Budžeta samazinājuma apstākļos jāsamazina zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācija
Šodien, 27.janvārī, Ministru kabineta sēdē apstiprināti grozījumi noteikumos, kas regulē zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensāciju.
Grozījumi Ministru kabineta noteikumos paredz noteikt trīs kompensācijas kategorijas 100%, 75% un 50% apmērā līdzšinējo četru kategoriju vietā (100%, 90%, 75% un 50%), atsevišķām diagnožu grupām samazinot kompensācijas apmēru no 90% uz 75% un no 75% uz 50%. Veselības ministrija uzskata par nepieciešamu saglabāt 100% kompensāciju, jo šajā kategorijā ir slimības, kuru ārstēšanā nepieciešamas zāles, lai uzturētu pacienta dzīvības funkcijas, piemēram, cukura diabēts, onkoloģiskās saslimšanas. Tāpat paredzēts saglabāt zāļu un medicīnisko ierīču kompensāciju individuālajiem pacientiem, ja nepieciešamie medikamenti nav iekļauti kompensējamo zāļu sarakstā.
Prognozēts, ka budžeta deficīts 2009.gadā zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijai sastādīs 15,8 miljonus latu. Lai mazinātu kompensējamo zāļu un medicīnisko ierīču izmaksas ir plānoti arī citi pasākumi, piemēram, paātrināti izvērtēt lētāku (generic) medikamentu iekļaušanu kompensējamo zāļu sarakstā, tādejādi veicinot cenu samazināšanu citām kompensējamo zāļu sarakstā iekļautām zālēm. Noteikumos arī paredzēts precizēt zāļu un medicīnisko ierīču iegādes kompensācijai paredzēto finanšu līdzekļu prognozēšanas un izlietojuma kontroles principus, kā arī noteikt, ka sarakstā iekļaujamo zāļu un medicīnisko ierīču ražotāja cenai vai kompensācijas bāzes cenai jābūt ne augstākai par trešo zemāko ražotāja realizācijas cenu vai vairumtirdzniecības cenu citās Eiropas Savienības valstīs.
Jau ziņots, ka, lai risinātu ar budžeta līdzekļu deficītu saistītos jautājumus, Veselības ministrija ir uzsākusi sarunas zāļu ražotāju asociācijām par iespējamo zāļu cenu samazinājumu 10% apmērā.
Atgādinām, ka lielai daļai diagnožu, kurām šobrīd tiek samazināts kompensācijas apjoms, tas tika paaugstināts 2007.gada pavasarī, kad tika izveidotas četras kompensācijas kategorijas. Jāatzīmē, ka daļa no tolaik iekļautajām diagnozēm, piemēram, glaukoma un dažādu locītavu slimību ārstēšana no 90% kompensācijas tika pārceltas uz 100% kompensāciju, kuru paredzēts saglabāt arī pēc jaunajiem grozījumiem.