Čakša: Vissliktāk ģimenes ārstiem noteiktos kvalitātes kritērijus pilda Rīgā
Rīga, 16.jūn., LETA. Vissliktāk ģimenes ārstiem noteiktos kvalitātes kritērijus pilda Rīgā, šodien konferencē "Aktualitātes veselības aprūpē" teica veselības ministre Anda Čakša.
Viņa norādīja, ka valstī no ģimenes ārstiem noteiktajiem 13 kvalitātes kritērijiem tiek izpildīti vidēji 57%, savukārt Rīgā - tikai 44%, bet aiz Rīgas seko Latgale ar 59% no izpildītajiem kvalitātes kritērijiem.
Pēc Čakšas paustā, ņemot vērā, ka kvalitātes kritēriji darbojas jau vairākus gadus, ir svarīgi saprast, kāpēc tik daudz ģimenes ārstu nespēj izpildīt noteiktos kritērijus. Jājautā, vai kvalitātes kritēriji ir indikatori sadarbībai ar pacientu, jo patlaban tiek vērtēta tikai sadarbības intensitāte un konkrētu nosacījumu paveikšana vai nepaveikšana.
Ministre arī atzina, ka gan Valsts kontrole, gan Pasaules Banka, gan paši mediķi ir atzinuši, ka maksājumi par kvalitātes kritēriju izpildi ir nepietiekami.
Vienlaikus Čakša norādīja, ka tāpat būtiski strādāt pie nosūtījumu skaita pie sekundārās aprūpes ārstiem nosūtījumu skaita samazināšanas, jo patlaban ģimenes ārsti pārāk "viegli" nosūta pacientus pie sekundārās aprūpes mediķiem, arī gadījumos, kad ārstēšana būtu iespējama ambulatorajā aprūpē.
Čakša informēja, ka Latvijā vidēji, ar tendenci pieaugt, no 1000 reģistrētiem pacientiem 600 tiek nosūtīti pie sekundārās aprūpes ārstiem.
Jau ziņots, ka šodien notiek konference "Aktualitātes veselības aprūpē", kuru VM rīko, lai nepastarpināti uzrunātu ģimenes ārstus un veselības aprūpes vadības speciālistus un sniegtu svarīgāko informāciju par aktualitātēm veselības nozarē.
Tāpat ziņots, ka ģimenes ārstiem noteiktos 13 kvalitātes kritērijus pērn izpildījuši astoņi mediķi, vienlaikus pieaudzis to skaits, kas izpildījuši vismaz sešus kritērijus, bet samazinājies nevienu kritēriju neizpildījušo kritēriju ārstu skaits, secinājis Nacionālais veselības dienests (NVD).
Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, turpina sarukt tādu ģimenes ārstu skaits, kuriem nav bijis pa spēkam izpildīt nevienu kvalitātes kritēriju, proti, 2013.gadā bija 4,2% šādu ģimenes ārstu, 2014.gadā - 2,6 %, 2015.gadā - 2%, savukārt 2016.gadā vairs tikai 0,7%.
NVD vērtē tādus ģimenes ārstu darba kvalitātes kritērijus kā profilakses īstenošana, bērnu aprūpe, hronisko pacientu aprūpe, praksē reģistrēto pacientu dalība valsts organizētajās vēža agrīnās diagnostikas pārbaudēs, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta izsaukumu skaits pie ģimenes ārsta pacientiem, ja izsaukuma rezultātā pacients nav ticis ievietots slimnīcā, kā arī ģimenes ārsta veikto manipulāciju daudzveidība.