Circene: dzemdes kakla vēzi var novērst, veicot profilakses pārbaudes
Viņa uzsvēra, ka sievietēm ir iespēja saglabāt savu veselību un dzīvību, veicot profilaktiskos dzemdes kakla vēža izmeklējumus. Ministre norādīja, ka veselība ir atkarīga no paša cilvēka un viņa atbildības, tāpēc, saņemot uzaicinājuma vēstuli dzemdes kakla vēža profilaktiskai pārbaudei, sievietēm tā ir jāveic. Tāpat Circene norādīja, ka ļoti liela nozīme, lai pret dzemdes kakla izraisošo vīrusu tiktu vakcinētas arī meitenes, kas sasniegušas 12 gadu vecumu.
Statistikas dati liecina, ka Latvijā katru mēnesī vidēji tiek atklāti 20 jauni saslimšanas gadījumi ar dzemdes kakla vēzi, bet desmit sievietes no šīs slimības mirst. Tas varētu nozīmēt, ka liela daļa sieviešu novēloti konsultējas pie ārsta un neveic regulāras pārbaudes, jo dzemdes kakla vēzis ir pilnībā novēršams, uzsvēra Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Laboratoriskās medicīnas centra vadītāja Ludmila Eņģele.
Ja dzemdes kakla vēža pārbaudes veiktu 75% līdz 80% no sievietēm, kam izsūtītas aicinājuma vēstules, tad pēc vairākiem gadiem būtu vērojamas pozitīvas tendences - samazinātos saslimstība un arī mirstība, sacīja Eņģele. Taču pērn no janvāra līdz novembrim izmeklējumus veica 38,2% no uzaicinātajām sievietēm. Kaut arī pēdējos gados skrīningu veic vairāk sieviešu, nepieciešams to palielināt vēl vairāk, uzskata speciālisti.
"Papardes zieda" pētījumā tika secināts, ka 32% sieviešu vēža profilaktisko pārbaudi nav veikušas laika trūkuma dēļ, 28% aptaujāto izmeklējumus veikušas neatkarīgi no valsts programmas, 17% sieviešu neveica pārbaudes, jo ir iespējamas papildu izmaksas par konsultācijām un papildu izmeklējumiem, bet 12% aptaujāto uzskata, ka šādi izmeklējumi nav nepieciešami.
Sieviešu iesaistīšanos dzemdes kakla vēža skrīningā varētu veicināt ginekologi un ģimenes ārsti, taču pētījumā, kurā tika aptaujāti 213 ģimenes ārsti un 158 ginekologi, tika secināts, ka arī viņu zināšanas un praktiskā pieredze dzemdes kakla vēža profilakses jautājumos jāuzlabo. Kā pastāstīja Rīgas Stradiņa universitātes Dzemdniecības un ginekoloģijas katedras docente Ilze Vīberga, pētījumā tikai 36,6% ģimenes ārstu un 58,3% ginekologu ar pārliecību atzina par lietderīgu vakcīnu pret dzemdes kakla vēzi izraisošajiem cilvēka papilomas vīrusa tipiem. Vēl pētījumā tika secināts, ka jaunākās paaudzes ārsti ir labāk informēti par dzemdes kakla vēža profilakses jautājumiem.
Arī šogad turpinās vēža savlaicīgas atklāšanas programma, kurā sievietes tiek aicinātas veikt valsts apmaksātu krūts vēža un dzemdes kakla vēža profilaktisko pārbaudi. Katru gadu izlases kārtībā pēc iedzīvotāju reģistra datiem Nacionālais veselības dienests atlasa dzemdes kakla izmeklējumiem sievietes, kurām attiecīgajā gadā paliek 25, 28, 31, 34, 37, 40, 43, 46, 49, 52, 55, 58, 61, 64, 67 gadi, un mammogrāfijas izmeklējumiem sievietes, kurām paliek 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68 gadi, un nosūta uzaicinājuma vēstules izmeklējumu veikšanai par valsts budžeta līdzekļiem.
Uzaicinājuma vēstules tiek nosūtītas uz personas deklarēto dzīvesvietas adresi aptuveni trīs mēnešu laikā, skaitot no dienas, kad iestājas iepriekš minētais vecums.
Valsts organizētā un apmaksātā krūts dziedzera, dzemdes kakla un kolorektālā jeb zarnu ļaundabīgo audzēju savlaicīgas atklāšanas programma tika sākta 2009.gadā. Viens no galvenajiem programmas mērķiem ir samazināt mirstību, kuras iemesls bijis vēzis.
Kā ziņots, janvāra pēdējā nedēļā Eiropa tradicionāli tiek atzīmēta dzemdes kakla vēža profilakses nedēļa.
Rīga, 23.janv., LETA.
Foto: LETA
Komentāri
-
Labrīt, kuram tad tas nebija zināms? Katram ir jārūpējas par savu veselību, bet otra galējība - ja nu nav naudas, ali laicīgi aizietu pie ārsta un pārbaudītos?
-
Labrīt, kuram tad tas nebija zināms? Katram ir jārūpējas par savu veselību, bet otra galējība - ja nu nav naudas, ali laicīgi aizietu pie ārsta un pārbaudītos?