Atzīmē Eiromelanomas dienu: ļaundabīgos audzējus novēro par 10 - 15 gadiem jaunākiem cilvēkiem
Foto: Alagich Katya/Flickr
Šodien, 19. maijā Latvijā tiek atzīmēta Eiromelanomas diena, kurā ārsti īpaši aicina iedzīvotājus pievērst uzmanību savas ādas veselībai un konstatējot izmaiņas – dzimumzīme mainījusi formu, izmēru un toni, tās robeža ir kļuvusi neregulāra - nekavējoties doties pie speciālista, portālu MEDICINE.LV informēja Inguna Potetinova.
Latvijas Onkoloģijas centrā ik gadu ar diagnozi melanoma tiek ārstēti vairāk nekā 200 pacienti, kas ir lielākā daļa no visiem šī profila pacientiem valstī, turklāt šim skaitlim ir tendence pieaugt: 2012. gadā tādi bija 235 gadījumi, 2013.gadā - 258.
Melanoma ir viens no ādas ļaundabīgo audzēju veidiem, kuras attīstību galvenokārt provocē pārmērīgi saņemts ultravioletais starojums. Salīdzinot ar citām onkoloģiskajām saslimšanām, melanomu bieži konstatē gados jaunākiem cilvēkiem, un tās norise mēdz būt agresīvāka.
"Melanoma ļoti reti kad sastopama bērniem, bet pēc 18 gadu vecuma saslimstība ar to būtiski palielinās", saka Rīgas Austrumu slimnīcas Latvijas Onkoloģijas centra onkologs Aleksandrs Derjabo un turpina: "Kad es sāku strādāt, uzskatīja, ka ļaundabīgie audzēji galvenokārt ir pusmūža cilvēku slimības, bet tagad es nereti redzu divdesmit, divdesmit piecus gadus vecus pacientus ar melanomas diagnozi." Pētījumi liecina, ka pēdējā laikā ļaundabīgos audzējus novēro par 10 - 15 gadiem jaunākiem cilvēkiem nekā agrāk.
Vietā, kur attīstās ļaundabīgi veidojumi, cilvēkam var būt dedzināšana, kņudēšana, sāpes vai citas nepatīkamas sajūtas. Ja līdztekus tam novēro kādas redzamas izmaiņas ar pigmentveidojumiem - vai nu tie rodas no jauna, vai maina savu krāsu, izmēru, vai sāk viegli traumatizēties, izčūlot, tad tas jau ir signāls, ka streidzami jāvēršas pie ārsta, A. Derjabo: "Pirmkārt, jau pie ģimenes ārsta, kas vajadzības gadījumā nosūtīs pie dermatologa un onkologa. Ne jau vienmēr pārmaiņas ādā izrādīsies ļaundabīgas. Ir ļoti daudz citu patoloģiju, bet modrība nepieciešama, lai nepalaistu garām bīstamu, dzīvību apdraudošu slimību," saka onkologs.