medicine.lv skaitļos

Lietotāji online310
Aktīvie uzņēmumi12797
Nozares raksti1633
Ekspertu atbildes21477
Bioētikas eksperte: Reproduktīvām klīnikām jānodrošina lielāka caurredzamība : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Bioētikas eksperte: Reproduktīvām klīnikām jānodrošina lielāka caurredzamība

Foto: STOCK.XCHNG.

Dzimumšūnu donoru reģistra ieviešana noteikti ir pirmais jautājums, kas beidzot būtu jāatrisina valstij, savukārt reproduktīvās veselības klīnikām Latvijā jānodrošina lielāka caurredzamība savās darbībās, aģentūrai LETA norāda Latvijas Universitātes (LU) Medicīnas fakultātes docente, viena no LU Bioētikas un biodrošības centra pētījuma "Medicīniskās apaugļošanas tehnoloģiju pārvaldība un biodrošība Latvijā" autorēm Signe Mežinska.

Viņa stāsta, ka jau 2012.gadā veiktā pētījumā par medicīnisko apaugļošanu Latvijā donoru reģistra izveides nepieciešamība tika minēts kā viens no galvenajiem secinājumiem. "Galvenais risks, kas saistīts ar donoru reģistra trūkumu ir tas, ka nav iespējas kontrolēt likuma prasību par to, ka medicīniskās apaugļošanas rezultātā no viena donora dzimumšūnām dzimušo bērnu valstī nedrīkst būt vairāk par trim, izņemot daudzaugļu grūtniecības gadījumus."

Ja šī prasība tiek pārkāpta, donors, neinformējot atsevišķās klīnikas, ziedo dzimumšūnas vairākās klīnikās un piedzimst vairāk nekā trīs bērni. Līdz ar to palielinās neapzinātā incesta riski, proti, palielinās iespēja, ka ģenētiskie pusbrāļi un pusmāsas satiekas un rada pēcnācējus, iespējamos riskus komentē Mežinska.

Valstiskā līmenī būtu risināms jautājums arī par to, kā samazināt iespēju, ka dzimumšūnu donēšanas galvenā motivācija ir samaksa, un tiktu ievērota Eiropas Padomes Biomedicīnas konvencijas 21.pantā ietvertais aizliegums, ka "cilvēka ķermenis vai tā daļas nedrīkst būt peļņas avots".

Banner 280x280

Dažādās pasaules valstīs ir pielietoti vismaz divi attaisnojami veidi, kā nodrošināt, lai dzimumšūnu donēšana būtu brīvprātīga un samaksa nebūtu negodīgs pamudinājums. Piemēram, kompensācijas ierobežojumi, konkrēti ierobežojumi reklāmai, kas aicina donēt, un šīs reklāmas saturam. Latvijā netiek pielietots neviens no tiem, norāda Mežinska.

Pēc viņas domām, ir svarīgi, lai valsts pamatoti noteiktu, kā veidojas kompensācija donoriem un kāda drīkst būt šīs kompensācijas maksimālā summa. Piemēram, visstingrākais kompensācijas ierobežojums ir Francijā, kur valsts principiāli iestājas par to, ka vienīgajam atalgojumam par ziedošanu ir jābūt gandarījumam par pašu ziedošanas faktu. Lai gan teorētiski ir iespējams saņemt kompensāciju par ceļa izdevumiem, kārtība ir ļoti stingra un donori parasti saņem mazāk nekā ir reāli iztērējuši.

"Rezultātā pētījumi rāda, ka donēšanas motivācija Francijā ir 100% altruistiska. Lielbritānija ir izvēlējusies citu ceļu un ierobežojusi maksimālo kompensācijas apmēru līdz 750 mārciņām, lai nosegtu samērīgus tēriņus saistībā ar donēšanas procesu - tomēr šādi tēriņi ir jāpierāda. Spānijā kompensācijas apjomu nosaka un regulāri pārskata Veselības ministrija un tam ir jābūt vienādam visās klīnikās, lai izvairītos no konkurences. Somijā kompensācijas apjoms dažādās klīnikās atšķiras, bet normatīvie akti regulē, ka saprātīga naudas summa var tikt piedāvāta kā kompensācija par izdevumiem un ienākumu zaudēšanu," klāsta Mežinska.

Pēc viņas domām, tikpat svarīgi būtu diskutēt par to, kādas specifiskas prasības būtu jāizvirza reklāmām, kuras aicina ziedot dzimumšūnas, kur un kā šādas reklāmas drīkst izvietot, vai tajās jāietver informācija par riskiem. Vēl viena problēma esot tāda, ka Latvijā nav skaidri regulēta olšūnu ziedošana gadījumos, ja sievietei pašai tiek veikta medicīniskā apaugļošana, kas dažkārt tiek atlīdzināta ar samazinātu maksu par procedūru. Būtu nepieciešams skaidri izveidot nosacījumus arī šādiem gadījumiem, lai pacientēm nebūtu jāpieņem lēmums par šāda veida ziedošanu steigā vai ar neskaidriem noteikumiem, uzskata LU Medicīnas fakultātes docente.

Savukārt reproduktīvās veselības klīnikām Latvijā būtu jārada pēc iespējas lielāka caurredzamība. Proti, jāpublisko statistikas dati, jāpadara publiski pieejami līgumi ar donoriem, atklāti jādiskutē par medicīniskās apaugļošanas ētiskajām problēmām. Piemēram, Latvijā netiek diskutēts par tādām ētiski problemātiskām jomām kā postmenopauzes grūtniecība, preimplantācijas diagnostika, kā arī citām.

Mežinska atzīmē, ka klīnikas regulāri norāda uz dzimumšūnu trūkumu, un šis apgalvojums bieži tiek izmantots kā arguments arī kampaņās, kas aicina ziedot dzimumšūnas. Vienlaikus gan netiek diskutēts par jautājumu, cik lielā mērā šo dzimumšūnu deficītu rada reproduktīvās medicīnas tūrisms - fakts, ka arvien vairāk cilvēku no citām valstīm veic medicīnisko apaugļošanu Latvijas klīnikās.

"Ņemot vērā, ka ir valstis, kur olšūnu ziedošana ir aizliegta, piemēram, Norvēģija, medicīnas tūristu skaits, kuriem ir nepieciešamas olšūnas, visdrīzāk pieaugs. Iespējams, ka valstij būtu jāregulē šis jautājums, piemēram, nosakot, ka gadījumā, ja uz donoru dzimumšūnām veidojas rinda, prioritāras iespējas saņemt dzimumšūnas būtu Latvijas iedzīvotājiem," uzsver Mežinska. Viņa piebilst, ka zināmā mērā šai jautājumā veidojas interešu konflikts starp klīniku biznesa interesēm (piesaistīt pēc iespējas vairāk klientus arī no ārvalstīm) un Latvijas iedzīvotāju interesēm saņemt neauglības ārstēšanu, kurai ir nepieciešamas donoru dzimumšūnas.

"Dzimumšūnu imports varētu palīdzēt risināt dzimumšūnu trūkuma problēmu, lai gan no ētikas viedokļa vienmēr ir bažas, vai kādā brīdī, importējot un eksportējot šūnas, netiks pārkāpta trauslā līnija, aiz kuras dzimumšūnas kļūst par preci un peļņas avotu. Importa un eksporta aizlieguma atcelšana varētu arī palīdzēt vienkāršot situācijas, kad dzimumšūnu pārvešana uz citu valsti nepieciešama konkrētiem pacientiem," atzīst Mežinska.

Kā ziņots, Saeima otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā, paredzot, ka par dzimumšūnas donoru var būt vesela persona - vīrietis vecumā no 18 līdz 45 gadiem un dzemdējusi sieviete vecumā no 18 līdz 35 gadiem. Iepriekš likumā nebija paredzēta norma, ka sievietei jābūt dzemdējušai, lai varētu būt par olšūnas donori.

Jau vēstīts, ka LU Bioētikas un biodrošības centra pētījums "Medicīniskās apaugļošanas tehnoloģiju pārvaldība un biodrošība Latvijā" tika veikts no 2010.gada līdz 2012.gadam. Projekta pētniecisko grupu veidoja zinātnieki, kas pārstāv bioloģijas, medicīnas, socioloģijas un tiesību zinātņu jomas.

LETA

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Šislera sāļi – tavai veselībai

Šislera sāļi – tavai veselībai

Grāmatas “Šislera sāļi” autori ir austrieši Tomass Feihtingers un Zuzana Nīdane-Feihtingere, mūsdienās ievērojamākie Šislera bioķīmijas eksperti, kas turpina V. Šislera darbu. Ar autoriem sarunājās grāmatas tulkotāja Laura Tidriķe.

Aktuālie piedāvājumi

Baudi svaigu maltīti, gatavojot retāk!

Baudi svaigu maltīti, gatavojot retāk!

Glabājot pārtikas produktus vakuumā, produkti ilgāk ir svaigi, saglabājot savu smaržu un uzturvērtību. Iespēja ilgāk saglabāt svaigus pārtikas produktus ļaus jums retāk apmeklēt veikalu un iegādāties lielāku daudzumu produktu, ieekonomējot gan jūsu laiku, gan finanses. Kas ir VacSy®, un kādas ir VacSy® vakuuma pārtikas uzglabāšanas sistēmas priekšrocības?

Bioptron gaisma cīņā pret novecošanos

Bioptron gaisma cīņā pret novecošanos

Ādas izskatu ietekmē mūsu dzīvesveids, ēšanas paradumi, veselības stāvoklis, kaitīgie ieradumi, ģenētika un daudzi citi faktori. Labā ziņa – ikviena no mums var parūpēties par savu sejas ādu un aizkavēt ādas novecošanos – uzziniet vairāk par gaismas terapiju ar Bioptron!

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips ir kļuvis īpaši iecienīts gan profesionālu sportistu, gan arī amatieru vidū. Tas ir praktiski nemanāms, tajā pašā laikā sniedz neatsveramu atbalstu, piedāvājot plašas iespējas gan traumu profilaksē, gan arī ārstēšanā. Uzlabo kustību brīvību kopā ar TONUS ELAST kinezioloģisko teipu! Konsultējies ar speciālistu, lai noskaidrotu, kā kinezioloģiskais teips var palīdzēt tavā ikdienā!

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: Aknu sargs

Testa rezultāti: Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvāja izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Testa rezultāti: ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Testa rezultāti: ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar zīmolu everlab® piedāvāja testēt ho-fi® original Na+ hlorofilīnu organisma restartam.

"Dr. Leopolds" krēms AMICOS un gels "KERELAST 30+" sausas un sabiezējušas ādas kopšanai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar "Dr. Leopolds" piedāvā testēt komplektu - krēmu "Amicos" sausai un sabiezējušai ādai un "Keralast 30+" gēlu sabiezējušas ādas un nagu kopšanai.

Pēdu krēms “Urea 20” sausu pēdu ādas kopšanai

Pēdu krēms “Urea 20” sausu pēdu ādas kopšanai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Gusto” piedāvā testēt pēdu krēmu “Urea 20” sausai pēdu ādai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika nodrošina pieejamus un kvalitatīvus medicīnas pakalpojumus diagnosticēšanā, slimību ārstēšanā, rehabilitācijā, slimību novēršanā un profilaktisku pasākumu veikšanā.

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgu komanda jau kopš kara sākuma Ukrainā sniegusi nenovērtējamu palīdzību, glābjot karā ievainotos cilvēkus. Latvijas mikroķirurgi - Olafs Libermanis un Mārtiņš Malzubris - nenogurstoši "labo" ievainotos cilvēkus.