēt, ka vismaz šīs ģimenes ir pasargātas no atkārtotiem vardarbības gadījumiem.

Jāatzīmē, ka valsts apmaksāta sociālā rehabilitācija nav vienreizējs pakalpojums. Ja rodas nepieciešamība, gada laikā iespējams saņemt trīs atbalsta konsultācijas, kā arī pēc gada atkārtoti iziet rehabilitāciju.

Paredzot, ka daļa cilvēku no pakalpojumiem varētu atteikties tā iemesla dēļ, naudas līdzekļu trūkums neļauj nokļūt pakalpojumu saņemšanas vietā, nodrošināts valsts atbalsts ceļa izdevumu segšanai līdz pakalpojumu saņemšanas vietai trūcīgajiem. Savukārt, ja kādam no ģimenes locekļiem nepieciešams uzturēties institūcijā, kopā ar viņu, izmantojot valsts budžeta finansējumu, var uzturēties arī bērns. 

Lai gan pirmā gada rezultāti, kopš pakalpojuma uzsākšanas, ir vērtējami kā diezgan pieticīgi, jāuzsver, ka pakāpeniski aug cilvēku informētība. To apliecina strauji augošais pieprasījums pēc jaunajiem sociālās rehabilitācijas pakalpojumiem. 2016. gada pirmajos četros mēnešos pieprasījums pēc šāda veida sociālās rehabilitācijas jau pārsniedz to apjomu, kas saņemts 2015. gadā.  Šogad vardarbībā cietušu pilngadīgu cilvēku sociālās rehabilitācijas pakalpojumu jau saņēmuši 80 cilvēki un 38 turpina to saņemt (kopā 118 cilvēki, kas jau ir vairāk nekā 2015.gadā kopā). Attiecīgi vardarbības veicēju sociālās rehabilitācijas pakalpojumu jau saņēmuši 92 cilvēki un 85 turpina saņemt (kopā 177 cilvēki).

Svarīgi akcentēt, ka šāda veida sociālo rehabilitāciju var saņemt neatkarīgi no dzimuma. Vardarbības veicēja var būt arī sieviete, savukārt cietušais – vīrietis. 

Vienlaikus jāuzsver, ka vardarbība ir jautājums, par kuru cilvēki joprojām izvairās runāt skaļi, un nereti tas ir iemesls, kādēļ cietušie cilvēki nevēršas pēc atbalsta. Tāpēc aicinu ikvienu, kurš cieš no vardarbības ģimenē, lūgt palīdzību tiesībsargājošām iestādēm, informēt sociālajos dienestus. Aicinu informēt un ziņot par notiekošo, jo jums, tāpat kā ikvienam cilvēkam, ir tiesības dzīvot dzīvi bez bailēm, pārmetumiem, bez vardarbības! Tāpat vēlos uzrunāt arī tos cilvēkus, kuri ir vardarbības veicēji – šāda rīcība nav pieņemama, taču tikai jūsu pašu spēkos ir to apturēt. Ir jābūt lielam gribasspēkam atzīt sev un arī sev tuvākajiem cilvēkiem, ka vardarbība nav pieņemama un tā ir izskaužama, taču apsveicama drosme ar to cīnīties un pārvarēt, tai skaitā izmantojot sociālo un rehabilitācijas pakalpojumu atbalstu.

Nebūsim vienaldzīgi pret vardarbību sev līdzās!




 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Kompresijas zeķes: kā atvieglot nogurušas kājas darba dienas laikā?

Kompresijas zeķes: kā atvieglot nogurušas kājas darba dienas laikā?

Mūsdienu darba vide bieži prasa ilgu laiku pavadīt, sēžot pie datora, kas dažkārt ietekmē arī kāju veselību. Biroja darbinieki bieži saskaras ar nogurumu, tūsku un pat sāpēm pēc garām darba stundām. Kā kompresijas zeķes var palīdzēt uzlabot asinsriti un novērst sēdoša darba negatīvās sekas, un kāpēc Tonus Elast ir vislabākā izvēle tieši jums?

Aktuālie piedāvājumi

6 ieteikumi, kā paaugstināt darbaspējas un dzīves tonusu aukstuma periodā

6 ieteikumi, kā paaugstināt darbaspējas un dzīves tonusu aukstuma periodā

Jebkurā gadalaikā, jo īpaši iestājoties aukstumam, organismam nepieciešams kvalitatīvs atbalsts. Apkopoti 6 pamatnoteikumi dzīvības tonusa uzturēšanai – ar to palīdzību ir iespējams stabilizēt pašsajūtu un veidot režīmu, lai jums vienmēr būtu spēks un vēlme uz aktīvu darbību, nekaitējot veselībai. 

Kurss "Aromterapijas pamati 2024"

Kurss

Kurss "Aromterapijas pamati 2024" notiks 3 klātienes nodarbībās pirmdienu vakaros Rīgā 2024. gada 7., 14. un 21. oktobrī. Nodarbības vadīs aromterapeite Inga Nemše, kas ir izveidojusi savu dabīgās kosmētikas zīmolu Latvian Aroma-Essence.

"Gudrāk – Tīrāk – Modernāk!" jeb kāpēc uzticēt uzkopt savas iestādes telpas "Vizii"?

Medicīnas iestādēm ir ārkārtīgi svarīga tīrība visaugstākajā līmenī, jo tas tieši ietekmē pacientu un personāla labbūtību, tāpēc, izvēloties pakalpojumu sniedzējus, jāpārliecinās par to pieredzi un izpratni par higiēnas prasībām un normatīvajiem aktiem. Uzzināsim, kāpēc savu telpu uzkopšanu uzticēt "Vizii"!

Video

Produktu testi

MARUSHA Attīrošs sejas toniks ar zaļo tēju

MARUSHA Attīrošs sejas toniks ar zaļo tēju

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt sejas toniks un micelāro ūdeni ar alveju un zaļo tēju sejas ādas attīrīšanai, tonizēšanai un mitrināšanai. 

Farmaceitiskais nātrija bikarbonāts jeb soda kapsulās

Farmaceitiskais nātrija bikarbonāts jeb soda kapsulās

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Veselības veikals" piedāvā testēt farmaceitisko nātrija bikarbonātu jeb sodu kapsulās, kas palīdz uzturēt pareizu pH līmeni un izvadīt no organisma liekās skābes un toksīnus.

Testa rezultāti: INFINITE MOTION Hydra Light losjons ar saules aizsargfaktoru SPF 50

Testa rezultāti: INFINITE MOTION Hydra Light losjons ar saules aizsargfaktoru SPF 50

Augustā Medicine.lv sadarbībā ar "Minus 417 Latvia" piedāvāja testēt INFINITE MOTION Hydra Light losjonu ar saules aizsargfaktoru SPF 50 sejas un kakla ādai.

HealthAid Zincovit-C® normālai imūnsistēmas darbībai

HealthAid Zincovit-C® normālai imūnsistēmas darbībai

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvā testēt HealthAid Zincovit-C® normālai imūnsistēmas darbībai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Marta Spodareva-Burjaka: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Marta Spodareva-Burjaka: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnikas Dr. Marta Spodareva Burjaka ir no jaunās paaudzes ginekologiem un izceļas ar labām komunikācijas prasmēm un zināšanām sieviešu ginekoloģiskajā aprūpē. Klīniski iegūtā pieredze un jaunu zināšanu apguve ir vērtības, kuras dakteri padara par izcilu savas jomas speciālisti.

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika nodrošina pieejamus un kvalitatīvus medicīnas pakalpojumus diagnosticēšanā, slimību ārstēšanā, rehabilitācijā, slimību novēršanā un profilaktisku pasākumu veikšanā.