medicine.lv skaitļos

Lietotāji online296
Aktīvie uzņēmumi12805
Nozares raksti1635
Ekspertu atbildes21477
Avārijas kontracepcijas iegāde bez receptes neveicina riska uzvedību : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Avārijas kontracepcijas iegāde bez receptes neveicina riska uzvedību

Eiropas Kontracepcijas un Reproduktīvās veselības aprūpes žurnāla 2009. gada oktobra numurā publicēts pētījums "Avārijas hormonālā kontracepcija Šveicē: lietotāju profila salīdzinājums – pirms regulējuma atcelšanas un trīs gadus pēc tam.

Pētījumā, kurā piedalījās 729 sievietes, netika rasts pamatojums bažām, ka avārijas kontracepcijas (AK) pieejamība bez receptes varētu mainīt personu kontracepcijas izvēli un liktu sievietēm pāriet no ikdienas kontraceptīvajām tabletēm uz avārijas kontracepciju, tādējādi it kā izvēloties paaugstināta riska seksuālas uzvedības modeli.
Kopš 2002. gada 4. novembra Šveicē sievietēm avārijas kontracepcijas tabletes (AKT) ir pieejamas aptiekās bez receptes. Šveices reglamentējošā iestāde (Swissmedic) noteica trīs ierobežojumus: medikamentu drīkst izplatīt vienīgi aptiekās, pirms medikamenta pārdošanas farmaceitam diskrēti nepieciešams veikt izglītojošu un informējošu sarunu, un sievietei jābūt vismaz 16 gadu vecumā. Jaunākām sievietēm ir jāvēršas pie ārsta. Pirms regulējuma atcelšanas farmaceitiem tika nodrošināta līdz tam nebijusi valsts mēroga izglītojoša programma. Pētījums tika veikts ar mērķi novērtēt laika periodu starp dzimumattiecībām un AK pieprasījumu aptiekās, analizēt AK lietotāju profilu īsi pēc regulējuma atcelšanas un trīs gadus pēc tam, pieņemot, ka AK ir kļuvusi pazīstamāka un pieejamāka.
Dr. Dace Rezeberga, Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas prezidente, RSU Dzemdniecības un ginekoloģijas katedras vadītāja un asociētā profesore: "Arī Latvijā avārijas kontracepcijas tabletes ir nopērkamas bez receptes, kas nodrošina to ātru pieejamību tieši "avārijas gadījumos", jo šādās situācijās ārsta apmeklējums un receptes iegūšana padara medikamenta pieejamību reizēm neiespējamu, jo laiks jau ir aiztecējis. Protams, būtu vēlams, ka aptiekā klientam notiktu saruna ar farmaceitu, kurš paskaidrotu par tablešu lietošanas iespējām un blakusparādībām. Tomēr, domāju, ka šodien Latvijā saruna starp pircēju un farmaceitu bieži izpaliek. Kā citādi būtu izskaidrojams, ka pie manis atnāk paciente, kas viena mēneša laikā lietojusi avārijas kontracepciju vai katru nedēļu? Būtu interesanti veikt pētījumu Latvijas sieviešu vidū un uzzināt kādās vecuma grupās sievietēm visbiežāk notiek "avārijas", ar kurām vairāk un biežāk jārunā par drošām kontracepcijas metodēm un to izvēli. Ar Pasaules Veselības organizācijas atbalstu ir plānots veikt atkārtotu pētījumu par reproduktīvo veselību Latvijā, kur tad arī varētu iekļaut jautājumus par avārijas kontracepcijas metožu pielietojumu."
Latvijā avārijas kontracepcijas medikamentiem bez receptūras medikamentu statuss ir piešķirts kopš 2003.gada 5.maija. T.s. "avārijas" situācijās diagnozes noteikšana nav nepieciešama un pacientiem nav jādodas pie ārsta uz konsultāciju pirms avārijas kontracepcijas iegādes. Tas ir būtiski, jo avārijas kontracepcijas lietošanas efektivitāte ir tieši atkarīga no tās savlaicīgas pielietošanas (pirmajās 12h efektivitāte ir 95%, pēc 24h – 84%). Avārijas kontracepcija negarantē 100% iedarbību, taču ievērojami samazina neplānotas grūtniecības iestāšanās risku, attiecīgi arī aborta risku.
Šveicē veiktais pētījums parāda, ka vidējais laika periods, kurā AK tika pieprasīta, bija 12 h 2003. gadā un 14 h 2006. gadā. Gandrīz 50 % sieviešu aptiekā griezās 12 h laikā pēc dzimumattiecībām bez izsargāšanās un vairāk nekā 80 % - 24 h laikā.
Pētījuma dati parāda, ka pastāv saikne starp pieprasījuma laiku un izmantoto kontracepcijas līdzekli - personas, kuras izmanto vīriešu prezervatīvu, pēc dzimumakta bez izsargāšanās devās uz aptieku visātrāk, nākamā grupa bija personas, kas lieto pretapaugļošanās tabletes un visbeidzot – sievietes, kuras nelieto nekādu kontracepciju.
Andra Mieze, diennakts aptiekas "Vidzemes aptieka – 2" vadītāja: "Pēc novērojumiem, Latvijā avārijas kontracepciju pārsvarā pērk sievietes vecumā līdz 25 gadiem pēc dzimumakta bez izsargāšanās, vai vīriešu prezervatīva "avārijas" gadījumā. Sievietes, kuras tekošā cikla gaitā aizmirsušas iedzert vienu tableti un tādēļ gribētu lietot AK, praktiski nav. Uzskatu, ka zinoša farmaceita padoms sievietei kontracepcijas jautājumos ir ļoti nozīmīgs, tomēr, bieži vien avārijas kontracepciju savām partnerēm iegādājas viņu partneri, tālab jāsaka, ka izglītojoša saruna ne vienmēr ir iespējama. Mums, farmaceitiem, būtu ļoti noderīgs kāds izglītojošs informatīvs materiāls, ko varētu dot klientam brīdī, kad iegādājas AK."
Kopumā 2003. gada grupā 43,5 % aptaujāto sieviešu atzina, ka AK lieto atkārtoti, bet 2006. gada grupā šis rādītājs bija 50,3 % . Atkārtota AK lietošana bija pieaugusi vecuma grupā no 18 – 21 gadiem.
Margarita Puķīte, ārste - ginekoloģe: "Pie manis vēršas ļoti daudzi jauni cilvēki un es redzu, ka jaunieši avārijas kontracepciju lieto nepieciešamības gadījumā - tas ir mīts, ka to lieto bieži un jebkurā situācijā. Redzu, ka jaunieši sākuši domāt par savu veselību atbildīgāk un saprot, ka avārijas kontracepcija ir tikai kā avārijas situāciju risinājums. Tālab jau notiek saruna starp ārstu un pacientu par regulāras kontracepcijas izvēli."
"Mūsu aptiekā pēdējos gados ir vērojama sieviešu tendence vairāk iegādāties perorālo kontracepciju, t.i. hormonālās kontracepcijas tabletes, nevis ķīmiskās barjermetodes (sveces, krēmus, tamponus). Tomēr, lai arī sievietes aizvien biežāk izvēlas drošākās kontracepcijas metodes, AK ir nepieciešama un tās lietošanas izvēle lielākoties gadījumu ir pareiza un pamatota", uzskata farmaceite Andra Mieze. 
PVO vadlīnijas
Šībrīža Pasaules Veselības organizācijas vadlīnijas par galveno avārijas kontracepcijas metodi rekomendē 1,5 mg levonorgestrelu. Kā avārijas kontracepcija tika izmantota arī spirāle un Yuspe metode (ikdienas hormonālo tablešu kombinācija), tomēr par visefektīvāko un visdrošāko sievietei un viņas veselībai ir atzīti levonorgestrelu saturoši medikamenti. 
Levonorgestrela tablešu lietošanas shēma laika gaitā ir mainījusies – no divām tabletēm ar 12 stundu intervālu, divām kopā lietotām tabletēm, līdz levonorgestrela devai vienā tabletē.
Allaž ir ticis uzsvērts, ka avārijas kontracepcija ir jālieto jo ātrāk jo labāk, īpaši aktuāli tas bija laikā, kad avārijas kontracepcija tika lietota kā 2 tabletes – pirmā 72 h laikā, otrā pēc 12 stundām. Jaunākie pētījumi pierāda, ka avārijas kontracepcijas lietošanas shēma var tikt mainīta lietošanas intervālu pagarinot līdz pat 120h. Vienlaikus atkārtoti ir jāuzsver – jo ātrāk tiks lietota avārijas kontracepcija, jo efektīvāka tā būs. Mainoties avārijas kontracepcijas ieņemšanas laikam pēc neaizsargātā dzimumakta, tās efektivitāte var kristies no 95% pirmo 12h laikā līdz pat 68% 120h laikā.
Interesanti fakti par avārijas kontracepciju – vēsture
• Pirmā publikācija par avārijas kontracepciju parādījās 60. gados. Zinātnieki aprakstīja gadījumu, kad avārijas kontracepciju ārstu uzraudzībā lietoja sieviete, kas bija pārdzīvojusi seksuālo uzbrukumu.
• 70. gadu vidū Kanādas profesors A. Alberts Juspe (A. Albert Yuzpe) publicēja pirmos pētījumus, kas pierādīja – AK ir pietiekoši droša un salīdzinoši nekaitīga. Profesora Juspes vārdā tika nosaukts pirmais avārijas kontracepcijas medikaments.
• Sākotnēji avārijas kontracepcija bija paredzēta tikai izvarošanas upuriem. Vēl 90. gadu sākumā trešdaļa no receptēm tika izrakstītas sievietēm pēc seksuāla uzbrukuma.
• Tikai 90. gadu otrajā pusē avārijas kontracepcijas kļuva par plaši zināmu metodi, kuru lietoja ne tikai pēc varmācīga seksa, bet arī pēc neizsargāta dzimumakta vai tad, ja gadījusies kļūme ar kontracepciju.
• Pirmais avārijas kontracepcijas medikaments, kas parādījās Eiropā 80. gadu sākumā, bija Postinor .
• Amerikas Savienoto Valstu aptiekās avārijas kontracepcijas bija brīvi nopērkama, tikai sākot ar 1998. gada septembri. Pirms tam avārijas kontracepciju tika atļauts lietot tikai ārsta uzraudzībā, tabletēm nebija nosaukuma, un par to eksistenci zināja maz cilvēku. Avārijas kontracepciju mēdza dēvēt par vienu no Amerikas vislabāk glabātajiem valsts noslēpumiem.
• Latvijā avārijas kontracepciju bez receptes var iegādāties, sākot no 2003. gada 5. maija.

Biežāk uzdotie jautājumi par avārijas kontracepciju
• Kāda ir hormona darbība sievietes organismā? Atšķirība starp avārijas kontracepciju un ikdienā lietojamo hormonālo kontracepciju.

Banner 280x280

Gestagēnais hormons levonorgestrels ir sintētisks hormons, pēc savas struktūras atgādina sievietes pašas organismā ražoto hormonu – tādējādi uz īso darbības brīdi sievietes dabīgais hormons "tiek aizvietots" ar mākslīgi uzņemto, un organisms saņem "ziņu", ka viss ir kārtībā - "levonorgestrela pietiek, jaunu progesteronu neražo". Ja organisms neveido progesteronu, tas ietekmē vairākus procesus: olšūnas nobriešana tiek kavēta, tādejādi nenotiek ovulācija, ja olšūna tomēr ir apaugļota, tā nevar nostiprināties dzemdes sieniņā, t.i. ieligzdoties. Protams, ka regulāri šādi maldinot organismu ar relatīvi lielu hormona devu, t.i. avārijas kontracepciju, tas var sākt "kurnēt" un "protestēt"……Lietojot ikdienas kontracepciju, divu nedēļu laikā sieviete uzņem tādu hormonu devu, kas līdzinās vienai devai avārijas kontracepcijas, tālab jāatceras, ka avārijas kontracepcija ir palīdzība ārkārtas situācijā, nevis regulāras kontracepcijas aizstājējs.
Ikdienas kontracepcijas lietošanas laikā organisms pierod pie jaunajiem apstākļiem – mazākas hormonu devas, kas neļauj notikt ovulācijai. Galvenais pluss šajās "attiecībās" starp organismu un ikdienas hormonālo kontracepciju ir stabilitāte – regulāras, nelielas mēnešreizes un drošība.
• Cik bieži "avārija" drīkst gadīties?
Mēs nevaram plānot avāriju skaitu. Tai nevajadzētu atkārtoties, ja mēs veicam attiecīgus pasākumus, lai no tās izvairītos nākotnē. Protams, var gadīties "ciest avārijā" pat 2 reizes vienas nedēļas laikā, bet tad acīm redzot kaut kas nav kārtībā – jāmaina auto riepas (lasi – jāizvēlas kāds cits kontracepcijas veids), jāpilnveido braukšanas prasme (prezervatīvu uzvilkt un novilkt pareizi, vispār to lietot, nevis tikai uzglabāt atvilknē) utt.
• Vai avārijas kontracepcijas lietošana pielīdzināma aborta veikšanai?
Nē, avārijas kontracepcija nevar pārtraukt grūtniecību, kas jau "ieligzdojusies"- piestiprinājusies dzemdes sienai un konkrētajā vietā jau sākusi veidoties par embriju.
• Kāda ir avārijas kontracepcijas efektivitāte?
Avārijas kontracepcija novērš grūtniecības iestāšanos 84% gadījumu. Visaugstākā AK efektivitāte ir tad, ja tablete iedzerta pirmajās 12 stundās pēc dzimumakta – 95%. Ja triju stundu laikā pēc AK iedzeršanas ir bijusi vemšana vai caureja (neatkarīgi kādu apstākļu dēļ), nekavējoties jāiedzer vēl viena deva, jo tablete vēl nebūs paspējusi uzsūkties un iedarboties.


Informāciju sagatavoja Edīte Kaņepāja – Vanaga.


 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Operēt vai nogaidīt? Ārsti iesaka – operēt!

Operēt vai nogaidīt? Ārsti iesaka – operēt!

Kā rīkoties, ja jums noteikta diagnoze, kas agri vai vēlu prasīs ķirurģisku ārstēšanu, bet pašlaik īpaši netraucē? Doties uz operāciju pēc iespējas drīzāk, nogaidīt vai kaut kā sadzīvot ar simptomiem un cerēt, ka bez operācijas varbūt varēs iztikt? Par to vairāk pastāstīs ķirurgs Dr. Ilmārs Tračums.

Aktuālie piedāvājumi

Jaunības eliksīrs: kompleksa atjaunošanas programma GESR klīnikā

Jaunības eliksīrs: kompleksa atjaunošanas programma GESR klīnikā

Mūsdienu pasaulē rūpes par izskatu un veselību iegūst aizvien lielāku nozīmi, un katra sieviete cenšas pēc iespējas ilgāk saglabāt jaunību un skaistumu. Uzziniet, kā atgūt jaunību un pašpārliecību ar progresīvu pārveidošanās tehnoloģiju palīdzību estētiskās medicīnas un skaistumkopšanas klīnikā GESR!

Baudi svaigu maltīti, gatavojot retāk!

Baudi svaigu maltīti, gatavojot retāk!

Glabājot pārtikas produktus vakuumā, produkti ilgāk ir svaigi, saglabājot savu smaržu un uzturvērtību. Iespēja ilgāk saglabāt svaigus pārtikas produktus ļaus jums retāk apmeklēt veikalu un iegādāties lielāku daudzumu produktu, ieekonomējot gan jūsu laiku, gan finanses. Kas ir VacSy®, un kādas ir VacSy® vakuuma pārtikas uzglabāšanas sistēmas priekšrocības?

Bioptron gaisma cīņā pret novecošanos

Bioptron gaisma cīņā pret novecošanos

Ādas izskatu ietekmē mūsu dzīvesveids, ēšanas paradumi, veselības stāvoklis, kaitīgie ieradumi, ģenētika un daudzi citi faktori. Labā ziņa – ikviena no mums var parūpēties par savu sejas ādu un aizkavēt ādas novecošanos – uzziniet vairāk par gaismas terapiju ar Bioptron!

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Dr. Leopolds" krēms AMICOS un gels "KERELAST 30+" sausas un sabiezējušas ādas kopšanai

Testa rezultāti:

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar "Dr. Leopolds" piedāvāja testēt komplektu - krēmu "Amicos" sausai un sabiezējušai ādai un KERELAST 30+" gēlu sabiezējušas ādas un nagu kopšanai.

Testa rezultāti: Aknu sargs

Testa rezultāti: Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvāja izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Testa rezultāti: ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Testa rezultāti: ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar zīmolu everlab® piedāvāja testēt ho-fi® original Na+ hlorofilīnu organisma restartam.

"Dr. Leopolds" krēms AMICOS un gels "KERELAST 30+" sausas un sabiezējušas ādas kopšanai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar "Dr. Leopolds" piedāvā testēt komplektu - krēmu "Amicos" sausai un sabiezējušai ādai un "Keralast 30+" gēlu sabiezējušas ādas un nagu kopšanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika nodrošina pieejamus un kvalitatīvus medicīnas pakalpojumus diagnosticēšanā, slimību ārstēšanā, rehabilitācijā, slimību novēršanā un profilaktisku pasākumu veikšanā.

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgu komanda jau kopš kara sākuma Ukrainā sniegusi nenovērtējamu palīdzību, glābjot karā ievainotos cilvēkus. Latvijas mikroķirurgi - Olafs Libermanis un Mārtiņš Malzubris - nenogurstoši "labo" ievainotos cilvēkus.