Belēvičs: Nav risinājuma, kā ārkārtas situācijās palīdzēt pieaugušajiem
Patlaban nav risinājuma, kā palīdzēt smagi slimiem pieaugušajiem gadījumos, kad valsts viņu ārstēšanu neapmaksā, šovakar intervijā "TV3 Ziņās" atzina veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS).
Ministrs skaidroja, ka patlaban top plāns, kā valsts varētu palīdzēt šādās situācijās nonākušiem bērniem, tomēr par palīdzības sniegšanu pieaugušajiem pagaidām nav skaidrības.
Jau ziņots, ka asinsvadu ķirurga Jāņa Rozentāla dzīvības glābšanai iedzīvotāji šomēnes saziedojuši 105 500 eiro, kas ir sākotnēji nepieciešamā summa aknu transplantācijas procedūrai. Valsts aknu transplantāciju apmaksā tikai bērniem, turklāt pati manipulācija Latvijā netiek veikta.
Savukārt aizvadītā gada jūlijā iedzīvotāji saziedoja 120 000 Zanei, kurai bija nepieciešama plaušu transplantācija. Arī šo manipulāciju pieaugušajiem Latvijā neapmaksā.
Savukārt pērn decembrī iedzīvotāji dažu dienu laikā saziedoja 317 173 eiro deviņgadīgā Dāvja ārstēšanai. Vēl 100 000 eiro piešķīra valsts. Dāvim tika konstatēta smaga kombinēta patoloģija saistībā ar nepareizu limfas atteci no vēdera dobuma orgāniem. Dāvja ārstēšana bija iespējama vienīgi ASV, Filadelfijā. Dāvis bija pirmais pacients, kuram bija nepieciešama ārstēšana ārpus Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas - ārpus šīm teritorijām bērniem nepieciešamo ārstēšanu valsts neapmaksā.
Pēc tam, kad iedzīvotāji bija saziedojuši naudu Dāvja ārstēšanai, vairāki ministri paziņoja, ka tiks strādāts pie tā, lai šādi gadījumi neatkārtotos.
Pērn 1.decembrī LTV raidījumam "Rīta panorāma" finanšu ministrs Jānis Reirs (V) sacīja, ka Belēvičs un labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS) steidzami izstrādās apdrošināšanas modeli, lai nākotnē neatkārtotos tādi gadījumi, kāds skāris deviņus gadus veco Dāvi.
Neilgi pirms tam Belēvičs aģentūrai LETA sacīja, ka varētu uzrunāt labklājības ministru, lai lūgtu viņam iespēju novirzīt daļu sociālās apdrošināšanas budžeta naudas iedzīvotāju veselības apdrošināšanai.
Līdz šim publiski pieejamā informācija liecina, ka ministri vienojušies iesniegt kopīgus priekšlikumus nākamā gada budžetam. Kā aģentūru LETA iepriekš informēja Veselības ministrija (VM), abu ministru tikšanās laikā Belēvičs esot iezīmējis VM redzējumu par nepieciešamajiem grozījumiem normatīvajos aktos, lai paplašinātu to valstu loku, kurās Latvijas iedzīvotāji var saņemt nepieciešamo ārstēšanu, ja Latvijā šādu palīdzību nevar sniegt. Finansējums šādu retu gadījumu apmaksai būtu izdalāms atsevišķā fondā, kur līdzekļi daļēji varētu tikt iemaksāti no valsts budžeta, gan arī piesaistīti ar ziedojumiem.
LETA