Čakša: Nav pamata apšaubīt, ka arī pēc 2019.gada papildu finansējums veselībai tiks nodrošināts
Rīga, 15.jūn., LETA. Eiropas Komisijas (EK) atļautā budžeta deficīta atkāpe būs pieļaujama 2018. un 2019.gadā, taču, sākot ar 2020.gadu, papildu finansējums veselības aprūpei būs jānodrošina no pamatbudžeta, šodien žurnālistiem teica veselības ministre Anda Čakša.
Viņa norādīja, ka patlaban iecerēts, ka šis finansējums nāks no fiskālās telpas. "Mērķu sasniegšanai iezīmēts, ka pēc 2019.gada finansējums veselības aprūpei nāks no pamatbudžeta, un man nav pamats tam neuzticēties," sacīja Čakša.
Pēc viņas paustā, Nacionālajā trīspusējās sadarbības padomē tika pieņemts un apstiprināts tas, ka 2020.gadā veselības budžetam jāsasniedz 4% no iekšzemes kopprodukta (IKP), tāpēc soļi ir skaidri iezīmēti. Tomēr vienmēr pieļaujami riski, tāpēc būtiski, ka patlaban notiek darbs pie veselības finansēšanas likuma, skaidri iezīmējot, kādi ir sasniedzamie mērķi, skaidroja ministre.
Runājot par atļauto deficīta atkāpi 110 miljonu eiro apmērā nākamgad, viņa norādīja, ka Latvijai būs jāpierāda, ka ar šo papildu finansējumu notiek strukturālās izmaiņas, kā arī pieejamības uzlabošanās, kas ir galvenie faktori, uz ko šī atkāpe tika pieļauta. Lēmums par deficīta atkāpi 110 miljonu eiro apmērā veselības aprūpei arī politikā līmenī esot akceptēts.
Ministre norādīja, ka patlaban Veselības ministrija (VM) rēķinās ar budžeta deficīta atkāpi 110 miljonu eiro apmērā un 80 miljoniem eiro no sociālā nodokļa celšanas. VM veiktie aprēķini par to, kas būtu iespējams ar papildu 190 miljoniem eiro veselības aprūpei, ir precīzi. "Novirze vienmēr ir iespējama, bet tas ir tas mērķis, uz ko mēs ejam," sacīja Čakša.
Vēl papildu finansējumu veselības aprūpei varētu ienest arī nodokļu nemaksātāju iemaksas, lai tomēr saņemtu pilno veselības aprūpes grozu. Čakša gan norādīja, ka patlaban nav skaidrs, kāds varētu būt finansiālais ieguvums no šo pacientu iemaksām.
Ministre piebilda, ka patlaban netiek runāts arī par iemaksu apmēriem, bet, pēc Čakšas domām, iemaksa varētu būt apmēram desmit eiro mēnesī.
Čakša norādīja, ka patlaban tiek meklēti precīzi skaitļi, cik ir cilvēku, kas neveic nekāda veida iemaksas. Tas varētu tapt skaidrs savienojot e-veselību ar Valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) sistēmu.
Kā ziņots, koalīcijas partneri panākuši vienošanos par sociālo iemaksu pieaugumu, savukārt par lielāku iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmes progresivitāti diskusijas vēl turpināsies, žurnālistiem pēc koalīcijas sanāksmes paziņoja Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS).
Sociālās iemaksas iecerēts celt, lai palielinātu veselības aprūpes finansējumu. Paredzēts, ka sociālās iemaksas solidāri - pa pus procentpunktam - pieaugs gan darba devējiem, gan darba ņēmējiem. Savukārt nodokļu nemaksātājiem varētu būt noteikts speciāls maksājums.
Attiecībā uz IIN progresivitāti koalīcijas partneri vēl sagaida Finanšu ministrijas aprēķinus, lai turpinātu diskusijas.