Dauškane-Platace: nepieciešams nopietns VM skaidrojums par mirstību pēc operācijām Latvijā
Pēc iepazīšanās ar šajās brīvdienās gandrīz visos vadošajos Latvijas interneta portālos publicēto informāciju par šī pētījuma rezultātiem, kas liecina, ka Latvijā ir vislielākā mirstība (21,5%) pēc operācijām, nevaru klusēt, jo publiskotie dati ir patiešām šokējoši un visai Latvijas veselības aprūpes sistēmai neglaimojoši. Satrauktu lasītāju komentāri pie publicētajiem rakstiem par šo tēmu liecina, ka informācija par pētījuma datiem ir jāuztver ļoti nopietni. Šī informācija nebija paslīdējusi garām arī mūsu potenciālajiem sadarbības partneriem Zviedrijā, kuri pirmdienas rīta sarunā uzdeva vairākus jautājumus par šo tēmu, un, godīgi sakot, tas nav patīkami.
Tāpēc man rodas pamatots jautājums: ko šonedēļ darīs LR Veselības ministrija? Šādā situācijā kategoriski nav pieļaujama strausa politika no atbildīgās valsts institūcijas puses!
Uzskatu, ka:
* Pirmkārt, steidzami nepieciešams nopietns ar statistikas datiem pamatots atbildes raksts tajā pašā žurnālā "The Lancet". Jo mūsu valstī taču statistika tiek veikta!
* Otrkārt, arī mūsu medicīnas jomas pētniekiem un statistiķiem vajadzētu izpētīt, kādā veidā vispār šādi dati ir iegūti.
* Treškārt un visbūtiskāk – par šī pētījuma datiem nopietnu skaidrojumu ir pelnījis ikviens Latvijas iedzīvotājs – potenciālais pacients. Īpaši jau tas, kuram uz operācijas galda jāguļas jau rīt vai parīt, un viņš ir aizvadījis jau vairākas bezmiega naktis, prātodams, vai parakstīties uz spēlīti, kuras likme ir dzīvība, bet varbūtība - 1:5. Ļoti augsta. Turklāt atgādināšu, ka saskaņā ar Pacientu tiesību likumu pirms ikvienas ārstniecības uzsākšanas ārstam ir jāinformē pacients par konkrētu manipulāciju un jāsaņem pacienta piekrišana tai. Ko pirmdienas vai otrdienas rītā ķirurgs varēs atbildēt satrauktam pacientam uz viņa jautājumu par operācijas iznākumu pēc 60 dienām?!
* Un ceturtkārt: vairākas Latvijas ārstniecības iestādes, arī klīnika Premium Medical, veic nopietnu darbu, lai piesaistītu ārvalstu pacientus mūsu valsts medicīnai. Lai to paveiktu, jāsakaras ar Latvijas kā valsts nekādo zīmolu (labākajā gadījumā). Tagad ir publiski pieejama nopietnā starptautiskā medicīnas medijā publiskota ārkārtīgi briesmīga informācija, kura pilnīgi noteikti var aizbiedēt arī tos drosminiekus, kuri riskētu neņemt vērā Latvijas valsts tēlu, jo savu izvēli balstītu uz mūsu proponēto argumentu, ka "medicīna Latvijā ir ļoti augstā līmenī un par zemu cenu, turklāt gandrīz visi mediķi runā krievu, vairums – arī angļu valodā". Atgādināšu, ka medicīnas tūrists uz Latviju nebrauc izmērīt asinsspiedienu, bet gan veikt ķirurģiskas manipulācijas, kuras sliktas pieejamības vai augstas cenas dēļ izvēlas neveikt savā augstās labklājības mītnes zemē.
Varētu rasties jautājums, cik nopietna un vērā ņemama ir šādā žurnālā publicēta informācija, tomēr nākas vien atzīt, ka žurnāls "The Lancet" ir viens no vadošajiem vispārējās medicīnas žurnāliem pasaulē, starptautisks žurnāls, kas pievēršas visiem cilvēka veselības aspektiem. "The Lancet" šobrīd ieņem otro vietu no 153 žurnāliem vispārējās medicīnas kategorijā, un tā ietekmes koeficients ir 38,28. (2011.gads, Citation Reports, Thomson Reuters 2012). Tātad šis žurnāls nav mazsvarīgs vai lokāls avots, kurā publicēto informāciju varētu uzskatīt par nenopietni uztveramu. Žurnāls lasītājiem ir pieejams ne tikai drukātā veidā (kas šajā gadījumā būtu Latvijas interesēs), bet arī interneta vietnē. Un tas nozīmē, ka šiem datiem ikviens interesents var piekļūt jebkurā laikā, un, iespējams, vēl ļoti ilgi tas šajā avotā būs pieejams.
Informāciju sagatavoja Klīnikas Premium Medical vadītāja Signe Dauškane-Platace
Foto: AFP/ Scanpix