Cietumos trūkst ārstu
Izvērtējot pašreizējo stāvokli ieslodzīto veselības aprūpē ieslodzījuma vietās, Tieslietu ministrija (TM) secina, ka ir izveidojusies kritiska situācija ar ieslodzījuma vietu ārstu nokomplektēšanu.
Valdība šodien pieņēma zināšanai informatīvo ziņojumu "Par iespējamiem ieslodzīto veselības aprūpes attīstības risinājumiem Latvijas Republikā", kura secinājumos ministrija norāda uz to, ka patlaban ir veikti nepieciešamie pasākumi ieslodzīto veselības aprūpes modeļa izstrādei un nodrošināšanai atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam, tāpēc nav nepieciešama atsevišķa politikas plānošanas dokumenta izstrāde.
Tomēr, izvērtējot stāvokli ieslodzīto veselības aprūpē ieslodzījuma vietās, TM secina, ka ir izveidojusies kritiska situācija ar ieslodzījuma vietu ārstu nokomplektēšanu, kas negatīvi ietekmē veselības aprūpes nodrošināšanas iespējas ieslodzītajiem. Pastāv situācijas, kad ieslodzītās personas, kurām nepieciešama noteiktā veselības aprūpe, nepieciešams pārvest uz citām ieslodzījuma vietām, jo ieslodzījuma vietās, kurās tās atradās, nav pieejami nepieciešamie ārsti.
Ministrija skaidro, ka ieslodzīto veselības aprūpes funkcijas nodrošināšana ir apgrūtināta vairākās ieslodzījuma vietās, jo ārstniecības personām ārpus ieslodzījuma vietu ārstniecības iestādēs ir iespēja saņemt lielāku atalgojumu un tas kopumā rada situāciju, ka darbs ieslodzījuma vietu ārstniecības iestādēs nav pievilcīgs, jo jāņem vērā arī pacientu specifika.
Ņemot vērā minēto, TM ieskatā minēto problēmu risināšanai nepieciešams izstrādāt Ieslodzījuma vietu ārstniecības personu izdienas pensiju likumprojektu ar mērķi nodrošināt ieslodzījuma vietu ārstniecības personu tiesības uz izdienas pensiju un noteikt tās piešķiršanas, aprēķināšanas un izmaksāšanas kārtību, garantējot sociālo interešu aizsardzību, kompensējot viņiem darbspēju priekšlaicīgu zudumu.
Kopumā gan TM sadarbībā ar Ieslodzījuma vietu pārvaldi un Veselības ministriju pēdējos gados ir veikusi virkni pasākumu nolūkā nodrošināt ieslodzīto personu tiesības uz pilnvērtīgu veselības aprūpi ieslodzījuma vietās.
Ministrija atgādina par "Pamatnostādnēm ieslodzīto resocializācijas pilnveidošanai ieslodzījuma laikā un pēc atbrīvošanas no 2015.gada līdz 2020.gadam", kurās ietvertās resocializācijas politikas vispārējais mērķis ir mazināt visus noziedzības uzvedības riskus brīvības atņemšanas soda izpildes laikā, lai bijušas notiesātais veiksmīgi iekļautos sabiedrībā, tai skaitā darba tirgū. Tāpat TM ieslodzīto atkarību ārstēšanai un mazināšanai īsteno Atkarīgo centra būvniecību Olaines cietuma teritorijā.
Valdība šodien arī noteica TM izstrādāt Ieslodzījuma vietu ārstniecības personu izdienas pensijas likumprojektu līdz 2017.gada 1.februārim.
Valsts kancelejai šis ziņojums par iespējamiem ieslodzīto veselības aprūpes attīstības risinājumiem jānosūta Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijai.
LETA