Eiropā samazinās ceļu satiksmes negadījumos un darbavietās gūto traumu skaits
Foto: Rian Castillo/Flickr
Pēdējo piecu gadu laikā Eiropas Savienībā (ES) lēnām, bet stabili samazinājies ceļu satiksmes negadījumos un darbavietās gūto traumu un ievainojumu skaits, portālu MEDICINE.LV informēja Slimību profilakses un kontroles centra Komunikācijas nodaļas vadītāja Laura Ševčenko.
Minēto secinājusi Eiropas Asociācija ievainojumu novēršanai un drošības veicināšanai, veidojot ziņojumu par ES gūtajām traumām un ievainojumiem no 2010.gada līdz 2012.gadam.
Ja ceļu satiksmes negadījumos un darbavietās gūto traumu un ievainojumu skaits ir samazinājies, tad mājās un brīvajā laikā gūto - nav, teikts ziņojumā. Turklāt aptuveni 74% negadījumu, kad ir bijusi nepieciešama ārstēšanās slimnīcā, notiek tieši mājās un brīvajā laikā, īpaši ar mazāk aizsargātajām iedzīvotāju grupām - maznodrošinātajiem, bērniem un vecāka gada gājuma cilvēkiem.
ES valstīs traumu un ievainojumu dēļ gadā tiek hospitalizēti vidēji 5,4 miljoni cilvēku, bet vēl 238 000 mirst.
Latvijā tendences traumatisma rādītājos ir līdzīgas kā ES kopumā. Proti, Latvijā biežāk traumas gūst vīrieši. Visbiežāk tās tiek gūtas, atrodoties mājās - 45% gadījumu un transporta zonā - 25,8% gadījumu. Mājās traumas biežāk gūst bērni un vecāka gadagājuma cilvēki, bet transporta negadījumos - vīrieši vecumā no 15 līdz 54 gadiem un sievietes no desmit līdz 14 gadiem.
Tīša paškaitējuma īpatsvars Latvijā ir 1,5% no visiem stacionārā ārstētajiem traumu un ievainojumu gadījumiem. Visbiežāk sev apzināti pāri nodara cilvēki no 15 līdz 44 gadu vecumā. Lielākajā daļā jeb 60,7% gadījumu par šādu soli izšķiras vīrieši, visbiežāk vecumā no 20 līdz 49 gadiem. Sievietēm augstākais tīša paškaitējuma rādītājs ir vecumā no 15 līdz 19 gadiem.
Tikmēr vardarbībā gūto traumu skaits Latvijā pārsniedz ES vidējo rādītāju par 3% un ir 10% no kopējā gūto traumu un ievainojumu skaita. Lielākoties vardarbības upuri ir vīrieši - 76,4% gadījumu. Vīriešiem vardarbībā gūto traumu skaits visaugstākais ir vecumā no 20 līdz 34 gadiem, savukārt sievietēm vecumā no 35 līdz 39 gadiem.
No visiem Latvijā reģistrētajiem nāves gadījumiem 2010., 2011. un 2012.gadā 6% cēlonis bijusi trauma vai ievainojums. ES kopumā procentuāli augstākais nāves gadījumu skaits pēc gūtas traumas un ievainojuma ir Lietuvā - 11%, kā arī Slovēnijā un Somijā - 8%.