Daugavpilī un Krāslavā sākusies sezonālā saslimšana ar vīrusu meningītu
Sabiedrības veselības aģentūras (turpmāk - SVA) epidemiologu apkopotie dati liecina, ka jūnijā mēnesī, vismaz septiņas nedēļas ātrāk kā katru gadu, Daugavpils un Krāslavas rajonos sākusies saslimšana ar vīrusu meningītu, galvenokārt bērniem.
Kopumā ar meningītu saslimuši 55 iedzīvotāji (4 nedēļu laikā) - Daugavpils (35 gadījumi) un Krāslavas (18 gadījumi) rajonos. Saslimušie galvenokārt ir bērni skolas vecumā, bērni skolēnu nometnēs, atsevišķi gadījumi ir bērni bērnudārza vecumā un arī pieaugušie. Visi saslimušie ir hospitalizēti Daugavpils slimnīcā.
Minētie saslimšanas gadījumi neliecina par ārkārtas situāciju, bet gan par sezonālās saslimšanas pazīmi. Epidemiologi prognozē, ka saslimšana neaptvers plašas iedzīvotāju masas, kā tas bija pagājušā gada vasarā/rudenī, jo bērni šobrīd neapmeklē mācību iestādes, kur ikdienā cieši kontaktējoties infekcija varētu viegli izplatīties ar gaisa starpniecību vai kontaktu ceļā.
Epidemioloģiskās izmeklēšanas rezultāti liecina, ka pirmie saslimšanas gadījumi konstatēti pēc ūdens lietošanas no privātas akas, savukārt turpmākā izplatība notikusi infekcijai izplatoties gaisa pilienu ceļā.
SVA atgādina, ka par inficēšanos ar vīrusu, kas izraisa meningītu, liecina: paaugstināta ķermeņa temperatūra līdz 39 grādiem un vairāk, stipras, neizturamas galvas sāpes, kuras nav iespējams remdēt, miega traucējumi, ēstgribas zudums, vērojams sejas ādas un kakla apsārtums. Parādoties šādiem simptomiem, aicinām nekavējoties vērsties pie sava ģimenes ārsta, lai ārstētos un neinficētu apkārtējos.
Saslimšana ar vīrusu meningītu notiek izplatoties no slima cilvēka vai vīrusa nēsātāja tiešā kontakta ceļā, ar netīru roku starpniecību, ar inficētiem sadzīves vai koplietošanas priekšmetiem mājās un sabiedriskajās vietās, kā arī runājot, šķaudot, klepojot.
SVA aicina iedzīvotājus ievērot šādus profilakses pasākumus, kas palīdzēs izsargāties no saslimšanas ar meningītu, kā arī citām gaisa pilienu un "netīro roku" infekcijām:
1. Nepieciešama stingra ikdienas higiēnas prasību ievērošana personīgajā sadzīvē, kā arī darbā, kas saistīts ar risku inficēt citus cilvēkus, tai skaitā pārtikas ražošanā un izplatīšanā.
2. Nedrīkst dzert no kopīgiem traukiem ar saslimušo (glāzēm, pudelēm vai tieši no ūdens krāna, pieskaroties tam ar muti).
3. Ūdeni no akām un avotiem lietot tikai pēc vārīšanas.
4. Personīgā higiēna – roku mazgāšana: vairākas reizes dienā rūpīgi jāmazgā rokas ar ziepēm, īpaši pirms ēšanas, dzeršanas, smēķēšanas, medikamentu lietošanas, dekoratīvās kosmētikas uzlikšanas, rīcības ar kontaktlēcām.
5. Pārliecinieties, vai bērni pēc atgriešanās mājās un pirms ēšanas vienmēr un rūpīgi nomazgā rokas.
6. Jāizvairās no pieskaršanās ar rokām savām acīm, degunam un mutei, kā arī no rakstāmlietu likšanas mutē.
Informāciju sagatavoja:
SVA Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja