Audžuģimenēm, aizbildņiem un adoptētājiem būs lielākas iespējas saņemt psiholoģisko palīdzību
No 2.janvāra audžuģimenēm, aizbildņiem un adoptētājiem tiks nodrošinātas lielākas iespējas saņemt psiholoģisko palīdzību un metodisko atbalstu, to paredz Labklājības ministrijas (LM) izstrādātie grozījumi Bērnu tiesību aizsardzības likumā, kas šodien stājas spēkā.
2016.gadā no valsts budžeta bija iespējams nodrošināt 2500 individuālās psihologa konsultācijas un 180 atbalsta grupas. Savukārt šogad, papildus piešķirot 73 675 eiro psihologa konsultācijām un 399 600 eiro atbalsta grupām, varēs nodrošināt vairāk nekā 4000 individuālu psihologa konsultāciju un aptuveni 600 atbalsta grupas.
Psiholoģiskās konsultācijas adoptētājiem, audžuģimenēm, aizbildņiem, viesģimenēm, ģimenēm ar bērniem krīzes situācijā, bez vecāku gādības palikušiem bērniem arī pēc pilngadības sasniegšanas par valsts budžeta līdzekļiem pašlaik nodrošina 11 vietās, bet atbalsta grupas - 20 vietās.
Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) pašlaik īsteno projektu par atbalsta sistēmas izveidošanu bērniem ar uzvedības traucējumiem un saskarsmes grūtībām, viņu likumiskajiem pārstāvjiem vai aprūpētājiem, kā arī pašvaldību speciālistiem, kuri ikdienā strādā ar šiem bērniem. Lai VBTAI informācijas apstrādi starp iesaistītām institūcijām varētu nodrošināt elektroniski, Bērnu tiesību aizsardzības likumā papildinātas bērnu aprūpes iestādes tiesības lietot Nepilngadīgo personu informācijas atbalsta sistēmu. Ņemot vērā, ka iestādes vadītājs pilda arī ārpusģimenes aprūpē esoša bērna aizbildņa pienākumus, turpmāk paredzēta iespēja ne tikai saņemt, bet arī sistēmā ievadīt nepieciešamo informāciju.
2015.gada 31.decembrī Latvijā bija 7281 bārenis un bez vecāku gādības palicis bērns, no kuriem aizbildņu ģimenē atradās 4620 bērni, audžuģimenē - 1232 bērni un ilgstošā sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā - 1429 bērni. Minētajā laikā Latvijā bija 3757 aizbildņi, 585 audžuģimenes un 514 adoptētāji.
LETA
2017.gada 2.janvārī