Diskusijas par veselības aprūpes finansēšanas modeli valdībā paredzētas jau otrdien
Diskusijas par veselības aprūpes finansēšanas modeli valdībā paredzētas jau otrdien, 27.septembrī, aģentūrai LETA pastāstīja veselības ministre Anda Čakša.
Otrdien valdība skatīs un izvērtēs visus trīs Veselības ministrijas (VM) izstrādātos finansēšanas modeļus. Čakša pieļāva, ka otrdien valdība varētu vienoties par to, kāds būs pakalpojumu grozs, proti, kādi pakalpojumi tiks piedāvāti, un par šo pakalpojumu iepirkšanu.
Ministre domā, ka valdība vēl nebūs gatava pieņemt lēmumu par modeļa finansēšanas avotiem. Viņa norādīja, ka pēc vakardienas konferences, kurā tika diskutēts par veselības aprūpes finansēšanu Latvijā, visiem ir skaidrs, ka veselībai jāatvēl 12% no valdības kopējiem tēriņiem, tomēr, visticamāk, par to otrdien vienošanās netiks panākta.
Kopumā gan diskusija par finansēšanas avotiem un reformu plānu veselības aprūpē turpināsies līdz nākamā gada aprīlim.
Runājot par Pasaules Veselības organizācijas Barselonas biroja veselības sistēmu stiprināšanas vadītāja Tomāša Evetovita konferencē teikto, ka Latvija jau tagad ekonomiskajā un nodokļu sistēmā veselībai varētu atvēlēt 5% no iekšzemes kopprodukta jeb 12% no valdības tēriņiem, VM valsts sekretārs Kārlis Ketners sacīja, ka konferencē izskanēja arī aplēses, ka citas nozares Latvijā ir salīdzinoši labāk finansētas nekā citur Eiropas Savienībā. Līdz ar to tas, kuras nozares tiek uzskatītas par prioritāti, ir koalīcijas lēmums.
Viņš minēja piemēru, ka Nīderlandē viens no finanšu ministriem bija spējis salāgot visu nozaru intereses. "Līdz ar to atbilde uz jautājumu, vai interešu salāgošana teorētiski ir iespējama, droši vien ir "jā", bet praktiskos rezultātus mēs visi redzam - esam tur, kur esam," piebilda Ketners.
Kā ziņots, VM ir izstrādājusi trīs veselības aprūpes finansēšanas modeļus. Ministrija aizstāvēs to veselības aprūpes finansēšanas modeļa variantu, kurš neparedz kopējo nodokļu sloga pieaugumu, tomēr prasa daļu no sociālā nodokļa novirzīt veselībai, teikts konceptuālā ziņojuma kopsavilkumā "Par Latvijas veselības aprūpes sistēmas finansēšanas modeļa maiņu".
Savukārt otrais konceptuālā ziņojuma kopsavilkumā minētais modeļa variants balstās uz obligātās privātās apdrošināšanas iemaksām.
Trešais veselības aprūpes finansēšanas modeļa variants balstās uz valsts budžeta finansējumu, kas nodrošinātu neatliekamo medicīnisko palīdzību. Pārējais pakalpojumu grozs tiktu nodrošināts, balstoties uz konkrētā cilvēka maksātajiem nodokļiem.
LETA