Ārstu biedrība: valsts veselības obligātā apdrošināšana ir ceļš uz ilgu un kvalitatīvu dzīvi
Otrdien, 16.aprīlī, izklāstot savu viedokli par Veselības ministrijas (VM) piedāvājumu ieviest valsts veselības obligāto apdrošināšanu, izveidojot veselības nodokli, kas nodalīts no spēkā esošās iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmes, Apinis sacīja, ka 70% vai 80% apmērā "parakstās" zem VM ieceres un tas ir daudz.
"Pirmais un pats galvenais ir tas, ka Veselības ministrija dod signālu, ka Latvija ir vienota valsts ar vienotu sistēmu, un veselība domā par budžeta iekasēšanu, tāpat kā budžets domā par veselības atbalstīšanu. Mēs gribam ar šo koncepciju pateikt, ka mums nav viedoklis tikai par sīkiem ārstniecības jautājumiem. Mums ir viedoklis par to, lai Latvijas iedzīvotāji dzīvotu ilgu, veselīgu un kvalitatīvu mūžu," pauda Apinis.
Kā ziņots, valdība otrdien, 16.aprīlī, atbalstīja VM ieceri ieviest veselības nodokli, to nodalot no spēkā esošās IIN likmes, tomēr valdība noteica, ka iezīmētajai daļai jābūt mazākai par 3,65%, kā to sākotnēji vēlējās VM.
Izskatot VM izstrādāto koncepcijas projektu par veselības aprūpes sistēmas finansēšanas modeli, risinājums ieviest valsts obligāto apdrošināšanu, sasaistot to ar IIN, atzīts par labāko risinājumu. Tas, visdrīzāk, tiks realizēts jau 2014.gadā - sākotnēji gan pilotprojekta veidā. Tagad VM jāizstrādā Valsts obligātās apdrošināšanas likums, ko būs jāpieņem Saeimai. Iezīmētās likmes apmēru plānots precizēt likuma izstrādes laikā.
VM sola, ka, ieviešot valsts veselības obligāto apdrošināšanu, kopējais nodokļu slogs nepalielināsies. Apdrošināšanas iemaksas tiks novirzītas tieši veselības aprūpes budžetā, un tās tiks veiktas trīs veidos - iemaksu maksās darbinieks un darba devējs, valsts pati veiks iemaksas jeb apdrošinās noteiktas personu grupas vai arī nodokļu nemaksātājs, kurš vēlēsies iekļauties sistēmā, pats veiks iemaksas 240 latu apmērā gadā.
Valsts apdrošinās kopumā 20 iedzīvotāju grupas, tostarp bērnus vecumā līdz 18 gadiem, pensionārus, personas, kuras kopj bērnu ar invaliditāti, cilvēkus ar 1., 2., un 3.grupas invaliditāti, bezdarbniekus, pilna laika studentus vecumā no 18 līdz 30 gadiem, personas no 18 līdz 25 gadiem, kuras iegūst vispārējo profesionālo izglītību, politiski represētos, kā arī personas, kuras atrodas ieslodzījuma vietās, un vēl 11 cilvēku grupas.
Tikmēr neatliekamās medicīniskās palīdzības minimums tiks nodrošināts ikvienam iedzīvotājam neatkarīgi no nodokļu maksāšanas fakta. Neatliekamās palīdzības minimums iekļaus neatliekamo medicīnisko palīdzību, veselības aprūpi konkrētām diagnozēm, piemēram, grūtniecēm, pacientiem ar tuberkulozi, cukura diabētu, noteiktām infekciju, psihiskām, onkoloģiskām saslimšanām un citām diagnozēm.
Rīga, 16.apr., LETA.
Pēteris Apinis/ Foto: Evija Trifanova/ LETA
Komentāri
-
vinni visi meeggina ar visaadiem veidiem no cilveekiem izspiest naudu, bet kur lai mees nnemam to pikki. palieliniet luudzu algas un tad neviens necciikstees
-
vinni visi meeggina ar visaadiem veidiem no cilveekiem izspiest naudu, bet kur lai mees nnemam to pikki. palieliniet luudzu algas un tad neviens necciikstees