Bērns pēc sirds transplantācijas operācijas izrakstīts no stacionāra
11 gadus vecā meitenīte, kurai Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Sirds ķirurģijas centrā 6.septembrī veikta Latvijā pirmā sirds transplantācijas operācija, nedēļas nogalē izrakstīta no Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas un turpmākā ārstēšanās noritēs ambulatori.
‘Paciente turpmāk tiks novērota dinamikā un izmeklēta dienas stacionāra apstākļos vai ambulatori. Atveseļošanās periods pēc sirds transplantācijas bērnam ir līdzīgs atveseļošanās periodam pēc jebkuras vaļējas sirds operācijas mākslīgas asinsrites apstākļos un nozīmē ārstēšanos stacionārā kopumā 2-3 nedēļas, ja viss norit bez sarežģījumiem. Atšķiras tikai tas, ka bez sirds mazspējas terapijas pacientam ilgstoši jāsaņem imūnsupresīvi medikamenti, lai nenotiktu transplantāta atgrūšana, kas prasa īpašus apstākļus pacienta aprūpei agrīnā pēcoperācijas periodā (izolāciju, biežāku analīžu kontroli, atsevišķus ierobežojumus attiecībā uz pārtiku),´ stāsta Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas kardioloģe Elīna Ligere.
Meitenītes mamma izsaka lielu pateicību visiem iesaistītajiem mediķiem un personālam: ‘Šobrīd esam lielu pārmaiņu priekšā, jo tikai tagad varam sākt darīt lietas, kas citiem bērniem jau daudzus gadus ir pašsaprotamas.’
Pacientes ārstēšana ir apliecinājums veiksmīgai sadarbībai daudzu speciālistu starpā, vienotā komandā strādājot pieaugušo un bērnu kardioķirurgiem, kardiologiem, anesteziologiem un reanimatologiem, transplantācijas speciālistiem, perfuziologiem un medicīnas māsām. Ir pāršķirta jauna lapaspuse bērnu sirds ķirurģijā Latvijā, uzsākta sirds transplantācijas programma bērniem.
Transplantāciju, koordināciju un uzraudzību veica Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas ārsti, konsultējoties ar Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas speciālistiem. Mediķu grupā iesaistīti gan kardiologi, sirds ķirurgi, transplantologi, anesteziologi, imunologi un virkne citu speciālistu.
Operāciju veica Stradiņa slimnīcas Sirds ķirurģijas centra vadītājs prof. Romans Lācis, sirds ķirurgs Uldis Strazdiņš, kurš ieguldīja milzu enerģiju un darbu arī organizatoriskajos jautājumos. Mākslīgo asinsriti vadīja dr. Biruta Mozule un anestēziju nodrošināja prof. Eva Strīķe, dr. Roberts Leibuss. Operācijas gaitā piedalījās Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas sirds ķirurgi Valts Ozoliņš, Lauris Šmits, kardioloģe Elīna Ligere, anestezioloģe Zane Straume, mākslīgās asinsrites speciālisti Edgars Korobaško, Ingrida Upelniece, inženieris A. Barons, transplantologi prof. Rafails Rozentāls, dr. Ieva Ziediņa kā arī imunologi, operācijas māsu komanda.