Eiropas Savienības ministru padomē diskutē par veselības jautājumiem
Foto: Army Medicine/Flickr
19.-20.jūnijā Luksemburgā notika kārtējā Eiropas Savienības (ES) Nodarbinātības, sociālās politikas, veselības un patērētāju lietu Ministru padomes sanāksme, kurā darba kārtība ietverti arī veselības nozares jautājumi, portāls MEDICINE.LV uzzināja Veselības ministrijā.
Sanāksmes laikā tika diskutēts jautājums par nepieciešamību pastiprināt medicīnisko ierīču regulējumu ES līmenī. Esošo regulu pārskatīšanas nolūks ir nodrošināt vienlīdzīgu uzraugošo institūciju kontroli, uzlabot pēc-tirgus uzraudzību, pastiprināt preču izsekojamību un noteikt skaidrākus pienākumus komersantiem. Kopumā Latvija atbalsta stingrāku tirgus uzraudzību medicīnisko ierīču drošuma jomā, tādēļ aicina turpināt diskusijas par šo jautājumu. Latvija atzīst komersantu pienesuma nozīmīgumu pēc-tirgus uzraudzībā, vienlaikus norādot, ka nepieciešams diferencēt dažādu komersantu uzdevumus.
Tāpat sanāksmes laikā tika izskatīts Padomes secinājumu projekts par ekonomisko krīzi un veselības aprūpi. Padome norāda, ka, lai risinātu problēmas, kas skar veselības nozari, piemēram, sabiedrības novecošanās, kas tiek asociēta ar hronisko slimību izplatīšanos, strauju tehnoloģiju novecošanās, veselības aprūpes speciālistu nevienmērīgs sadalījums un iztrūkums, augošas cilvēku prasības un veselības aprūpes cenas, ir nepieciešami kopīgas politikas risinājumi, kas nodrošinātu zemu-izdevumu pakalpojumus un ilgtspējīgas veselības aprūpes sistēmas attīstību.
Dalībvalstis tiek aicinātas turpināt uzlabot pieeju augstas kvalitātes veselības aprūpes sistēmām, īpašu uzmanību pievēršot vismazāk aizsargātajām cilvēku grupām un turpināt ieguldīt e-veselībā, nodrošinot pakalpojumu ilgtspēju. Tāpat dalībvalstis aicinātas turpināt sadarboties un apmainīties ar informāciju par stratēģijām, kas palīdz efektīvi pārvaldīt farmaceitiskos izdevumus, tai pat laikā nodrošinot pilnvērtīgu pieeju zālēm ilgtspējīgajā veselības aprūpē, turpināt diskutēt par cenu jautājumiem, ģenēriskām zālēm, reto slimību zālēm, medicīnas ierīcēm un mazajiem tirgiem. Kopīgā rīcības plāna ietvaros attiecībā uz veselības aprūpes darbaspēka plānošanu un prognozēšanu, dalībvalstīm jāspēj nodrošināt kvalificētus veselības aprūpes speciālistus, kuri īpašu uzmanību veltītu sabiedrības novecošanai.
Latvija kopumā atbalsta Padomes secinājumu projektu, jo minētie pasākumi saskan ar Latvijā plānoto un īstenoto politiku. Latvija uzskata, ka galvenā mācība, īstenojot reformas veselības aprūpē ekonomiskās krīzes laikā, ir, īstenot tās vienmērīgi. Latvija arī uzver, ka ir apsveicami, ka Padomes secinājumos tiek norādīts uz nepieciešamību mazināt nevienlīdzību, jo Latvijā valsts piešķirtais veselības aprūpes finansējums ir viens no zemākajiem ES valstu vidū, līdz ar to pastāv ievērojama nevienlīdzība sociāli ekonomisko faktoru ietekmē.
Sanāksmē tika izskatīts arī Padomes secinājumu projekts par uzturu un fiziskām aktivitātēm ar mērķi aktualizēt šos sabiedrības veselībai būtiskos jautājumus un aicināt ES institūcijas aktīvāk iesaistīties aptaukošanās problēmu risināšanā. Latvija pozitīvi novērtē, ka Padomes secinājumos tiek uzsvērti nevienlīdzības un dzimumu līdztiesības jautājumi veselīga uztura un fizisko aktivitāšu kontekstā, jo Eiropā vērojamas atšķirības starp dzimumiem veselības paradumu ziņā.
Tāpat Latvija piekrīt, ka Padomes secinājumos nav uzsvērta tikai konkrēta diēta, bet veselīga un sabalansēta uztura pamatprincipi - augsts augļu un dārzeņu patēriņš, zivs un liesas gaļas patēriņš, piena produktu ar zemu tauku saturu patēriņš, pilngraudu produktu patēriņš, kā arī cieto tauku aizstāšana ar augu eļļām, uzsverot, ka uztura politikai jābalstās un jāsaskan ar ES dalībvalstu nacionālajiem uztura ieteikumiem un vadlīnijām.
Sanāksmes noslēguma dalībvalstu delegāciju vadītāji parakstīja Medicīnisko pretlīdzekļu kopīgā iepirkuma nolīgumu, kas paredz iespēju nopietnu veselības apdraudējumu gadījumā kopīgi veikt iepirkumus, lai iegādātos vakcīnas, antivirālos preparātus vai citus medicīniskos pretlīdzekļus uz izdevīgākiem nosacījumiem.