Draud izgāzties operatīvo medicīnisko transportlīdzekļu ārpakalpojuma iepirkums
Foto: LETA
Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisija šodien vienojās lūgt Veselības ministrijai (VM) vēlreiz izvērtēt, vai tiešām Rīgas reģionam nepieciešamos operatīvos medicīniskos transportlīdzekļus ir jāiepērk ārpakalpojumā un vai tomēr nav iespējams iepirkumam paredzēto naudu novirzīt valsts autoparka izveidei.
Kā ziņots, kopš 2010.gada Rīgas reģionālā centra operatīvos medicīniskos transportlīdzekļus un to autovadītājus nodrošina ārpakalpojuma sniedzējs - AS "Rīgas Sanitārā transporta autobāze". Tomēr līgums beigsies 2015.gada aprīlī, tāpēc Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) ir izsludinājis jaunu iepirkumu, kas paredz slēgt līgumu par minēto auto un to vadītāju nodrošināšanu uz septiņiem gadiem. Šim mērķim paredzēti 52,5 miljoni eiro.
Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas priekšsēdētāja Elīna Siliņa šodien sēdē norādīja uz vairākām nepilnībām saistībā ar "Rīgas Sanitārā transporta autobāzes" sniegto pakalpojumu. Piemēram, vairāk nekā 50% uzņēmuma nodrošināto automašīnu esot vecākas par septiņiem gadiem, kas ir pretrunā ar NMPD noslēgto līgumu.
"Kāda veidā esat sekojis līdzi esošajam ārpakalpojuma līgumam un aizstāvējis valsts intereses šajā sakarā?" Siliņa pārmetoši vaicāja NMPD direktoram Armandam Ploriņam.
Viņš atzina, ka daļa automašīnu tiešām ir pārsniegušas ieteicamo vecumu un sākotnēji par to ārpakalpojuma sniedzējam noteiktas soda sankcijas. Tomēr tās atceltas un situācija tālāk nav risināta, jo "Rīgas Sanitārā transporta autobāze" piedāvājusi izdevīgākus sniegtā pakalpojuma tarifus. Tie, neskatoties uz pievienotās vērtības nodokļa pieaugumu un citiem aspektiem, kopš pakalpojuma sniegšanas uzsākšanas nav mainīti, teica NMPD vadītājs. "Tas valstij ir izmaksājis lētāk," viņš uzsvēra.
Ploriņš arī minēja, ka visas automašīnas, kas bijušas nepieciešamas, vienmēr ir bijušas darba kārtībā un nav informācijas, ka tieši to nolietojuma dēļ būtu noticis kāds nevēlam incidents.
"Mēs esam sagatavojuši jaunu iepirkumu. Tā nolikums ir kardināli citādāks - daudz konkrētākas un stingrākas prasības, lai šādas diskusijas par to, ka līgums vai pakalpojums netiek pildīts, vispār nenotiktu," norādīja Ploriņš.
Viņš piebilda, ka NMPD rīcībā patlaban nav līdzekļu, lai saviem spēkiem iepirktu un uzturētu automašīnas Rīgas reģionālajam centram.
Tikmēr Pārresoru koordinācijas centra pārstāvji iebilda Ploriņa teiktajam, norādot, ka automašīnu nodrošināšanai ārpakalpojumā turpmākiem septiņiem gadiem ir paredzēti 52,5 miljoni eiro, kurus varētu ieguldīt jauna autoparka izveidē. Viņi aprēķinājuši, ka aptuveni 60 nepieciešamo automašīnu iegāde, to uzturēšana, degviela un arī atalgojums šoferiem septiņos gados izmaksātu kopumā 27,5 miljonus eiro.
Tādu līdzekļu NMPD rīcībā gan patlaban nav, jo tie tiks piešķirti pa daļām katra gada budžetā.
"Ja nauda būtu pieejama tagad, varētu šo pakalpojumu nodrošināt jau tagad un lētāk," atzina arī Saeimas komisijas vadītāja.
Pārresoru koordinācijas centra pārstāvji aicināja apsvērt iespēju pagarināt esošo ārpakalpojuma līgumu un tikmēr veikt nepieciešamās reformas, lai valsts varētu iepirkt vajadzīgās automašīnas.