BKUS norisinās konference par jaundzimušo bērnu veselību
Foto: Andres Nieto Porras/Flickr.com
Piektdien, 14.augstā, BKUS sākas BKUS Neonatoloģijas klīnikas rīkotā četru dienu konference "Jaunākie izaicinājumi augstākā līmeņa neonatoloģijā".
Konferencē lekcijas lasīs ASV Aiovas Universitātes Bērnu slimnīcas Neonatoloģijas klīnikas vadītājs prof. Džefrijs Sīgars (Jeffrey L. Segar), pazīstamais, daudzu zinātnisku pētījumu un rakstu autors prof. Edvards Bels (Edward F. Bell), neonatoloģe un "Follow-up" programmas vadītāja asoc. prof. Džeina Brumbauha (Jane E.Brumbaugh), "Follow-up" programmas galvenā medicīnas māsa Diāna L.Īstmane (Diane L.Eastman). Konferenci vadīs Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Neonatoloģijas klīnikas pediatre un neonataloģe dr. Ilona Vārpa.
ASV Aiovas Universitātes Bērnu slimnīcas Neonatoloģijas klīnika ir viens no retajiem neonataloģijas centriem pasaulē, kur ar augstu tehnoloģiju un zinošu speciālistu palīdzību tiek ārstēti bērni, kuri dzimuši pat 22.grūtniecības nedēļā. Klīnikā ir viena no labākajām "Follow-up" programmām ASV.
Lekcijās un diskusijās galvenā uzmanība tiks pievērsta aktualitātēm un jaunākajiem zinātniskajiem sasniegumiem jaundzimušo bērnu ārstēšanā un " Follow-up" programmas izveidei un ieviešanai.
"Follow-up" jeb dinamiskās novērošanas programma ir vērsta uz to, lai laicīgi identificētu problēmas bērnu psihomotorā un garīgā attīstībā un atkarībā no konstatētās veselības problēmas laicīgi uzsāktu korekciju un ārstēšanu, tādā veida mazinot un novēršot bērna attīstības atpalicību. Priekšlaikus dzimušiem bērniem, kā arī bērniem dzimušiem sarežģītās dzemdībās biežāk var attīstīties redzes, dzirdes traucējumi, kustību un emocionālo funkciju attīstības problēmas. Tas ir iemesls programmas ieviešanas nepieciešamībai. "Follow-up" programma ir neatņemama sastāvdaļa veselības aprūpē attīstītajās valstīs, kā arī šī prakse ir ierasta citās Baltijas valstīs, taču pie mums programmas izveidošana ir vēl darba procesā. Esam iesnieguši ierosinājumus Veselības ministrijā, lai iegūtu finansiālu atbalstu, kā arī pēc savas iniciatīvas esam izveidojuši kritērijus, pēc kuriem identificēt bērnus dinamiskai novērošanai. Esam uzrunājuši Jēkabpils, Vidzemes un Liepājas neonatalogus, kuri mūs atbalsta un BKUS ārstu izstrādātos kritērijus izmanto savā darbā. Daudzi bērni, kas izrakstās no BKUS, dzīvo Latvijas novados, tāpēc tālākā ārstēšana viņiem ir ērtāka tuvākajā slimnīcās," stāsta BKUS Neonatoloģijas klīnikas pediatre un neonatoloģe Ilona Vārpa.
Konference sniegs iespēju Latvijas neonatalogiem saņemt pašu jaunāko informāciju par sasniegumiem šajā jomā, lai vēlāk gūtās zināšanas varētu pielietot ārstniecības procesā. Kā skaidro I. Vārpa, ir ļoti svarīgi, lai mediķiem būtu iespēja uzzināt par jaunākajiem sasniegumiem nozarē un visi varētu darboties pēc vienotiem principiem, ceļot kopējo pakalpojumu un izglītības līmeni.
Konferencē piedalīsies ārsti un māsas no lielākajiem neonataloģisas centriem Latvijā, kur biežāk nonāk bērni pēc sarežģītām dzemdībām un kur nākotnē plānots attīstīt "Follow-up" programmu: BKUS, Rīgas Dzemdību nama, Jēkabpils, Liepājas, Daugavpils un Vidzemes reģionālajām slimnīcām, kā arī Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas.
Vizītes laikā viesi apmeklēs Rīgas Dzemdību namu un neonataloģijas nodaļu Liepājā.
ASV viesi konferencē runās angļu valodā, taču apmeklētājiem būs pieejams lekciju tulkojums latviešu valodā. Konference notiek ar Bērnu slimnīcas fonda atbalstu.