Bijušais veselības ministrs Bērziņš: Obligātā veselības apdrošināšana nozarei neienesīs nevienu centu
Obligātā veselības apdrošināšana, ko plānots ieviest tuvākajos gados, nozarei neienesīs nevienu centu, intervijā laikrakstam "Neatkarīgā" teicis kādreizējais Tautas partijas politiķis, bijušais finanšu un veselības ministrs Gundars Bērziņš.
Viņaprāt budžeta deficīts ir konsolidēts, tas ir tuvu maksimumam. Nauda veselībai var rasties tikai tad, ja pārdala ieņēmumu pieaugumu, ja palielina nodokļus vai samazina finansējumu kaut kam citam.
"Ja finansējums joprojām paliek katastrofāli zemā līmenī, tad jāsamazina pakalpojumu apjoms: nevajag mānīt cilvēkus, jo solīto pakalpojumu apjomu nav iespējams sniegt. Šie pakalpojumi tiek sniegti uz slimnīcu personāla krimināli zemo algu rēķina. Finansējuma apjomu nevar nodrošināt viens pats veselības ministrs, un šis ir jautājums visai koalīcijai. Tagad atraduši Belēviču kā grēkāzi, bet atrisināt to var tikai koalīcija kopā," skaidroja Bērziņš.
Pirms krīzes veselības finansējums sasniedza 4%, šobrīd ir nepilni trīs, to mutautiņu rausta uz visām pusēm, un visā lielajā sistēmā ir liels deficīts - neatliekamajā palīdzībā un slimnīcās. Tur faķīram jābūt, lai savilktu galus, uzskata bijušais ministrs. "Krīzes laikā tika samazināti tarifi par 26%, slimnīcas visu laiku strādāja ar zaudējumiem. Tādā situācijā neviens ministrs netiktu galā. Kad izgājām ārā no krīzes, veselības aprūpe tomēr palika pēdējā joma. Veselības budžeta apspriešana beidzās ar katastrofu tajā brīdī, kad tika apstiprināti bāzes izdevumi. Kad [Valdis] Zatlers bija prezidents, premjers [Valdis] Dombrovskis otrajā pusgadā pēkšņi samazināja veselības finansējumu par 40%, un tāda summa iegāja bāzē," teica Bērziņš.
Kā ziņots, iepriekš koalīcijas partiju sanāksmē "Vienotība" rosināja diskutēt par valdības deklarācijas punktu, kas paredz izstrādāt obligātās veselības apdrošināšanas sistēmas modeli, nosakot veselības obligāto iemaksu bāzes avotu un likmes apmēru.
Savukārt Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS) skaidroja, ka šajā jautājumā izveidotas vairākas darba grupas, kā arī obligātās veselības apdrošināšanas jautājums būs iekļauts valdības rīcības plānā. Tad attiecīgi par šiem jautājumiem arī diskutēs.
Jau vēstīts, ka Saeimas Sociālo un darba lietu komisija arī vienojusies veidot darba grupu obligātās veselības apdrošināšanas modeļa izstrādei, aicinot parlamenta frakcijas deleģēt savus pārstāvjus šim darbam.
LETA